Маніпуляція російських ЗМІ про перелякані «суперхижаком» Ка-52 Сполучені Штати Америки – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція російських ЗМІ про перелякані «суперхижаком» Ка-52 Сполучені Штати Америки

Як із кількох відео від пропагандистів та одного твіту Міноборони Великобританії створити міф про перелякані російською зброєю Сполучені Штати? Беремо огляд з американського сайту та прикрашаємо коронними маніпуляціями від РІА «Новости». На виході маємо черговий шедевр про «суперхижака» – російський бойовий гелікоптер Ка-52. Так, саме той, який останніми днями постійно з’являється у зведеннях ЗСУ – у рубриці «знищено». Як маніпуляціями про «суперхижак» прикривають реальні проблеми армії рф – читайте далі.

 

Російські пропагандисти з РІА «Новості» вирішили почати новий тиждень із бадьорих новин. Вони зробили максимально вибірковий переклад тексту з американського сайту 19FortyFive (http://surl.li/ifbyf). Поробка від пропагандистів отримала промовисту назву: «В США испугались российского «суперхищника», уничтожающего отряды ВСУ» (мовою оригіналу, http://surl.li/ifcaa).

Розчарування настає вже на підзаголовку. Виявляється, «перелякані США» – це один, ще й не найвідоміший, американський сайт, який нібито назвав російський гелікоптер «суперхижаком». Чому? Бо «российский вертолет Ка-52 «Аллигатор» успешно наносит удары по подразделениям Вооруженных сил Украины» (мовою оригіналу). На додачу пропагандисти вибирають із американської статті технічні характеристики гелікоптеру і перекладають одну цитату – про те, що російські пілоти «приспосабливают свои охотничьи навыки» (мовою оригіналу).

То що ж, в Америці злякалися того рідкісного факту, що щось із російської техніки і справді здатно виконувати свої задачі? Насправді ні. Стаття на 19FortyFive геть не така перелякана, як хотілося б російській пропаганді. Втім, дещиця тенденційності у ній таки є.

Власне, текст написаний у зв’язку із тим, що декілька аккаунтів, які і сам американський автор визнає прокремлівськими блогерами та пропагандистами, поширили відео із кабіни КА-52. На відео гелікоптер знищує танк – проте чи ЗСУ – відомо лише з опису пропагандистів. Автори  тексту особливо підкреслюють, що пілоти виглядають розслабленими, тобто виконують рутинне завдання.

Ще один привід для написання огляду на російський літальний засіб – твіт Міноборони Великобританії (http://surl.li/ifcir). У ньому повідомляється, що до Бердянську доставили 20 Ка-52, що нібито дає росії перевагу у повітрі на півдні України.

То чи вважає автор огляду, що КА-52 – то «суперхижак»? Насправді російські пропагандисти зачепилися за гру слів. Автор використовує фразу «An Apex Predator», яка буквально перекладається як «хижак, що полює на верхівках», у переносному значенні – «концентрований» хижак. Такий підзаголовок оглядач використав для підрозділу, у якому перераховує озброєння гелікоптеру.

Що ж, приладдя Ка-52 і справді використовується у хижацьких цілях, і напхано його чимало. От тільки «суперхижаком» це його не робить: уже наступний підрозділ тексту присвячений тому, що ЗСУ тільки з 12 по 16 червня збили 2 «Алігатори». Втім, цей уривок російські пропагандисти «чомусь» вирішили пропустити.

Вочевидь, американський текст написано до ще більш врожайних вихідних: у зведеннях Генерального штабу ЗСУ за останній тиждень фігурує 5 знищених гелікоптерів (http://surl.li/ifcqw). Таким чином, «перевага у повітрі», про яку пише Міноборони Великобританії, лише за 7 днів встигла зменшитися на чверть. Цей факт РІА «Новості» у своєму повідомленні також оминули увагою.

Але є ще одне «але», про яке не згадують ані американський оглядач, ні, тим більше, російські пропагандисти. Чому взагалі знадобилося відправляти до Бердянська 20 дорогих гелікоптерів, які ЗСУ одразу почали збивати? Катастрофічні втрати в артилерії, яку прицільно «виносили» весь останній місяць ЗСУ (http://surl.li/ifcut, http://surl.li/ifcvl). Дорогими і невідновлюваними гелікоптерами просто намагаються закрити діру у фронті. Натомість втрачають і їх.

ВИСНОВКИ

  • Твіт Міноборони Великобританії та кілька відео від російських пропагандистів дали привід дописувачу американського сайту зробити огляд на гелікоптер Ка-52. У ньому він використав гру слів «Хижак, що полює на верхівках / «концентрований” хижак». Втім, вказав, що ЗСУ цього «хижака» збивають.
  • Російські пропагандисти вирішили підбадьорити своїх читачів на тлі українського контрнаступу, тож зманіпулювали текстом: зробили вібирковий переклад кількох позитивних абзаців та дібрали гучний заголовок про те, що у США налякані «суперхижаком».
  • Ані американський, ані російський сайти не вказали, що лише за останній тиждень ЗСУ збили щонайменше 5 (за іншими джерелами – 6) таких гелікоптерів.
  • Ані американський, ані російський сайти не вказали, що армія рф змушена використовувати дорогі гелікоптери, бо ЗСУ «винесли» на півдні велику кількість російської артилерії.
  • Таким чином, велику проблему російських окупантів пропагандисти вчергове виставили як «переможеньку».

 

Матеріал підготовлено виданням «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja