Однією з головних причин розв’язання повномасштабної війни пересічні росіяни називають попередження військової агресії України проти рф. Як доказ таких намірів України, говорять про нібито розташування баз НАТО та американських біолабораторій на нашій території.
Наратив «НАТО бореться з рф в Україні» є не лише одним з ключових у російській пропаганді, а й просувається зараз більш потужно на тлі поразок російської армії. Тож нижче маємо справу з черговою формою реалізації цього наративу — детальний розбір читайте у розслідуванні.
ЩО СТАЛОСЯ?
В англомовному сегменті Twitter курсує відеоролик, де колишній президент України Петро Порошенко буцімто розповідає:
«НАТО мали тренувальні бази в Україні, поки Росія їх не знищила». Відео супроводжує допис: «Отже, ймовірніше за все, Володимир Путін таки мав рацію…». Що ж було насправді?
«МЕХАНІЗМ» ПОШИРЕННЯ
Допис про «українські бази НАТО» у Twitter опублікував користувач Richard @ricwe123, про якого відомо небагато. А саме: він зареєструвався у квітні 2022 року, вказав, що мешкає у США, та за гасло обрав собі цитату з Євангеліє 4:24 — «Ніякого пророка не приймають на батьківщині своїй».
Проаналізувавши сторінку Річарда, ми виявили, що він намагався систематично просувати один і той самий допис про «українські бази НАТО» протягом певного часу.
Нижче — хронологія:
- 15.01.2023 — допис охопив 26,1 тисяч користувачів +138 репостів;
- 28.01.2023 — допис охопив 9,379 тисяч користувачів + 145 репостів;
- 09.02.2023 — допис охопив 7,879 тисяч користувачів + 123 репости;
- 13.02.2023 — допис охопив 254,8 тисяч користувачів + 2330 репости;
Саме публікація від 13 лютого (де, на відміну від попередніх постів, згадано путіна) почала активно ширитися англомовним сегментом Twitter, а згодом з’явилась і в російськомовному сегменті.
Допис активно підтримували відповідні коментарі пересічних користувачів рф – таким чином можна побачити (на скріншоті під матеріалом), який ефект наратив «НАТО бореться на території України» має на практиці — це прекрасно демонструє механізми роботи російської пропаганди.
ВІДНОСИНИ З НАТО
Перш ніж перейти до дослідження відео, проаналізуємо, чи можливе взагалі розташування на території України баз НАТО.
Згідно з 17-ю статтею Конституції України: «На території України не допускається розташування іноземних військових баз».
Сергій Лещенко, радник керівника Офісу Президента, 4 липня 2022 року також прокоментував схожий фейк роспропаганди: «Їх [бази НАТО – ред.] неможливо було відкрити, тому що бази НАТО відкриваються лише на території держав-членів Альянсу, а Україна не має навіть статусу кандидата у НАТО».
На офіційному сайті Північноатлантичного Альянсу щодо співпраці України та НАТО зазначено наступне: «Україна не є членом НАТО. Україна є країною-партнером НАТО, а це означає, що вона має тісну співпрацю з НАТО, але на неї не розповсюджується гарантія безпеки, запроваджена в договорі про заснування Альянсу».
На скріншоті з сайту НАТО під матеріалом блакитним кольором позначені країни-члени – і зрозуміло загальну конфігурацію Альянсу.
Співпраця України з НАТО розпочалася ще у 90-ті, а починаючи із 2014 року, у зв’язку з незаконною анексією Криму Росією, співробітництво у низці ключових галузей активізувалось.
Втім, хочемо наголосити, що про існування баз НАТО в Україні не може бути й мови, оскільки ми не є країною-членом. Ще 25 січня 2022 року, тобто до початку повномасштабної російської агресії, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголошував: «НАТО не буде розташовувати в Україні свої бойові підрозділи».
14 лютого 2022 року, тобто вже безпосередньо перед вторгненням, країни НАТО вивели з України своїх військових інструкторів. Про вивід військових інструкторів заявили США, Великобританія та Канада.
Сьогодні Україна працює над тим, аби стати країною-членом у майбутньому, і активно впроваджує стандарти НАТО. Так, станом на 01.11.2022 запроваджено вже 221 стандарт та керівний документ Альянсу.
АНАЛІЗ ВІДЕО
Відео, що використано в дописі, — частина з інтерв’ю Петра Порошенка німецькому виданню ZDF від 23.03.2022 року.
На питання ведучого, чи розуміє експрезидент України канцлера Олафа Шольца, який знов відмовився від закриття неба над Україною, Порошенко відповів: «У мене є невтішні новини для деяких німецьких політиків. Європа вже у стані війни. Російські крилаті ракети атакували тренувальний центр НАТО, який знаходиться за 20 кілометрів від кордону…».
Ключове питання, про який тренувальний центр йдеться? Адже вище ми показали, чому саме військових баз НАТО в Україні бути не може.
За 20 км від українського кордону знаходиться Яворівський військовий полігон. Починаючи з 1995 року, на території полігону проходили міжнародні навчання (спільно Україною та НАТО) «Щит миру», в межах програми «Партнерство заради миру».
Саме на цей полігон 13 березня 2022 року росіяни здійснили атаку, про яку, ймовірніше за все, й згадує Петро Порошенко. Адже інтерв’ю проходить 23 березня.
Внаслідок авіаударів по Яворівському полігону загинули 35 людей та 134 травмувались. Цю подію засудило посольство Сполучених Штатів Америки в Україні, нагадавши про її міжнародне значення.
Отже, експрезидент, ймовірніше за все, згадує саме про міжнародні навчання, що проходили на Яворівському військовому полігоні спільно з країнами НАТО. Проте це — не військова база Альянсу на території України.
Впродовж інтерв’ю колишній президент також наголошує — він не закликає НАТО безпосередньо воювати в Україні: «Ми не просимо, щоб солдати НАТО воювали в Україні. У нас найкращі солдати, найкращі пілоти, найкращі льотчики-винищувачі, найкращі оператори протиракетної оборони. Зберігайте нейтральний статус. Але не бійтеся Путіна, бо якщо ти покажеш страх перед Путіним, він піде далі… Шлях до миру буде коротшим, якщо ви допоможете Україні зброєю. Ви не тільки допомагаєте Україні, ви інвестуєте у власну безпеку».
ВИСНОВКИ
- Як би активно російська пропаганда не просувала наратив про розміщення у нас військових баз НАТО, цьому немає жодних підтверджень. Все — від внутрішньої законодавчої бази й завершуючи тим, що Україна не є членом НАТО — говорить про неможливість такого партнерства сьогодні.
- Та варто зазначити, що від початку повномасштабного вторгнення РФ як НАТО, так і держави–члени Альянсу надають Україні військову допомогу на безпрецедентному рівні.
Матеріал підготовлено виданням Gwara Media gwaramedia в рамках ініціативи “Мережа проектів з протидії дезінформації” #gwaramedia #перевірка