“Міфи” президентських перегонів. Як Ірина Геращенко «розвінчувала фейки і маніпуляції» ще кандидата у президенти Володимира Зеленського – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

“Міфи” президентських перегонів. Як Ірина Геращенко «розвінчувала фейки і маніпуляції» ще кандидата у президенти Володимира Зеленського

На наступний день після другого туру виборів, що відбулися 21 квітня, перший заступник спікера Верховної Ради України Ірина Геращенко, опублікувала на своїй сторінці у мережі Facebook, відео звернення в стилі «Зеленського» де звинуватила самого Володимира Зеленського у тому, що всі його передвиборчі обіцянки – брехня, бо вони не можуть бути виконані в межах повноважень, якими наділений президент України на поточний момент діючого законодавства. В подібному зверненні цікавими для аналізу стали не самі звинувачення, а їх аргументація, яка виявилась суто маніпулятивною.

ТЕЗА 1: «Вже сьогодні (тобто 22 квітня, ред.) ми дізналися, що з’ясовується, що не президент відповідає за тарифи! А як же тоді «закінчення епохи бідності?».

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

По-перше, пані Геращенко, як засвідчено на відео, саме високі тарифи визначила як головний чинник «бідності». Проте, за даними Всесвітнього банку, розрізняється більше двох десятків чинників, за якими вимірюється “бідність”. І тарифи на комунальні послуги – лише один з них. Крім того, в міжнародній практиці введена класифікація рівнів бідності – об’єктивна і суб’єктивна, відносна і абсолютна, грошова і негрошова і т.ін. В словах заступника спікера Ради поняття «бідність» подається в спрощеному, узагальненому варіанті, що по суті є маніпуляцією.

По-друге, ще за п’ять днів до другого туру виборів, 17 квітня, тобто за шість днів до заяви Геращенко, діючий президент України Петро Порошенко на зустрічі з представниками ініціативи “Виборча Рада UA” і коаліції громадських організацій “Реанімаційний пакет реформ” у відповідь на питання про тарифи заявив:

«Я відповім на «провокацію» абсолютно чітко: я разом з українським народом вимагаю зниження тарифів – тим більше, що від президента це аж ніяк не залежить…  Ну, якщо народ хоче – треба це робити (сказав Порошенко, сміючись).

А тепер серйозну відповідь. Зараз для цього ринок – не президент, не прем’єр, не НАК  «Нафтогаз», а ринок – створив необхідні умови, бо і спотові контракти, і контракти на хабах у Європі дозволяють нам точно не підвищувати в травні тарифи… На сьогодні уряд готовий, але я не хочу забирати ні хліб, ні роботу уряду. Вони самі мають повідомляти і приємні речі. Хоча мені напередодні виборів сказати б: це я зробив… Це не так».

В той же час, слід зазначити, що відповідна заява з тим же контекстом відносно зниження тарифів від команди Зеленського з’явилась лише 22 квітня.

 

ТЕЗА 2: «Виявляється, що президент не може відрубувати руки (корупціонерам, ред.), і не відрубувати, а засуджувати, бо засуджувати мають суди. А як же тоді «закінчення епохи брехні?»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

По-перше, теза про «відрубування рук» не належить Володимиру Зеленському (хоча він її використовував на тих же дебатах). ЇЇ «автором» є Петро Порошенко, що засвідчено документально під час його виступу ще у жовтні 2017 року. Тому постанова її в докір кандидату Зеленському вже виглядає маніпулятивно.

По-друге, теза у використанні пані Геращенко – є висмикнутою з контексту самого спічу гаранта, що докорінно міняє її суть. Після метафоричної фрази сам Порошенко далі пояснив, що розслідування фінансових зловживань, які пов’язують з першим заступником міністра оборони генерал-лейтенантом Ігорем Павловським, повинно бути проведено відповідними органами і тільки суд має встановити рівень провини і покарання. Тобто, президент чітко пояснив, що в країні діє верховенство права.

По-третє, використання заступником спікера гасла з білборду Зеленського про «закінчення епохи брехні» в контексті вищерозглянутого не має прямого (і не прямого) причинно-наслідкового зв’язку і є персональним судженням Ірини Геращенко.

 

ТЕЗА 3: «Виявляється, що Мінські угоди, це єдиний реалістичний формат вирішення війни на Донбасі. А як же тоді «торгівля на крові» і «закінчення епохи жадібності?».

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

По-перше, як зазначено у програмі ще не інаугурованого президента, питання щодо врегулювання проблем Донбасу та Криму будуть вирішуватись тільки за участі і підтримки партнерів з ЄС та гарантів Будапештського меморандуму. Про це, а також про те що Мінський формат є поки що єдиним форматом переговорчого процесу, наголошував і сам Зеленський в широкому інтерв’ю РБК Україна 17 квітня.

По-друге, гасло «торгівля на крові» та «закінчення епохи жадібності» в даному контексті не мають ніякого прямого відношення до Мінських угод і є персональним судженням Ірини Геращенко.

 

Автор: Артем Єжов

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja