Мусульмани Америки читали Намаз перед Конгресом США – просили допомоги всевишнього проти COVID-19 | ФЕЙК на тлі реальних подій – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчекФактчек NEWS

Мусульмани Америки читали Намаз перед Конгресом США – просили допомоги всевишнього проти COVID-19 | ФЕЙК на тлі реальних подій

«Китайці масово переходять у іслам», «Італійці переходять у іслам», «Пророцтво про епідемію коронавірусу знайшли у Біблії» – ці та інші фейки на релігійну тематику активно поширювалися на піку пандемії COVID-19. Взагалі, тема віри – активно експлуатувалася і продовжує експлуатуватися у інфодемічний період. Цього разу, як повідомили наші колеги із Factcheck.kz, меседжери у азійському сегменті зарясніли вірусним повідомленням, що мусульмани у Сполучених Штатах читали Намаз перед будівлею Конгресу США – просили всевишнього допомоги і порятунку від коронавірусу.

Так, ця подія відбулася! Але майже 11 років тому – у вересні 2009-го.

ВЕРДИКТ: ФЕЙК

СПРОСТУВАННЯ

Вірусне повідомлення підкріплювалося відео молитви великої кількості людей біля будівлі Капітолія у Вашингтоні. Проте це відео не має жодного відношення до нашого часу і пандемії коронавіруса. Неординарна і унікальна подія сталася 25 вересня 2009 року і з зовсім іншого приводу.

Ще у 2009 році напередодні молебну ситуацію досліджували американські фактчекери ресурсу Factcheck.org.

Вони з’ясували наступне. У 2009 році Хассен Абделла, адвокат з Нью-Джерсі (і колишній півзахисник футбольної команди Бакнеллського університету) став організатором цього західу. Інформація про заклики до акції почала поширюватися у соцмережах і викликала насторогу як правоохоронних органів так громадян і журналістів. Проте, побоювання були хибними. У Хассена Абделла були абсолютно інші наміри – таким заходом він хотів… подякувати тодішньому президенту США Бараку Обамі.

За словами адвоката, перший раз він був натхненний і вражений інавгураційною промовою президента Обами від 20 січня 2009 року і його відкритим і дружнім ставленням до ісламського світу. Тоді він сказав настуне: «…Для мусульманського світу ми шукаємо новий шлях просування вперед, заснований на взаємних інтересах і взаємній повазі. Ті лідери в усьому світі, які прагнуть сіяти конфлікти або звинувачувати Захід в своїх бідах, знають, що ваш народ буде судити вас про те, що ви можете побудувати, а не про те, що ви руйнуєте…»

Вдруге Хассена Абделла вразили слова Обмами, коли той виступав 4 червня у Каїрському університеті:   «…Поки наші відносини визначаються нашими відмінностями, ми будемо розширювати можливості тих, хто сіє ненависть, а не мир, тих, хто сприяє конфліктів, а не співпраці, яке може допомогти всім нашим людям досягти справедливості і процвітання. І цей цикл підозр і чвар повинен закінчитися»

Після цього адвокат і вирішив організувати акцію подяки від мусульман Америки. Йому це вдалося – у молитві прийняло участь кілька тисяч чоловік. Все пройшло дуже спокійно і без сутичок.

Як казав сам Хассен Абделла: «…Вперше в моєму житті я почув, як хтось із керівників США говорив про іслам і мусульман не в змагальному сенсі, а в сенсі того, що ми вітаємо і визнаємо, що ми є невід’ємними громадянами в суспільстві… Америка не ідеальна, але я хочу сказати правду: це одне з кращих місць в світ, щоб жити…»

Та не зважаючи на добру справу, вже у 2009 році на тлі акції почали циркулювати фейки. В одному йшлося проте, що захід – Національний день молитви для мусульман США, хоча це не відповідає дійсності.

 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja