Класичний маніпулятивний прийом, до якого під час пандемії Covid-19 часто вдаються ЗМІ – клікбейтні заголовки і серії «все пропало», або навпаки «Сенсація! Ліки знайдено!», які підкріплюють стверджувальні висновки статті, де описують те чи інше геніальне дослідження. Проте, у більшості випадків за лаштунками залишається пояснення, що висновки дослідження не рецензовані, що це лише попередні аналізи і т. ін. Чергову таку маніпуляцію про нову мутацію коронавірусу G614, яка є більш заразною та розповсюджується швидше за звичайну форму Covid-19 поширила агенція «112.ua». Тож розбираємо, де вкотре вводять в оману читача.
ПЕРЕВІРКА
D614 або D614G − первинний штам мутації SARS-CoV-2, який був домінуючим у лютому 2020 року. G614 або G614G – один із штамів мутації SARS-CoV-2, який з’явився на початку травня 2020 року та витіснив форму D614.
Щодо маніпулятивних закидів, то меседж, який був поширений безіменним автором статті інформаційної агенції «112.ua», зазначає: «Міжнародна група дослідників виявила нову мутацію коронавіруса G614, яка поширюється швидше за звичайну форму Covid-19».
У матеріалі міститься посилання на публікацію у американському виданні CNN від 2 липня 2020 року. Там, у свою чергу не надає посилання на першоджерело. Але 3 липня 2020 року оновлена версія статті CNN інформує читачів про те, що дослідження опубліковане на сервісі препринтів та остання версія статті від 5 травня 2020 року все ще є не рецензованою. То ж найголовніше – всі беззаперечні твердження або меседжи, які використовують матеріали цього дослідження – МАНІПУЛЯТИВНІ! Висновки вчених є попередніми і ще не пройшли рецензування.
Далі розбираємо маніпуляцію 112.ua по пунктах
МЕСЕДЖ 1: «Наші глобальні дані відстеження показують, що варіант G614 поширювався швидше в спайкових білках (шиповидні вирости на поверхні вірусу — ред.), ніж D614. У нашому розумінні, це означає, що вірус, ймовірно, буде більш заразним”, – пише у своїй доповіді біолог-теоретик Бетт Корбер з Лос-Аламоської національної лабораторії».
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
Автор статті на 112.ua маніпулює оригінальним текстом CNN, надаючи лише частину правди, викидаючи останнє речення з цитати Бетті Корбер та акцентує увагу більш на негативних висновках вчених, які розміщуються на початку матеріалу. Останнє речення дослідниці, що «ми не знайшли доказів впливу G614 на тяжкість захворювання», автор статті пропускає. Про те, що G614 не є патогенним відзначено під кінець матеріалу.
МЕСЕДЖ 2: «Мутація впливає на залишковий білок – структуру, яку вірус використовує для проникнення до клітин, які він заражає. Тепер дослідники перевіряють можливість контролю вірусу за допомогою вакцини, орієнтованої на спайковий білок. Біологи вважають, нова мутація G614 майже повністю замінила першу версію, поширену в Європі і США, під назвою D614».
ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ
Ці дані правдиві, проте автор статті не інформує читачів, що вищезазначена інформація є попередньою та потребує додаткового рецензування. Варто звернутися до першоджерела, наукового журналу «Cell», в якому зазначена стаття (заснована на препринті) вчених Лос-Аламоської національної лабораторії (США) та Університету Ворика (Великобританія), яка була опублікована 2 липня 2020 року.
Журнал «Cell» надає посилання на PDF-файл статті, в якому зазначено, що це попередній варіант публікауії. На першій сторінці читачів інформують, що ця версія статті піддасться додатковому редагуванню, верстці та рецензуванню, перш ніж буде опублікована в остаточному вигляді, але PDF-файл надають для ознайомлення. Уточняється, що в процесі виробництва можуть бути виявлені помилки, які можуть вплинути на вміст. Вчені у PDF-файлі стверджують, що робота забезпечує ранню базу для більш широких епідеміологічних, експериментальних і клінічних досліджень.
Інші американські вчені Нейсин Гроба, Вільям Ханедж та Анжела Расмуссен у статті у цьому ж науковому виданні, зазначають, що наразі нема даних, чи збільшує G614 здатність до передачі або є більш заразним, ніж віруси, що містять D614. Спочатку потрібно вивчити, як G614 став домінуючим генотипом та який вплив може вчинити на передачу.