ПРАВДА про те, що за прийняття росії в ООН ніхто не голосував і вона є членом організації безпідставно – Без Брехні
Фактчек

ПРАВДА про те, що за прийняття росії в ООН ніхто не голосував і вона є членом організації безпідставно

Питання про правомірність членства рф в ООН зараз знову стало активно обговорюватися за ініціативи українських дипломатів. Нагадаємо, що без перебільшення, один з неперевершених українських дипломатів, постійний представник в ООН Сергій Кислиця, ще в у квітні вишукано поставив у глухий кут свої колег по організації. Він запитав, чи хтось із присутніх в залі засідання – голосував за прийняття рф до ООН (маючи на увазі не конкретно представників, а країни, які вони представяють). Ніхто із присутніх в залі не підняв руку, на що Кислиця сказав: «Із цим залишу вас. Поміркуйте». То чи дійсно рф перебуває в ООН безпідставно? Виявляється, що якщо слідувати букві статуту Організації Об’єднаних Націй – то так! Це правда! Далі, пояснення від експерта, чому це правда.

 

В тексті Статуту ООН дійсно взагалі немає згадки про Росію. Йдеться лише про СРСР як постійного члена Ради Безпеки ООН. Росія (на відміну від України та Білорусі) ніколи не була членом ООН. http://surl.li/lqia

Суть у тому, що Росія та СРСР – це різні держави, різні суб’єкти міжнародного права, яких в жодному разі не можна ототожнювати. Як відомо, СРСР припинив своє існування як суб’єкт міжнародного права і як геополітична реальність у 1991 році, автоматично припинивши своє членство в ООН. Однак у тому ж самому році його місце в Раді Безпеки ООН всупереч Статуту ООН захопила Росія, абсолютно безпідставно оголосивши себе «державою-продовжувачем» Союзу.

Однак насправді, з юридичної точки зору, немає жодних підстав вважати Росію продовжувачем («континуатором») СРСР, оскільки Росія і СРСР – не одна держава, не один суб’єкт міжнародного права, а різні держави, котрі якійсь час існували паралельно. По відношенню до СРСР Росію можна вважати лише правонаступницею, так само як і інші колишні «радянські республіки». Зазначимо також, що міжнародне право не передбачає можливості правонаступництва держав по відношенню до членства в міжнародних організаціях.

Що ж стало підставою захоплення Росією місця СРСР у Раді Безпеки ООН? Це було не правове, а суто політичне рішення, продиктоване міркуваннями політичної доцільності. Для обґрунтування своїх прав на місце СРСР в Раді Безпеки ООН Росія посилається на Рішення Ради Глав Співдружності Незалежних Держав від 21 грудня 1991 року, в якому глави деяких колишніх «радянських республік» висловили свою підтримку тому, щоб Росія «продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство в Раді Безпеки, та інших міжнародних організаціях».

Однак цей документ не є юридично обов’язковим і аж ніяк не може бути юридичною підставою для набуття Росією членства в ООН замість СРСР, у тому числі з огляду на те, що це порушує Статут ООН, який передбачає свої критерії і процедури членства у цій організації.

Крім того, важливо звернути увагу на ще декілька важливих міркувань. Так, по-перше, Рішення Ради Глав СНД було підписано далеко не всіма колишніми «радянськими республіками». Приміром, Грузія відмовилася це зробити.

По-друге, як це випливає з тексту документу, таке рішення було не безумовним, а було прийняте з розумінням того, що Росія не буде створювати загрозу для своїх сусідів і не буде зловживати місцем СРСР у Радбезі ООН. Більш конкретно, це рішення, як вказано в його тексті, було прийняте  «виходячи з наміру кожної держави виконувати зобов’язання,  що  випливають з Статуту ООН».

Можна сказати, що якби ті особи, які приймали це рішення, знали, що Росія не тільки не буде виконувати свої зобов’язання за Статутом ООН, але ще й здійснить збройну агресію, то вони б ніколи не погодилися б на те, щоб Росія зайняла місце СРСР у Радбезі ООН.

Мабуть, єдиним більш менш серйозним аргументом на користь перебування Росії в ООН може бути те, що з моменту захоплення Росією місця СРСР минуло багато часу і поки що жодна держава не порушувала питання відсутності у Росії на це якихось правових підстав. Тобто йдеться про так званий принцип «естопель» у праві.

Однак насправді це питання можна порушити у будь-який час з огляду на те, що йдеться про порушення Статуту ООН і жодні політичні міркування не можуть переважити зобов’язання держав за цим Статутом.

Крім того, принцип добросовісності, з якого випливає принцип естопель, передбачає, що той, хто діє недобросовісно (тобто в нашому випадку Росія) не може посилатися на добросовісність.

З урахуванням вище сказаного виникає практичне питання: що зараз може зробити Україна, щоб усунути Росію з ООН? Можливий алгоритм дій може виглядати наступним чином.

Перш за все, Україна може відкликати свою згоду під Рішенням Ради Глав СНД і відкрито заявити, що вона не вважає Росію членом ООН, оскільки її перебування в Організації Об’єднаних націй немає жодних правових підстав, порушує Статут ООН і становить загрозу міжнародному миру та безпеці.

 По-друге, Україна може закликати інші держави-члени ООН не визнавати Росію членом ООН.

Слід наголосити на тому, що йдеться саме про невизнання Росії членом ООН, а не про вимогу виключити її з ООН, оскільки така вимога за логікою мала б на увазі, що ми визнаємо Росію як члена цієї організації. Наразі важко сказати, скільки держав-членів ООН підтримали б такий заклик, але в будь-якому разі сам факт офіційного і публічного невизнання Україною Росії як члена ООН суттєво підірвав б легітимність перебування Росії в ООН.

Іще один аспект, на який варто було б звернути увагу. На місце СРСР в Раді Безпеки ООН могла б претендувати й сама Україна як одна з держав-засновниць ООН.

PS. У публікації були використані матеріали аналізу ситуації Олександром Мережко, доктором юридичних наук, головою Комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва http://surl.li/cdvhe

PSS. Ця правова колізія була досліджена і іншими фахівцями. З матеріалами досліджень, які підтверджують точку зору, вказану у даній публікації можна ознайомитися за посиланнями:

1) http://surl.li/cdvhb, 2) http://surl.li/cdvhc, 3) http://surl.li/cdvhd

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja