Маніпуляція пропаганди про те, що ЗСУ готують повстання – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція пропаганди про те, що ЗСУ готують повстання

Днями російська пропагандистська машина запустила маніпулятивний вкид про те, що нібито Збройні сили України підготують повстання у разі, якщо мир чи перемир’я з рф буде досягнуто в обмін на певні території. Таку інформацію поширили не тільки мережі пропагандистських телеграм-каналів, але й топові російські так звані медіа. Цікаво те, що у всіх цих дописах пропагандисти посилалися на статтю у відомому виданні The Washington Post. Проте, сама така інтерпретація публікації американського медіа – маніпуляція. Чому? Про це далі у матеріалі.

 

У виданні The Washington Post 16 серпня 2024 року вийшла публікація із наступним заголовком: «Окроплені нашою кров’ю»: чому так багато українців опираються землі за мир». Підзаголовок уточнював головний зміст матеріалу: «На Україну тиснуть, щоб вона уклала угоду, щоб припинити війну, особливо якщо переможе Трамп, але, ймовірно, від деяких солдатів та їхніх родин на сході вона зустріне шалену опозицію». http://surl.li/nipxlo

Тож вже у самому заголовку і підзаголовку автори матеріалу говорять про можливу проблему не сприйняття мирних домовленостей в обмін на території та вірогідну опозицію до таких рішень з боку частини військових.

Далі у матеріали роз‘яснюється ця думка: «Будь-яка угода «земля в обмін на мир» швидше за все вирішить долю Донбасу, який загруз у конфлікті та сепаратизмі, що розпалюється Москвою з тих пір, як там почалася війна десять років тому. Проте опитування показують, що українці не готові віддати свою землю. Особливо це відчувається серед тих солдатів на Донбасі, які борються за цю землю останні 10 років.

«Відбудеться державний переворот, бо цю ідею просуватимуть ті, хто сидить у мирних містах. … Ніхто тут не підтримає її — ця земля тепер окроплена нашою кров’ю», — сказала 23-ти Вероніка, військовий медик, яка переїхала до Слов’янська після того, як втікла з Донецька зі своєю родиною у підлітковому віці, коли підтримувані Росією сепаратисти захопили його у 2014 року.

Опитування громадської думки, проведене Київським міжнародним інститутом соціології у травні 2024 року, показало, що третина українців в даний момент готові піти на територіальні поступки Росії, якщо це призведе до швидкого припинення війни та збереження незалежності України. Але більше половини населення, як і раніше, відкидають ідею поступки землі в обмін на мир.

Попереднє опитування, проведене Фондом Карнегі, показало, що майже половина українців були готові розпочати переговори з Росією, але їхня кількість різко впала, якщо для досягнення домовленостей буде винесена пропозиція про територіальні поступки. Наприклад, майже дві третини відкинули врегулювання, яке б заморозило «нинішні лінії фронту», а 86% не вірили, що Росія не нападе навіть після підписання договору.

І хоча лише 7% відсотків заявили, що приєднаються до збройного протесту у разі територіальних поступок, серед солдатів та ветеранів цей показник більш ніж подвоївся — це стосується тих, хто воював протягом останнього десятиліття, хто бачив, як російські війська зрівняли із землею захоплені ними українські міста, хто бореться і тепер…»

ВИСНОВКИ

Як показав аналіз матеріалу у публікації The Washington Post мова не йде про збройне повстання у ЗСУ – такого висновку журналісти у статті не робили.

Медійники лише подали через призму приватної думки героїні публікації дані соціологічних опитувань, які були проведені визнаними структурами та показали настрої у суспільстві. Проте, настрої не тотожні намірам, конкретному плануванню, якимось діям – мається на увазі «збройний супротив» можливими домовленостям «мир в обмін на землю». Але саме таку тотожність намагаються нав’язати пропагандистські ресурси кремля у своєму варіанті тлумачення статті американського видання.

У своєму вкиді про «повстання ЗСУ» російські пропагандисти використовують два прийоми маніпуляцій для того, що активувати та нав’язати свій меседж. Перший – це перекладання відповідальності на The Washington Post, мовляв, це ж не ми придумали і написали про «повстання». Це американські ЗМІ. Другий – висмикування із загального контексту потрібного меседжу і акцентування на ньому уваги. Бо пропагандисти не показали у своїх вкидах інші дані соціологічних досліджень, а виділили лише один з багатьох і зробили на ньому наголос.

Пропагандисти зманіпулювали і у заголовках своїх дописів. Наприклад: «В США допустили организацию переворота в ВСУ в случае мирной сделки с россией». Тобто «у США» – де, на якому рівні, які інстанції та структури? Такий заголовок формує враження, що про можливий заколот ЗСУ говорять на рівні представників чи керівництва держави, бо саме у такому контексті абревіатура «США» і використовується. Проте, це лише публікація одного з багатьох медіа, а не заключення, наприклад, військових, експертів, державних діячів.   

 

Матеріал підготовлено командою видання “Район. Ковель”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja