Монополія на ринку природного газу – маніпуляції Дмитра Співака в ефірі «112» – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Монополія на ринку природного газу – маніпуляції Дмитра Співака в ефірі «112»

Ціни на природний газ для України є важливим, особливо у осінній і зимовий період. Нещодавно Дмитро Співак в ефірі «112» каналу зазначив, що у регіонах існує монополія ціноутворення на газ. А також додав, що всі українці отримують однакові пенсії та зарплати.

 

ТЕЗА 1. 8:25: «Сегодня даже газ в разных регионах украинских стоит по разному. А зарплаты и пенсии получаем одинаково»

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Державна компанія, що охоплює газовий бізнес від видобування до реалізації, НАК «Нафтогаз Україна», кожного місяця оприлюднює прейскурант із цінами на газ. Вона може варіюватися і змінюватися.

Однак постачальниками природнього газу для населення згідно Закону України «Про ринок природного газу» є інші компанії. Вони визначають ціну і заключають із населенням договори.

Дійсно ціна на газ для населення у регіонах різна. Так, при співставленні інформації регіональних постачальників можна виявити,що ціна на газ з урахуванням ПДВ дійсно, як повідомив політик, не всюди однакова у жовтні:

Згідно останніх даних Держстату в серпні 2019 року заробітна плата штатних працівників по регіонам складала різні цифри (мал.1).

Мал. 1. Заробітна плата штатних працівників по регіонам за серпень 2019

Теж саме стосується і пенсій. Згідно інформації Пенсійного фонду України їх нараховують за різними критеріями (стаж, вік, напрям діяльності й т.д.). Отож, середня пенсія по Україні становить – 3019 грн., але суттєво варіює від області до області (мал. 2).

Мал. 2. Показник середньої пенсії по регіонам

Отже, показник ціни на газ різний по регіонам, те ж стосується пенсій і зарплат, але пан Д. Співак сказав про однакові пенсії та зарплати. Тому його твердження носить маніпулятивний характер.

 

ТЕЗА 2. 8:54: «Все облгазы Украины, а это у нас монополисты, установили сами себе стоимость транзита»

ВЕРДИКТ: ЧАСТКОВА ПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

До населення газ потрапляє від постачальника, який отримує ліцензію від НКРЕКП. Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» ст. 3 п. 1 «ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб’єктів природних монополій».

Природна монополія – це стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв’язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб’єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв’язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).

Закон України «Про природні монополії» наголошує, що при регулюванні цін (тарифів) на товари суб’єктів природних монополій враховуються:

  • витрати, які згідно з законами про оподаткування відносяться на валові витрати виробництва та обігу;
  • податки і збори (обов’язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів;
  • вартість основних виробничих фондів, амортизаційні відрахування, потреби в інвестиціях, необхідних для відтворення основних виробничих фондів;
  • очікуваний прибуток від можливої реалізації товарів за різними цінами (тарифами);
  • віддаленість різних груп споживачів від місця виробництва товарів;
  • відповідність якості товарів, що виробляються (реалізуються), потребам споживачів;
  • державні дотації та інші форми державної підтримки.

У зв’язку з цим ціни на газ у регіонах дійсно відрізняються і це залежить від комбінації факторів, перерахованих вище. Природна монополія виникає через об’єктивні причини, здебільшого технологічного характеру. За відсутності природних монополій у газопостачанні кінцева ціна газу для населення буде суттєво вищою. Держава вимушена миритися із природними монополіями, щоб забезпечити помірний рівень цін на ринку.

 

Автор: Тихий Вир

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja