Маніпуляція пропаганди та деяких українських медіа, які розвели «зраду», що США відправлять в Ізраїль снаряди, які передбачалися для України – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляція пропаганди та деяких українських медіа, які розвели «зраду», що США відправлять в Ізраїль снаряди, які передбачалися для України

Сьогодні зранку російські пропагандистські ресурси, а згодом і українські – як це не прикро констатувати – розігнали «зраду» про те, що США передадуть Ізраїлю 155-мм снаряди, які передбачалися для України. Як це не дивно, і знов же таки не прикро, і пропагандисти, і наші медіа посилалися на видання AXIOS.

Чому не зовсім відповідає дійсності і чому в котре свою недолугість у перевірці інформації показали наші журналісти – далі у матеріалі.

 

Американський новинний веб-сайт AXIOS, що базується в окрузі Арлінгтон, Вірджинія заснований у 2016 колишніми журналістами видання Politico Джимом Вандехеєм, Майком Алленом та Роєм Шварцем – дійсно опублікував матеріалі під таким заголовком: «Сенсація: США надішлють Ізраїлю артилерійські снаряди, спочатку призначені для України».

Проте, якщо прочитати статтю повністю, а не вихопити з контексту смаженину як це зробили пропагандисти, і не подати у куцому обрізаному варіанті, як українські медіа, то контекст публікації виявиться зовсім іншим, а заголовок у AXIOS – класичним клікбейтом.

Щоб зрозуміти реальний контекст публікації, пропонуємо її повний переклад (воно того варте):

«Пентагон планує надіслати Ізраїлю десятки тисяч 155-міліметрових артилерійських снарядів, які кілька місяців тому були призначені в Україну зі запасів надзвичайних ситуацій США, повідомили Axios троє ізраїльських чиновників, які знають ситуацію.

Чому це важливо: Армія оборони Ізраїлю та Міністерство оборони Ізраїлю повідомили своїм колегам у США, що їм терміново потрібні артилерійські снаряди для підготовки до наземного вторгнення в Газу — і потенційної ескалації війни Хізбаллою вздовж ізраїльсько-ліванського кордону, ізраїльські офіційні особи казати.

Представники США припустили, що перенаправлення снарядів з України в Ізраїль не матиме негайного впливу на здатність України воювати проти російських військ.

Менш ясно, чи можуть військові поставки США в Україну збільшитися, якщо війна Ізраїлю та ХАМАС перетвориться на ширший регіональний конфлікт, але Пентагон у четвер применшив такі побоювання.

«Ми впевнені, що зможемо підтримати як Україну, так і Ізраїль з точки зору їхніх оборонних потреб», — сказав Бриг. Про це журналістам заявив представник Пентагону генерал Патрік Райдер.

Збільшити масштаб: після нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня, ізраїльські військові значно збільшили використання артилерії — як у Газі, так і в сутичках з Хезболлою на кордоні з Ліваном.

Ретроспекція: починаючи з початку 2023 року, США почали знімати 155-мм артилерійські снаряди зі своїх значних запасів боєприпасів в Ізраїлі для відправки в Україну.

У той час ізраїльські військові сказали тодішньому прем’єр-міністру Яіру Лапіду та тодішньому міністру оборони Бенні Ганцу, що не існує найближчого сценарію, за якого Ізраїлю знадобляться екстрені поставки снарядів. Усе змінилося 7 жовтня, заявили ізраїльські офіційні особи.

Слід зазначити, що боєприпаси, призначені для України, були частиною збройних запасів США, які зберігаються в Ізраїлі в рамках угоди між країнами.

Доступ до місць зберігання зброї мають лише військовослужбовці США. Але згідно з угодою між країнами, Ізраїль може використати боєприпаси у воєнному сценарії в короткий термін, з дозволу США.

Ізраїль отримав доступ до боєприпасів під час війни з Ліваном у 2006 році, а також під час конфлікту в Газі в 2014 році.

Після нападу ХАМАС 7 жовтня Армія оборони Ізраїлю провела початкову оцінку своїх термінових потреб у зброї та передала її Пентагону. Один із запитів полягав у тому, щоб повернути десятки тисяч 155-мм артилерійських снарядів для поповнення вичерпаних запасів США в Ізраїлі на випадок, якщо ізраїльським військовим знадобиться використати снаряди в короткий термін, повідомили ізраїльські офіційні особи. Ізраїльські офіційні особи заявили, що США погодилися що надішлють артилерійські снаряди до Ізраїлю найближчими тижнями…»

ВИСНОВОК

У частині матеріалу дійсно йде мова, що для термінових потреб Ізраїлю США можуть – ключовий момент – можуть надіслати партію снарядів, які попередньо планувалися Україні.

В той же час, у цій же статті, зазначається, що це ніяк не вплине на спроможності вести бойові дії Україною. Тобто у разі такої  екстреної відправки будуть знайдені інші механізми компенсації для України.

Навіть із контексту публікації зрозуміло, що мова йде не про всі снаряди, а про їх частину або певну партію. Можливо це будуть ті снаряди, які, як зазначається у статті, зберігалися на американських арсеналах у Ізраїлі.  

Так само у статті зазначається, що США вже оголосили що мають можливості підтримувати у війні обидві країни. Тобто мова не йде про підтримку однієї країни за рахунок іншої.

Ще один ключовий момент – анонімне джерело. На офіційному рівні поки таких заяв не звучало.

Важливо: крім США 155-мм снаряди для України постачає ЄС, яке прийняло рішення про виготовлення 1 млн снарядів для нас; НАТО, як структура; окремі країни як є членами НАТО чи ЄС так і так що не входять в ці об’єднання; до того ж і Україна налагодила випуск таких снарядів.

Тож ні зради, ні сенсації у інформації від видання AXIOS – НЕМАЄ!

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja