Неправда і маніпуляція пропаганди, про те, що  росія знищила військову промисловість України – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Неправда і маніпуляція пропаганди, про те, що  росія знищила військову промисловість України

У перший день вторгнення росія знищила всю українську ППО. У другий день вторгнення росія знищила всі українські літаки. У… невідомо який день, але росія, ви не повірите, знищила ще й усю українську військову промисловість! До речі, правильно не повірите. Все це – брехня і маніпуляція російської пропаганди. Про що замріялися цього разу, читайте далі.

 

Гучний заголовок “Київ паралізовано”. Фото пожеж, що виникли після ракетного обстрілу української столиці. Усе – щоб показати, що росія ракетними ударами нібито повністю знищила ВПК України. РІА “Новости” вчергове скористалося статтею із західного медіа, щоб зманіпулювати і довести “велич” рф.

Використали статтю з Independent – теж не бездоганну з точки зору маніпуляцій (http://surl.li/opjzk). Аби довести, що Україна вкрай потребує західної допомоги зброєю, британські журналісти, крім іншого, подали думки анонімного офіцера ЗСУ. Прямо це не вказано, але за контекстом можна припустити, що він зараз на авдіївському напрямку.

Невказаний офіцер, зокрема, говорить, що в Авдіївці Сили оборони мають достатньо озброєння, щоб утримати позиції, але не зможуть зупинити російські сили, якщо ситуація стане “інтенсивнішою”. Далі ж видання подає думки співрозмовника щодо того, що росія змогла “скалічити” (crippling) промисловість “Києва” (мається на увазі “України”), зробивши неможливим виробництво на теренах держави спорядження, якого держава потребує.

Перший, хто маніпулює тут, – британські автори. Яким би обізнаним бойовий офіцер ЗСУ не був на обстановці в своєму віданні, він точно не має повної інформації про стан військово-промислового комплексу держави. Таким чином, експертом зробили того, хто ним не є.

Очевидно, що британці маніпулюють, аби вплинути на емоції читачів, щоб ті активніше підтримували надання Україні зброї. Останні рядки тексту – слова того ж офіцера: “Звісно, це не означає, що без зовнішньої допомоги ми припинимо боротьбу. Перед нашими очима – надто багато прикладів того, що ця війна – геноцид, і ніхто не хоче, щоб його містечко розділило долю Бучі або Маріуполя. Це вплине тільки на кількість втрат, яких ми зазнаємо у нашій боротьбі”.

От тільки будь-яку маніпуляцію можна викрутити в інший бік. Цим і займаються РІА “Новости”. Ретельно відібравши шматочки цитат (не абикого, а офіцера ЗСУ – самі Independent написали!), вони створюють враження, що росія повністю контролює перебіг озброєння України. Виробництво всередині країни вона нібито знищила ракетними ударами, а вигадуючі нові тактики, змушує керівництво держави “постійно змінювати свої запити до Заходу”.

Тут, до речі, вийшло незручненько. Як приклад такого “контролю” обрали цитату про нещодавні обстріли Києва балістикою. Трошки перекрутили, і раптом виявилося, що Україні вже бракує ракет для ЗРК “Patriot”. Але от біда: за кілька днів до виходу тексту на півдні України було збито аж п’ять російських літаків – і нібито саме “Патріотом”. Отака нестача, чекаємо на продовження.

Але що ж відбувається з українським ВПК насправді? Повної інформації не має не тільки анонімний офіцер ЗСУ – її взагалі має тільки вище військово-політичне керівництво держави. Але є не один приклад того, що виробництво і не паралізоване, і не скалічене, і не знищене.

У вересні УНІАН опублікував великий огляд розвитку українського ВПК. Багато про що там пишуть як про плани, але збільшення виробництва дронів, а також збільшення виробництва боєприпасів – це вже факт (http://surl.li/opkog).

Про те, що бойові дрони виробляються тепер, зокрема, і в Запоріжжі, писав голова Запорізької ОВА Юрій Малашко (http://surl.li/opkoo).

САУ “Богдана” під обстрілами в Україні виробляють не нижчими темпами, ніж у мирній Франції – САУ “Цезар” (http://surl.li/opkox).

Зрештою, в листопаді вийшла новина про те, що з весни 2023 кількість українських компаній, які виробляють зброю, зросла з 50 до 200 (http://surl.li/opklq).

Тож справді, Україна виробляє недостатньо зброї, аби самостійно протистояти величезній радянській спадщині, яку отримала росія. Але “паралізований Київ” та примус до постійних змін у запитах на зброю – тільки вигадки пропагандистів.

Ну а завершують текст класичною брехнею – про те, що росія не завдає ударів по житлових будинках та соціальній інфраструктурі. Це навіть і коментувати не будемо.

 

ВИСНОВКИ

Російська пропаганда знову використовує небездоганну статтю із західної преси, аби зманіпулювати і довести велич рф.

Щоб читачі підтримували надання Україні зброї, британське видання Independent посилається на думку неназваного офіцера ЗСУ. Він твердить, що виробництво зброї в Україні було “скалічене”, а держава більше не має змоги закривати свої потреби внутрішнім виробництвом. Це – маніпуляція, адже офіцер ЗСУ не може мати повної інформації щодо стану військового виробництва, ще й під час війни.

Пропагандисти використали цитати і їх шматочки, щоб створити враження повного контролю росії над озброєнням України – нібито виробництво знищене, а зміна тактики змушує постійно змінювати запити на зброю до Заходу. Наприкінці огидно брешуть, що не стріляють по житлових будинках та соціальній інфраструктурі.

Однак, хоча Україна дійсно потребує західних постачань, виробництво не паралізоване: зростає випуск дронів, боєприпасів, САУ – і це тільки та інформація, якій дозволили потрапити у вільний доступ. 

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja