«Перевірка» конституційності розпуску Верховної Ради. Конституційний Суд України – можливі варіанти рішення – Без Брехні
Фактчек

«Перевірка» конституційності розпуску Верховної Ради. Конституційний Суд України – можливі варіанти рішення

Одразу після опублікування Указу Президента України від 21.05.2019 року № 303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» численні політичні діячі зробили заяви про намір звернутися до КСУ з поданням щодо конституційності такого Указу та почали збирати підписи під таким поданням. Наразі КСУ отримано одне таке подання за підписом 62 народних депутатів України. Резонанс та важливість події зумовлюють актуальність її фактчеку.

ВЕРДИКТ: БЕЗ ВЕРДИКТУ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Конституційний Суд України є єдиним органом, що здійснює перевірку указів Президента України на предмет їх конституційності, зокрема і Указу «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів».

Дійсно, відповідно до статті 150 Конституції України, за поданням щонайменше сорока п’яти народних депутатів України, КСУ вирішує питання щодо конституційності актів Президента України.

04 червня 2019 року Велика Палата КСУ вирішила, що конституційне провадження за цим поданням є невідкладним, та призначила його розгляд на 11 червня 2019 року у формі усного провадження.

Необхідно звернути увагу, що наявність відкритого провадження не зупиняє дію досліджуваного Указу.

Таким чином на засіданні будуть заслухані усні пояснення сторін, тобто представника Президента України та від тих осіб, які підписали скаргу, а строк розгляду не може перевищувати одного місяця.

Які ж можливі рішення КСУ та їх мотиви?

  1. Визнати неконституційним Указ Президента України, внаслідок чого він втрачає чинність та скасовуються позачергові вибори.

Мотивами такого рішення можуть бути аргументи, наведені в поданні щодо того, що Президент України не наділений повноваженнями встановлювати факт наявності чи відсутності коаліції у ВРУ, що є підставою для дострокового припинення повноважень ВРУ. Крім того формально офіційно коаліція припинила своє існування 17 травня 2019 року про що було оголошено на пленарному засіданні ВРУ.

  1. Визнати Указ таким, що відповідає Конституції України, що відкриє прямий шлях до позачергових парламентських виборів.

Мотивами такого рішення може бути, зокрема, відсутність у самого КСУ повноважень та критеріїв для встановлення факту наявності чи відсутності коаліції у ВРУ.

  1. КСУ може відкладати розв’язання цього питання до проведення дострокових виборів, а рішення прийняти вже після.

Таке можливо через відсутність відповідальності КСУ за порушення строків конституційного провадження.

 

Автор: Олександр Владикін

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja