Маніпулятивна підтримка Орбаном суверенітету України – Без Брехні
Фактчек

Маніпулятивна підтримка Орбаном суверенітету України

Днями прем’єр Угорщини Віктор Орбан ошелешив своєю заявою на підтримку України. Він заявив, що Європі потрібно зробити все, аби Україна залишалась суверенною державою.

Принаймні таку цитату винесли ЗМІ в заголовки. Невже Орбан змінив табір, адже він завжди був на боці Росії?

Правильна відповідь: він завжди був на боці не Росії чи Угорщини, а власної посади та грошей.

Європа «воює» проти Росії санкціями та зброєю для України. Проте Орбан послідовно виступав проти санкцій та постачання зброї Україні. Санкції, на його думку, шкодить лише Європі, на Росію вони не подіяли. А постачання зброї Україні Росію лише дратує.
Будапешт відмовився постачати зброю Україні, щоб не наражати на небезпеку угорців на Закарпатті. Угорщина також не тренує українських військових у рамках місії ЄС.
Щобільше, Орбан прямо закликав Україну здатися, пророкував втрату третини чи половин територій та розпад, та навіть заявляв, що це Україна сама винна: не погодилася з анексією Криму, не виконувала Мінськ і «погрожувала» вступом до НАТО.
Додайте до того улюблену імперську риторику угорського ревізіонізму – повернення історичних земель «Великої Угорщини», на якій постійно грає Орбан і расизм про «Угорщина для угорців».
Всі ці «випадкові» публікації в підручнику мапи Угорщини, в яку включені території України та інших держав, останній скандал на спортивному матчі з шарфом з такою ж мапою – це все гра на правих настроях виборців.
Популізм Орбана базується на історії про колишню велич Угорщини, яку потрібно повернути, та постійному пошуку зовнішнього «ворога», щоб прикрити недоліки внутрішньої політики власного уряду. За ворогів слугують: «неомарксисти», ліберальні цінності, мігранти, чиновники з Брюсселя, санкції проти Росії і Україна, яка відмовилася здаватися.

Аж раптом Орбан заявив, що нам (Європі) потрібна суверенна Україна.

Річ у тім, що уся імперська та антиукраїнська риторика Орбана – це лише бізнес. Його влада тримається за рахунок російських грошей, нафти та газу. Угорщина залежить від Росії на 85% у постачанні газу, на 65% – у постачанні нафти, на 100% – у постачанні ядерного палива. А підконтрольна йому компанія Mol працює на російській нафті Urals та забезпечує надприбутки для фінансування правлячої партії “Фідес”.
А тепер через санкції, «які не діють» та витрати на війну потік грошей з Росії почав зменшуватися. З нового року на нафто взагалі почне діяти ембарго. Саме тому Орбан так голосно виступає за зняття санкцій з Росії. Але Росію він дурить так само: для картинки завісив весь Будапешт плакатами «проти санкцій через які ростуть тарифи», та коли дійшло до голосування в ЄС, то проголосував Орбан все таки за впровадження санкцій.
Водночас, коли настав час голосувати за фінансову допомогу Україні, то Орбан почав шантажувати, що не проголосує, поки ЄС не дасть Угорщині 13 млрд євро. Надання цих коштів Угорщині Євросоюз раніше заблокував за те, що в Угорщині порушуються базові цінності та свободи ЄС. Замість того, щоб виправляти ситуацію Орбан пішов на шантаж. І зрештою Угорщина проголосувала «за», тобто і Орбан отримав своє.
Отже, за всіми діями Орбана стоїть розрахунок власної вигоди – утримання влади. Задля цього він в ЄС буде говорити одне, своїм виборцям – інше, а Росії – третє. 👉Так і тут: заявляючи про суверенітет України Орбану йшлося не про Україну. Виступаючи на конгресі Міжнародного об’єднання християнських демократів він говорив про вигоду для Європи: «Головне, аби росія не становила загрози безпеці Європи. А для цього нам потрібна суверенна Україна».
Тобто Україна потрібна Орбану лише як захист Європи. І хоч Росію він назвав загрозою Європи, але санкції проти неї все ж розкритикував і пообіцяв «дебати» щодо них і надалі. Прикриває це все Орбан звісно ж турботою про відновлення економік країн Європи: «Підвищення цін на енергоносії через війну та санкції Брюсселя дуже ускладнить це».
По суті Орбан лише визнав, що Україна десь там хай буде і стримує Росію від нападу на Європу, проте самотужки.
Та все ж це хоч і незначна, але зміна риторики затятого друга путіна. І відмовитися від відвертої проросійської риторики його змусили не вболівання за Україну чи настанови європейських колєг, а все те ж бажання утримати владу. Орбан лише підіграє настроям виборців.
Річ у тім, що останнє опитування в Угорщині показало, що 57% угорців висловилися за суворіше засудження Росії у зв’язку з нападом на Україну. Дві третини опитаних вважають, що Орбану доведеться вибирати між Москвою і Брюсселем. При цьому 69% респондентів заявили, що вважають росію агресором у війні в Україні. bit.ly/3gIVhnO
Отже, Віктор Орбан не став раптом проукраїнським і як і раніше не вважає Україну частиною Європи. Так само він продовжує наполягати, що санкції проти Росії не потрібні і це Брюсель, а не Москва винен в енергетичних проблемах в Європі.
Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja