МАНІПУЛЯЦІЯ про те, що «через катастрофічні втрати на Харківщині до ЗСУ мобілізують чиновників» – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіонХарківщина

МАНІПУЛЯЦІЯ про те, що «через катастрофічні втрати на Харківщині до ЗСУ мобілізують чиновників»

Тема «страхів» мобілізації в Україні останнім часом є однією з провідних для російської пропаганди. Останніми тижнями вона мала багато проявів: пропагандисти створювали фейкові фото, відео, лякали мобілізацією тварин, маніпулювали заявами політиків та «дороблювали» додаток «Дія». Новий вкид стосується мобілізації посадовців Харківської області. Чому це маніпуляція – далі у матеріалі.

 

ЩО СТАЛОСЯ

23 січня Telegram-канал «Укропский фреш» повідомив, що у місті Первомайському Харківської області до лав української армії планують залучити працівників місцевої адміністрації. Як стверджують автори поста, мобілізація посадовців є порушенням українського законодавства та свідченням величезних втрат української армії. http://surl.li/epbtq

«Втрати у ЗСУ справді катастрофічні, оскільки київський режим вирішив знищувати вже своїх вірних слуг», — повідомляють у дописі.

НАСПРАВДІ

Отже, 23 січня о 16:58 «Укропский фреш» поширив публікацію, де вказано, що посадовці у Первомайському отримують повістки. http://surl.li/epbtq

Трохи раніше, о 14:43, Telegram-канал «Тремпель Харьков» поширив це ж фото — із підписом, що такі повістки дільничий розносить домами мешканців Первомайського. Про посадовців тоді не йшлося. http://surl.li/epbtv

Ще раніше, о 14:04, канал «Харьковская Народная Республика» http://surl.li/epbtz прилюднив пост з посиланням на український Telegram-канал «Харьков Life», який о 14:00 надав інформацію щодо повісток за новим зразком. http://surl.li/epbua

Отож, усього за три години новина зі звичайної довідки про новий зразок повістки перетворилася на «ексклюзив» про мобілізацію чиновників.

Також варто зауважити: світлина, що її в якості доказів використовує проросійський канал, не дає жодних підстав вважати, нібито повістку вручили саме працівнику адміністрації.

Тепер до пояснень «Укропського фрешу». Канал пише: «Нагадаємо, що чиновники за всіма законами звільняються від мобілізації для забезпечення життєдіяльності населених пунктів».

Згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (http://surl.li/epbuf), серед держслужбовців мобілізації не підлягають лише народні депутати, працівники органів військового управління та працівники таких державних установ як Міністерство оборони, СБУ, НАБУ, ДБР та інших, визначених законом. http://surl.li/epbui

Про звільнення працівників органів місцевого самоврядування від мобілізації у статті не йдеться.

Крім цього, також згідно зі статтею 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, що були заброньовані на період мобілізації у встановлений Кабміном спосіб. http://surl.li/epbuf

Ця норма стосується багатьох сфер діяльності. Її сенс полягає в тому, щоб забезпечити державі стабільне виконання важливих функції, не пов’язаних з військовою справою, через бронювання важливих спеціалістів.

У статті 25 цього Закону (http://surl.li/bzvtr) вказано, що працівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування підлягають бронюванню, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів.

ВИСНОВОК

  • По-перше, відповідно до Закону України працівники органів місцевого самоврядування не мають жодних привілеїв щодо звільнення від мобілізації.
  • Існує норма, що дає право чиновникам місцевих адміністрації отримати бронювання від мобілізації на певний термін. Та вона діє лише у випадку, якщо їхня діяльність необхідна для забезпечення функціонування апарату управління.
  • По-друге, у поширеному пості відсутні будь-які докази вручення цієї повістки саме працівнику місцевої адміністрації. Тим не менш, навіть якщо повістку дійсно вручили, мобілізація працівника органу місцевого самоврядування не є порушенням законодавства.
  • Отже, цей допис — приклад чергової маніпуляції російської пропаганди. Перекручуючи інформацію, додаючи сумнівну інтерпретацію та оціночні судження (накшталт «великі втрати змушують порушувати закон») фейкороби намагаються залякати пересічне населення та дискредитувати ЗСУ.

 

Матеріал підготовлено партнерами Мережі проектом GWARA MEDIA

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja