Фальшива довідка про тест на COVID-19 міністра інфраструктури України | ПРАВДА і МАНІПУЛЯЦІЇ – Без Брехні
Фактчек

Фальшива довідка про тест на COVID-19 міністра інфраструктури України | ПРАВДА і МАНІПУЛЯЦІЇ

Днями в казахстанських, українських і російських ЗМІ почала поширюватися новина про те, що українські чиновники приїхали з діловим візитом до Казахстану з підробленими довідками про коронавіруси.

Вірусні повідомлення інформували, що міністр інфраструктури України Владислав Криклій і посол України у Казахстані Петро Врублевський планували зустрітися з прем’єр-міністром Казахстану Аскаром Маміним, для чого їм необхідно було надати довідки ПЛР-тестів з негативним результатом на коронавірус.

Однак в ході перевірки довідок служба безпеки прем’єр-міністра з’ясувала, що вони фальшиві, в результаті чого у зустрічі з Маміним українським делегатам було відмовлено. При цьому деякі ЗМІ повідомляють, що прем’єр-міністр України Денис Шмигаль особисто приніс вибачення Аскара Мамину за казусний інцидент, але Мамин вибачення не прийняв, в зв’язку з чим нібито назріває міжнародний скандал.

Чи насправді ситуація виглядала саме таким чином – перевірила група фактчекерів.

ПЕРЕВІРКА

Як поширювалася інформація?

Перші новини про те, що Владислава Криклій та Петра Врублёвского не пустили на зустріч з прем’єр-міністром Маміним через фальшиві довідок, вийшли на сайтах українського телеканалу «НАШ» і порталу «OBOZREVATEL» 12 листопада. При цьому тоді як «НАШ» не повідомляє, звідки з’явилася така інформація, «OBOZREVATEL» посилається на «інформоване джерело». Новина швидко поширилася в деяких українських та російських ЗМІ.

Повідомлення про те, що прем’єр-міністр України особисто вибачився перед прем’єр-міністром Казахстану спочатку вийшло в телеграм-каналі «Крокодил» 19 листопада. Автори каналу послалися на «джерела в українському уряді».

<script async src=”https://telegram.org/js/telegram-widget.js?14″ data-telegram-post=”KrokooDil/4256″ data-width=”100%”></script>

Цю інформацію без жодної перевірки поширили 112 канал, УНІАН, ТСН.

До речі, лише ТСН наразі видалив у себе цю новину, як непідтверджену.

20 листопада інший український телеграм-канал «Шептун» повідомив, що прем’єр-міністр Мамин відмовився приймати вибачення Дениса Шмигаль. Автор публікації не надав ніяких джерел.

У Казахстані новина про інцидент з усіма відомими подробицями з’явилася 21 листопада на сайті «Комсомольської правди», і була передрукована іншими місцевими виданнями. Телеграм-канал Finance.kz також написав про це, повідомивши, що інформацію про підробленою довідкою каналу підтвердили два незалежних джерела.

Цікаво, що Zakon.kz 22 листопада опублікував новину під заголовком «Мамин не прийняв вибачення прем’єра України за інцидент з підробленим тестом на ковід», але пізніше видалив статтю з сайту.

Що говорять учасники?

Дві сторони по своєму інтерпретують те, що трапилося, проте інформація про «фальшиві довідки» не підтверджується жодною зі сторін. Зустріч Мамина і Криклій дійсно не відбулася, але, судячи з усього, з інших причин.

Як повідомила прес-служба прем’єр-міністра РК 23 листопада, зустріч не відбулася в зв’язку з простроченими на більш ніж 5 днів ПЛР-довідками членів української делегації. При цьому міністерство інфраструктури України раніше повідомило, що Криклій не зустрівся з Маміним через те, що казахська сторона не змогла підтвердити час зустрічі. Чи справді Денис Шмигаль приносив вибачення, а Аскар Мамін їх не прийняв прес-служба не повідомляє.

Однак головний редактор сайту Orda.kz Гульнара Бажкенова в своєму телеграм-каналі написала, що Аскар Мамін відмовився зустрічатися з українською делегацією, через що і відхилив вибачення. І все ж у цій історії не все так однозначно.

Що відбувалося?

Міністр інфраструктури Владислав Криклій прилетів з діловим візитом до Казахстану 9 листопада 2020 року.

Судячи з того, що він потрапив в країну, його ПЛР-довідка була прийнята. За час перебування в країні Криклій встиг зустрітися з заступником прем’єр-міністра РК Романом Скляром, з головою правління АТ «НК «Қазақстан Темір Жоли» Сауатом Минбаєва, з головою правління АТ « Казпочта » Канатом Алписбаевим і з віце-міністром індустрії та інфраструктурного розвитку Берике Камалієва. Звіти про ці зустрічі опубліковані на сайті міністерства інфраструктури України. Можна припустити, що для зустрічі з цими чиновниками ніяких перешкод не було.

Однак з Аскаром Маміним міністр інфраструктури дійсно зустрітися не зміг. 13 листопада, після того як почали виходити новини про фальшиві довідки, міністерство інфраструктури України спростувало інформацію, повідомивши, що зустріч Владислава Криклій і Аскара Мамина не трапилася через те, що казахська сторона не змогла підтвердити час зустрічі.

Прес-служба міністерства повідомила, що зустріч планувалася на 10 листопада, проте не була остаточно підтверджена казахською стороною. Дата і час зустрічі кілька разів змінювалися і підлягали уточненню, включаючи плани на 12 листопада. Новина про фальшиві довідки міністерство назвало медіаатакою з боку проросійських ЗМІ і фейком.

За повідомленням прес-служби, Владислав Криклій здав ПЛР-тест в лабораторії Into Sana в Києві перед відльотом у відрядження. 23 листопада прес-служба прем’єр-міністра РК прокоментувала ситуацію порталу Orda.kz, повідомивши, що глава уряду готовий був зустрітися з міністром інфраструктури України, але зустріч не відбулася в зв’язку з простроченими на 5 днів ПЛР-довідок членів української делегації.

Тут виникає питання. Якщо ПЛР-довідка була прострочена на більш ніж 5 днів, то як взагалі української делегації вдалося в’їхати в Казахстан? Адже Криклій прилетів 9 листопада, а з Маміним він збирався зустрітися або 10, або 12 (за інформацією української сторони). Навіть якщо припустити, що зустріч планувалася на 12 листопада, виходить, що довідки української делегації були прострочені ще з моменту прибуття.

І якщо припустити, що довідка дійсно була прострочена, то це суперечить твердженням прес-служби міністерства інфраструктури України про те, що Владислав Криклій здав ПЛР-тест перед відльотом у відрядження.

Тим часом у історії з довідками є і третя версія.

Один з депутатів України і соратник Владислава Криклія по партії «Слуга народу» Олександр Скічко в інтерв’ю телеканалу «НАШ», коментуючи інцидент, сказав, що міністру інфраструктури необхідно було мати дві окремі довідки: одну – для в’їзду в країну, а другу – конкретно для зустрічі з Аскаром Маміним.

При цьому другий тест на коронавірус потрібно було зробити за 24 години до зустрічі з прем’єром. «Я не знаю чому, але результату не було, зустріч була в четвер (12 листопада, – прим. Автора), відповідно тест треба робити в Казахстані. Ну і сталася така колізія, яку я вважаю непорозумінням і ганьбою на офіційному рівні. Такі казуси неприпустимі », – повідомив Скічко.

При цьому той же Скічко за день до цього в своєму Фейсбуці розкритикував міністра в зв’язку з інцидентом і закликав його подати у відставку. Там він пише, що вважав новину про фальшиві довідки ПЛР-тесту фейком, проте потім він отримав підтвердження з «різних джерел». Втім, якщо почитати пости депутата, можна побачити, що він вже давно ратує за відставку міністра інфраструктури.

Суперечливість його слів – очевидна. Тим більше сайт телеканалу «НАШ» був одним з оригінальних джерел новини про фальшиві ПЛР-довідках. Сам Владислав Криклій в соціальних мережах ситуацію ніяк не прокоментував.

ВИСНОВКИ

  • Новина про те, що українська делегація прилетіла до Казахстану з фальшивими довідками ПЛР-тестів не підтверджується ні офіційними джерелами, ні відкритими даними.
  • Інформація про вибачення Дениса Шмигаля була розповсюджена українськими ЗМІ з анонімного телеграм-каналу, офіційних підтверджень немає
  • Інформація про те, що Аскар Мамін відхилив вибачення Дениса Шмигаль поки підтверджується лише головним редактором Orda.kz.
  •  Вся історія досить суперечлива і побудована за всіма пропагандистським канонам. Припустимо, що можуть виникнути нові подробиці, тому фактчекери  будуть активно стежити за розвитком подій.

 

Матеріал підготовлено фактчекерами ресурсу Factcheck.kz в рамках діяльності євразійської мережі EFMN

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja