Маніпуляція російського мзс про те, що Україна нібито і досі не вийшла із СНД – Без Брехні
Фактчек

Маніпуляція російського мзс про те, що Україна нібито і досі не вийшла із СНД

Однією з причин початку агресії росії проти України є фєтіш російського керівництва про відновлення колишнього Радянського Союзу. Тому всіма правдами та не правдами пропаганда кремля продовжує смикати в інформаційному просторі вже набридлий наратив про «мышебратья» та «мы жили в одной стране». Однією з маніпуляцій на тлі даного меседжу є те, що Україна нібито і досі є членом СНД – Співдружністю незалежних держав. І що і досі Україна не вийшла із цього об’єднання. Насправді, це не відповідає дійсності і є маніпуляцією. Далі про це у матеріалі.

 

Днями, речниця російського мзс марія захарова, відповідаючи на маніпулятивне запитання «журналіста» російської агенцій ТАРС заявила (далі – мовою оригіналу):

«Вопрос: Украина выходит из международных договоров, заключённых по линии СНГ, но при этом де-юре остаётся в составе объединения, несмотря на заявления украинских политиков о том, что Киев давно покинул СНГ. Сколько договоров в рамках СНГ остаются на сегодняшний день действительными для Киева? С какой целью, по Вашему мнению, украинские власти остаются подписантами данных документов?

М.В.Захарова: «По информации Исполнительного комитета СНГ на сегодняшний день Украина остаётся участником более 200 международных договоров, заключённых в рамках Содружества. Преимущественно это документы торгово-экономической и социально-гуманитарной направленности, представляющие для киевских властей практический интерес. Среди них, к примеру, Договор о зоне свободной торговли от 18 октября 2011 года.

При этом Исполкомом получены уведомления о выходе Киева из 134 соглашений. Конечно, это дело самой Украины, но, как мы неоднократно отмечали, такие шаги наносят ущерб, прежде всего, интересам украинского народа, ведь СНГ – это формат, ориентированный на нужды людей и поощрение сотрудничества в жизненно важных сферах…»

Насправді, Україні не потрібно виходити з СНД… бо вона ніколи не була її членом!

8 грудня 1991 року Президентом України Леонідом Кравчуком було підписано Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав за якою Україна стала однією із держав-засновниць СНД. Ця Угода ратифікована Верховною Радою України 10 грудня 1991 року із застереженнями. 20 грудня 1991 року Верховна Рада України зробила Заяву «З приводу укладення Україною Угоди про Співдружність Незалежних Держав». Відповідно до останнього абзацу цієї Заяви її положення є офіційним тлумаченням вищезазначеної Угоди. 21 грудня 1991 року Україною було підписано Протокол до Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав, який є її складовою частиною.

У зазначених документах, які є визначальними для України щодо її участі в СНД не йдеться про асоційоване членство в цьому міждержавному утворенні. Також у вищеназваних Угоді та Протоколі можливість асоційованого членства не передбачена.

22 січня 1993 року рішенням Ради глав держав СНД було прийнято Статут СНД. Україною це рішення не було підписано.

Відповідно до частини першої статті 8 Статуту СНД «на підставі рішення Ради глав держав до Співдружності в якості асоційованого члена може приєднатися, держава, яка бажає брати участь в окремих видах його діяльності на умовах, які визначаються угодою про асоційоване членство». Угоду про асоційоване членство у відповідності із Статутом СНД Україна не підписувала.

Статтею 7 Статуту визначено, що «державами-засновницями Співдружності є держави, що підписали і ратифікували Угоду про створення СНД та Протокол до неї. Державами-членами СНД є ті держави-засновниці, які приймають на себе зобов’язання за Статутом СНД протягом одного року після його прийняття Радою глав держав.

Таким чином, Україна є однією з держав-засновниць Співдружності Незалежних Держав, але не була державою-членом СНД, як така, що не підписала Рішення про прийняття Статуту СНД[ Україна припинила свою участь у статутних органах СНД у 2018 році через тривалу російсько-українську війну, повністю завершивши вихід із СНД, ніколи не будучи членом цієї організації, хоч і поки залишається членом зони вільної торгівлі СНД. http://surl.li/nnbzak

Так, Україна денонсувала понад 200 угод. Денонсація продовжується. Але, за словами колишнього очільника МЗС України Павла Клімкіна низку угод України поки вимушена дотримуватися: «Це пов’язано з тим, що саме на пострадянському просторі деякі питання, які реально важливі для українців, досі регулюються СНДшними угодами. Наприклад, пенсійне забезпечення, визнання дипломів, правова допомога. Тобто, ці всі речі реально для українців важливі…  Повністю руйнуючи саму логіку якоїсь участі в СНД, певні юридичні інструменти є, але вони переглядаються. І це насправді масштабна системна робота. Всі угоди, якісь юридичні документи, юридичні рамки, які не мають стосунку до людських історій, справді у пострадянській реальності руйнуються. Й у цьому є логіка, системність. А решта – важливі для українців юридичні питання – вони ще залишаються. Але настане час, коли і ці юридичні інструменти «помруть», бо зникне і в них потреба…» http://surl.li/qlcdsi

ВИСНОВКИ

Тож, як питання «домашніх» журналістів так і відповіді речниці російського МЗС – не маніпуляцією і бажанням видати бажане за дійсне, продемонструвати «важливість» СНД для України.

Насправді, України чим далі тим більше відрікається від будь-яких пост-імперських структур, а дотримання тих чи інших договорів СНД – є вимушеною і тимчасовою мірою.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja