Маніпуляція. Як ЗМІ викривили заяву обраного президента Чехії «про розвал Росії після перемоги України» – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Маніпуляція. Як ЗМІ викривили заяву обраного президента Чехії «про розвал Росії після перемоги України»

Днями новообраний президент Чехії Петр Павел під час «Українського ланчу», що проходив в рамках Мюнхенської безпекової конференції, зробив заяву щодо розвалу Росії, який може статися після закінчення війни проти України. Розповідаємо, як українські ЗМІ перекрутили його слова, що створило підґрунтя для пропагандистських маніпуляцій.

В українській пресі перші згадки про слова Петра Павла з’явилися в «Європейській правді», яка начебто процитувала слова майбутнього чеського президента:

«Петер Павел наголосив, що поразка РФ має різні сценарії, у тому числі ті, які Захід має уникнути. «Можливо, що це призведе до розвалу Росії… Якщо буде розвалена Росія, то у нас може бути більше проблем, нам, може, не з ким вести переговори про роззброєння», – наголосив він. http://surl.li/eziuf

Всі подальші цитування чеського президента в українських ЗМІ були лише з посиланням в якості першоджерела на «Європейську правду». Наші ЗМІ випускали новини із заголовками на кшталт «Обраний президент Чехії застеріг від такої перемоги України, яка розвалить РФ» або «Президент Чехії заявив про небажані сценарії програшу РФ у війні з Україною».

Чомусь українським ЗМІ було достатньо як джерела лише «ЄП», і вони не звернулися до чеської преси. Але ось як звучить оригінальна фраза Петра Павла:

«І тому я хотів би закликати бути обережними у визначенні цілей щодо того, як має розгортатися цей конфлікт. Навіть якщо російська армія розвалиться, українська армія виштовхне її з України, тоді ми матимемо розвалену Росію. Це означає, що не буде з ким обговорювати режим гарантій безпеки та працювати над майбутньою архітектурою безпеки Європи. З розвалом Росії у нас буде багато-багато проблем, які ми зараз не розглядаємо». http://surl.li/eziyn 

В повній цитаті ми бачимо, що майбутній президент Чехії не застерігає Україну від тої перемоги, яка розвалить Росію, а висловлює занепокоєність тим, що, якщо РФ розвалиться на різні «держави», кожна з яких матиме власні амбіції, це може додати складнощів у майбутньому.

Звісно, публікація «Європейської правди» призвела до бурхливої реакції в соціальних мережах. Росіяни цитували її на власну користь, наприклад заявивши, що «русофоб до мозку» Петро Павло застерігає Україну від планів по «захопленню» Криму, бо «Росія не повинна бути розваленою».

Українці також розвели зраду, читаючи цей матеріал. Земляки заявляють про розчарованість у майбутньому президентові Чехії, а також припускають те, що росіяни підкупили Павла, тому під час президентської кампанії він підтримував Україну, аби отримати посаду, а після виграшу просуває російські наративи.

Відзначимо, що Петер Павло пояснив свою позицію з приводу підтримки України після того, як ЗМІ неправильно його процитували:

«Я жодним чином не сумніваюся, що ми маємо продовжувати підтримувати Україну всіма доступними засобами до поразки Росії на українській території. Це також означає швидку та ефективну доставку зброї. Від цього залежить не тільки майбутнє України, але й стабільність і безпека Європи, а отже, і всіх нас». http://surl.li/eziyn 

ВИСНОВОК

Медіа поширили вихоплену з контексту тезу новообраного президента Чехії, на викривили її зміст. Таке викривлення інформації зіграло на руку російській пропаганді, яка підхопила меседж і подала у вигідному для себе ракурсі, мовляв у Європі не всі думають так, як США, у Європі звучать голоси на підтримку росії.  

 

Матеріал підготовлено виданням “Запорізький центр розслідувань” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja