Новий штам коронавірусу: що потрібно про нього знати | Де ПРАВДА, а де — МІФИ – Без Брехні
PROМіфиФактчек

Новий штам коронавірусу: що потрібно про нього знати | Де ПРАВДА, а де — МІФИ

Новий штам коронавірусу більш заразний на 70%! Про цю новину встигли написати всі медіа світу. Нещодавно ми публікували матеріал про те, що мутація для вірусів — це доволі рутинна ситуація.

Віруси весь час мутують, але далеко не всі мутації можуть мати значення для людини. Але цього разу ситуація дійсно інша. Не встигла Велика Британія, де помітили мутований штам, розпочати масову вакцинацію, як довелося знову закривати кордони. Тепер навколо новини про нову пошесть інформація просто вирує. Тож спробуємо розібратись, що з цього правда, а що — не більше, як чутки.

 

Новий штам коронавірусу більш заразний на 70%

Так, дійсно є підстави вважати, що новий варіант вірусу більш заразний. Як повідомляє Британський медичний журнал, новий варіант Sars-Cov-2, який отримав назву VUI202012/01, має 17 відмінностей або мутацій.

Але основна мутація, яка викликає занепокоєння — це мутація, яка виникла в шипоподібному білку, за допомогою якого вірус і чіплявся за нашу клітину.  Цю мутацію назвали N501Y. І, як припускають науковці, така зміна в теорії може робити вірус більш заразним – збудникові буде легше розповсюджуватися поміж людьми.

Згідно з висновками експертної групи NERVTAG, яка займається питанням загрози нових респіраторних вірусів, дійсно є припущення, що цей варіант вірусу може передаватись на 71% швидше за інші варіанти. Але все не так просто.

По-перше, поки що це теорія, яка зроблена на основі математичного моделювання, а це означає, що вона потребує подальшої перевірки.

По-друге, щоб не лякатисяь фрази (принаймні поки) “більш заразний на 70%”. У кожної інфекційної хвороби є свій коефіцієнт заразності або базове репродукційне число. Його позначають ось так: R0.

Якщо коефіцієнт заразності R2 — це означає, що одна людина може заразити ще двох людей. А ці двоє — ще двох кожний. Цей показник може змінюватись. За допомогою карантинних обмежень, дистанції та маскового режиму його можна знизити. У Великій Британії цей коефіцієнт тримали на позначці — 1.1 1.2. 

Це означає, що кожні 10 людей можуть заразити 11 чи 12 інших. За даними NERVTAG нова мутація може збільшити ці показники на діапазон від 0.39 до 0.93. Тобто таким чином у Великій Британії коефіцієнт R від позначки 1.1 може збільшитись до позначки 1,5-2. 

І тут хочеться всім нагадати, що на початку всієї історії, коли обмежень ще не було, коронавірус мав коефіцієнт R0 близько 2-4. 

Тепер вірус стане ще більш смертоносним

А оце не факт. Щоб стверджувати щось точно – поки бракує даних. Мутації, які роблять вірус більш заразним, не обов’язково роблять його більш небезпечним.

Наприклад, інший варіант, який також циркулює у Великій Британії — D614G — теж вважають таким, який швидко передається. Але він не показав себе більш небезпечним. 

Вакцина тепер не спрацює

Ці побоювання доволі зрозумілі, проте підстав для них недостатньо. Мутація дійсно вплинула на шиповидний білок, на який і націлені вакцини, які вже вийшли на ринок.

Проте в Британському медичному журналі поспішають заспокоїти: вакцина допомагає виробити антитіла проти різних ділянок цього білку, отож малоймовірно, що одна єдина зміна зробить вакцину неефективною. Так, з часом, коли буде більше мутацій, вакцину треба буде змінювати, як це робиться у випадку з сезонним грипом.

Проте Sars-Cov-2 не мутує так швидко, як вірус грипу.  А це означає, що вакцини, які показали та покажуть себе ефективними під час клінічних досліджень, можна буде легко модифікувати для подальшого застосування.

Тепер діти можуть захворіти так само, як і дорослі

Така новина вийшла 3 грудня на Reuters.  Досі вважалось, що діти не лише рідше хворіють на коронавірус, але й легше його переносять. Це підтверджувала і статистика.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, діти віком до 18 років складають приблизно 8,5% всіх зафіксованих випадків. Проте, якщо говорити про мутований штам, то ситуація дійсно може змінитися.

Венді Барклей, професор експертної групи NERVTAG припускає, що, можливо, до нового штаму діти можуть бути настільки ж сприйнятливі, як і дорослі. Він пояснює це тим, що новий штам може використовувати інші шляхи входження в клітину. Вважається, що діти мають низький рівень функціонування та дозрівання білку ACE2. А збудник хвороби – SARs-Cov-2 – використовує цей білок як рецептор. Якщо шлях проникнення в клітину змінився, то цілком ймовірно, що діти тепер теж можуть бути в зоні ризику. Проте доказів, щоб сказати чітке “так” чи “ні” ще бракує.

Але деякі науковці заперечують такі припущення. Наприклад, професорка Джуліана Хіскокс з  Ліверпульського університету у коментарі BBC заявила, що поки доказів, що новий варіант вірусу може з вищою долею ймовірності інфікувати дітей — немає. 

Отож все, що нам залишається — дотримуватися правил безпеки та надалі відстежувати ситуацію. 

ВИСНОВКИ

  • Новий варіант вірусу дійсно може бути більш заразним. Але підстав вважати, що цей вищий рівень заразності може спричинити вищу летальність — немає.
  • Скоріш за все, це не вплине кардинально на ефективність вакцинації. Але цілком можливо, що з часом вакцини потребуватимуть модифікації.
  • Є ризик того, що діти будуть хворіти на новий штам так само як і дорослі. Але щоб стверджувати це точно потрібно більше даних.

 

Авторка: Наталія Бушковська

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja