Маніпуляція про те, що США збільшили закупки урану у росії – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція про те, що США збільшили закупки урану у росії

РІА “Новості” підрахувало, що за перше півріччя 2023-го США збільшили закупівлі збагаченого урану у росії до максимуму з 2005 року, а заплатили за нього найбільше з 2002-го. Інформація правдива – але є неприємний для росії нюанс, про який пропаганда забула згадати. Який саме – читайте далі у матеріалі.

 

Зростанню закупівель РІА “Новості” присвятило окрему новину під сенсаційним заголовком: “США збільшили закупку урану у росії до максимальних показників”

Текст присвячено інформації американської статистичної служби, за якою США у першому півріччі 2023 закупили у росії 416 тон збагаченого урану, що в 2,2 рази більше, ніж за аналогічний період 2022 року і є максимумом з 2005-го. Закупівля коштувала 696,5 млн доларів, що є максимальним показником для півріччя з 2002 року (необхідно враховувати також зростання цін на збагачений уран).

Натяк пропаганди зрозумілий: допомагаючи Україні у війні, США водночас фінансують її ворога, що відмінно лягає у звичний для росії наратив про лицемірство західних країн, які “наживаються” на війні. У чому ж нюанс?

Натяк на нього можна знайти вже у тексті РІА “Новості”: США збільшили закупівлі не лише у росії, а й у Британії, Франції, Германії та Канади. Що ж насправді відбувається?

Відповідь на це дає стаття Bloomberg, опублікована буквально вчора, – ймовірно, вона і спонукала пропагандистів до підрахунків. У тексті йдеться про те, що західна атомна галузь, а американська – особливо, і досі перебуває у залежності від постачань збагаченого урану з росії (http://surl.li/kkghe). Так, “росатом” є постачальником чверті американських атомних станцій.

Про що забуло згадати російське ЗМІ – так це, власне, про те, що США перебувають у процесі витіснення російського постачальника зі свого ринку. Ще минулого жовтня Міністерство енергетики США заявило про плани збільшити обсяги внутрішнього збагачення урану (http://surl.li/kkgio). А вже цього серпня Управління енергетичної інформації оприлюднило дані про те, що порівняно із 2022 роком внутрішнє збагачення урану у США зросло у 10 разів (http://surl.li/kkgla).

Власне, стаття Bloomberg інформує про плани збільшення виробництва збагаченого урану у Нью-Мексіко. Таке ж збільшення заплановане й на європейських виробництвах тієї ж компанії. Сукупно це дозволить замінити обсяги “росатома” на американському ринку у 2027 році. Проблема лише в тому, що, за даними Bloomberg, у більшості станцій наразі запасів пального – на 18 місяців. Якщо “росатом” відмовиться від постачання прямо зараз, то вже за півтора роки на США чекає масштабна енергетична криза.

Тож не дивно, що США наразі стрімко збільшили закупівлі збагаченого урану – вони збільшують запаси. А це свідчить про дуже неприємну для росії тенденцію: скоро ці закупівлі “як в останній раз”, власне, і пройдуть в останній раз. “Перемога” від роспропаганди – це насправді чимала зрада для “росатома”.

ВИСНОВКИ

  • Російська пропаганда знайшла “перемогу” у зростанні закупівель збагаченого урану з боку США. Це має натякати на лицемірство Америки та фінансування нею російського терористичного режиму.
  • Насправді США створюють запаси збагаченого урану напередодні відмови від постачань із росії. Про це свідчать зусилля із внутрішнього збільшення виробництва збагаченого урану, а також домовленості із європейськими партнерами.
  • Не вказавши на ці факти, пропагандисти зманіпулювали статистикою, подавши окремі цифри без контексту.

 

 Матеріал підготовлено виданням «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja