Коли загрожує щось страшне, наприклад, ядерна аварія на ЗАЕС, хочеться взяти під контроль хоч щось. Починає видаватись, що для наших людей таким інструментом контролю та вгамування тривоги став «йод». Бо колись зі спогадів та фільмів згадується, що «йод» якось міг допомогти.
Проте можливості йоду при ядерній катастрофі доволі обмежені. Тому важливо знати міфи та правду про застосування цього медичного препарату.
МІФ. Я ПРИЙМУ «ЙОД» І РАДІАЦІЯ МЕНІ НЕ СТРАШНА!
На жаль, ні. У разі ядерної аварії вам можуть рекомендувати прийняти препарат, який має назву калію йодид. Він захищає один конкретний орган – щитоподібну залозу. Річ у тім, що коли на ядерних установках трапляється аварія, відбувається викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів.
«В результаті викиду може утворитися радіаційна хмара, яка по своїй протяжності може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду. Крім того, опади з хмари можуть осідати на шкірі та одязі людини. Так виникає зовнішнє опромінення, а при споживанні забруднених харчових продуктів – внутрішнє. Значна частина викидів містить радіоактивний йод, або так звані радіоактивні ізотопи йоду («поганий йод»). Якщо не вживати заходів захисту, то в такому разі радіоактивний йод дуже легко і швидко поглинається щитоподібною залозою (особливо у дітей) і може призвести до її захворювань», – пояснює Міністерство охорони здоров’я. http://surl.li/cupnf
МІФ. ТРЕБА ПРОСТО НАКРАПАТИ ТРОХИ ЙОДУ У ВОДУ І ВИПИТИ
Ні, ні і ще раз ні. Розчин спиртового йоду абсолютно вам не потрібен і може хіба нашкодити. вам потрібен не спиртовий розчин йоду, йодиди калію.
Як пояснює Міністерство охорони здоров’я, інші види йодних розчинів (спиртовий розчин йоду, розчин Люголя, повідон-йод) не всмоктуються та не накопичуються в щитоподібній залозі, отже не захистять від радіоактивного йоду. Йдеться як про приймання всередину, так і про нанесення йодних сіточок. http://surl.li/cupni
МІФ. КАЛІЮ ЙОДИД ТРЕБА ПРИЙМАТИ ЗАЗДАЛЕГІДЬ. ТАК Я БУДУ КРАЩЕ ГОТОВИЙ ПЕРЕЖИТИ ЯДЕРНИЙ АПОКАЛІПСИС
Ні! Так ви зустрінете ядерний апокаліпсис з побічними ефектами від калію йодиду. Державний науково-технічний центр з питань радіаційної безпеки зауважує, що, як правило, прийом препаратів йодиду калію дієвий тільки у випадку аварії на АЕС із підтвердженим викидом радіоактивних речовин із наявністю радіоактивного йоду за умов, що радіоактивна хмара гарантовано опиниться в регіоні вашого знаходження. Іншими словами, пити йод треба, якщо аварія вже сталася і вам надали офіційні рекомендації прийняти калію йодид. http://surl.li/cupnk
МОЗ додає, що оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивної хмари. Прийом препарату залишається ефективним одночасно з надходженням «хмари» та через 6 годин після. Не рекомендуємо прийом препарату через 24 годин після надходження хмари.
МІФ. ЧИМ БІЛЬШЕ ПРИЙМУ ЙОДУ – ТИМ КРАЩЕ!
Ні! Як кажуть брати-поляки: «Шо занадто – то не здраво». Якщо приймати калію йодид протягом тривалого часу і у неправильному дозуванні, підвищується ризик зниження функції щитоподібної залози, попереджає МОЗ. http://surl.li/cupnf
Загалом, достатньо одного прийому препарату стабільного йоду. Однак повторний прийом може бути потрібний, якщо вплив радіації триває понад 24 години і немає можливості не їсти забруднені харчові продукти. http://surl.li/cupnk
МІФ. НЕМАЄ КАЛІЮ ЙОДИДУ, ТО ПРИЙМУ ОЦІ КЛАСНІ ВІТАМІНКИ З ЙОДОМ З АПТЕКИ
Тут критичне питання дози. Біодобавки з йодом як правило йдуть у дозуванні 100-200 МІКРОграмів. У випадку ядерної аварії орієнтовна доза 125 МІЛІграмів для дорослої людини. Проте, якщо у вас вже є проблеми з щитоподібною залозою, то варто порадити щодо дозування з вашим ендокринологом.
ПРАВДА. ПІСЛЯ 40 РОКІВ ЛЮДИНІ НЕ ПОТРІБЕН КАЛІЮ ЙОДИД
Так, такі рекомендації дійсно існують. Це не означає, що в 40 чи після 40 років прийом йодиду калію нашкодить. Ні, просто вже не має такого ефекту, як у людей молодшого віку, пояснює ендокринолог Марія Черенько.
«Тут дуже важко казати про якусь 100% доказову інформацію. Цей розподіл на до та після 40 доволі умовний. Точно можу сказати, що не варто приймати калію йодид людям старше 70 років», – каже лікарка.
ВИСНОВОК:
- Вспокойтеся! Стежте за офіційними рекомендаціями, не пийте йод просто так.
- А для здоров’я щитоподібної залози, приготуйте краще на вечерю рибу.