МАНІПУЛЯЦІЯ про те, що українці менше платитимуть за світло через відключення електропостачання – Без Брехні
ВолиньФактчекФактчек-регіон

МАНІПУЛЯЦІЯ про те, що українці менше платитимуть за світло через відключення електропостачання

Через віялові відключення українці менше платитимуть за електроенергію» – таке повідомлення розповсюдили у рівненському сегменті Telegram. Поширили його, зокрема, й у телеграм-каналі «Рівне Головне». Але така інформація не зовсім відповідає дійсності і є маніпулятивною.

 

Публікуючи допис про те, що суми в платіжках українців за спожиту електроенергію будуть меншими, автори не надто пояснюють, що й до чого. Кількома реченнями зазначають, що через віялові відключення за світло «доведеться платити менше».

Запевняють, що чим довше не буде електроенергії, тим вищим буде коефіцієнт, а відповідно – й платити доведеться менше.

Джерелом своєї інформації анонімні телеграм-канали називають «Держрегулювання». Відколи вступають в дію нововведення – не зрозуміло.

Справді, 5 грудня на сайті Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг опублікували постанову про те, що у випадку виникнення надзвичайної ситуації в Об’єднаній енергетичній системі України та вимушеного обмеження споживання електрики через російську агресію необхідно захистити споживачів. http://surl.li/edkzh

Йдеться про те, що коли через аварійні та стабілізаційні відключення електроенергії середньодобові обсяги спожитого «світла» зменшилися, але з технічних причин неможливо передати показники лічильника, тоді й застосовуватимуть ці коефіцієнти.

«З метою унеможливлення проведення нарахувань за неспожиту побутовими споживачами електричну енергію даною постановою передбачено ряд дій, які необхідно вжити операторами систем розподілу в аспекті захисту прав споживачів, а саме:

  • застосувати у разі відсутності фактичних показів лічильника понижуючого коефіцієнта споживання електричної енергії під час визначення середньодобового обсягу споживання електричної енергії індивідуальним побутовим споживачам у розрахунковому місяці;
  • повідомляти НКРЕКП до 25 календарного дня місяця, що настає за розрахунковим місяцем, щодо величини застосованого коефіцієнта зміни споживання електричної енергії під час розрахунку обсягів надходження в електричні мережі», – йдеться у повідомленні.

Своєю чергою речниця «Рівнеобленерго» Алла Ліхачова на запит видання пояснила, що наразі неможливо сказати, яким буде коефіцієнт у грудні. Оскільки показники за спожиту електроенергію в цьому місяці компанія матиме лише в січні. Коефіцієнт визначатиметься на основі обсягів спожитої електричної енергії населенням Рівненської області у порівнянні з попередніми періодами. В обленерго ще очікують роз’яснень від регулятора щодо його застосування.

ВИСНОВОК

  • Жителі тих регіонів, які постраждали від російської окупації й де електромережі зазнали значних руйнувань й споживання енергії однозначно скоротилося, а також відсутня можливість зняти фактичні покази лічильників, можуть розраховувати на застосування коефіцієнта.
  • Щодо мешканців відносно мирних областей, то висновки наразі робити зарано.
  • Оскільки рішення про застосування понижуючого коефіцієнту абонентам енергетики прийматимуть, орієнтуючись на грудневі показники, твердження про те, що всі українці менше платитимуть за світло не відповідає дійсності.

 

Авторка: Марія Мартинюк

Матеріал підготовлено проектом «Брехунець» в рамках ініціативи – Мережа з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja