Правда про те, що знак V російський виборчком запозичив у нацистів Німеччини, які сплагіатили його у руху опору – Без Брехні
ВолиньПропаганда-СТОПФактчекФактчек-регіон

Правда про те, що знак V російський виборчком запозичив у нацистів Німеччини, які сплагіатили його у руху опору

В росії голова Центрвиборчкому Памфілова на семінарі для пресслужб регіональних виборчкомів презентувала логотип єдиного дня голосування http://surl.li/hdvpd

Центральним елементом логотипу стала латинська буква V – один із знаків російського вторгнення в Україну. Голова ЦВК підкреслила, що це «символ підтримки» російських військових. Логотип зобразили в кольорах російського прапору.

«На нем изображена одновременно и привычная всем галочка, и буква V в цветах российского флага – как символ поддержки наших воинов, которые сражаются за Россию. Мы надеемся, что все регионы без исключения поддержат наш логотип и будут использовать его на предстоящих выборах», – заявила Памфілова

Логотип планують використати у регіонах під час виборчих кампанії різного рівня, включно з довиборами депутатів до державної думи рф.  Користувачі соцмереж одразу відреагували на логотип, назвавши його плагіатом http://surl.li/hdwsd. Зазначають, знак росія запозичила у нацистів. Чи це правда – далі у матеріалі.

 

Латинську букву V українці бачили на російських танках та бронемашинах, які з 24 лютого минулого року почали атакувати українські міста з мирними жителями. Тепер же літера стала символом єдиного дня голосування в росії. В Україні, нагадаємо, використання цього символу разом із літерою Z заборонене http://surl.li/hdnxm, адже вони символізують вторгнення рф на територію суверенної держави..

Користувачі соцмереж вважають символ запозиченим у нацистів. Під час Другої Світової війни фашистська Німеччина встановлювала латинську літеру V як символ перемоги в окупованих містах. Про це свідчать світлини, що збереглися з тих часів. Зокрема, символ із загарбницьким написом «Deutschland Siegt An Allen Fronten» («Німеччина перемагає на всіх фронтах») встановили у Парижі, Варшаві, Кракові та Осло.

Латинську літеру дійсно використовували нацисти, проте і вони її запозичили. 14 січня 1941 року у розпалі Другої Світової війни, коли німці захопили Бельгію міністр юстиції Віктор де Лавелі разом з урядом втік у Лондон http://surl.li/hdvqw.

Там в етері бельгійської радіостанції ВВС він закликав своїх співвітчизників використовувати символ V як знак перемоги над нацистами. Такий вибір був не випадковий, латинська літера була першою у французькому слові «Victoire» (перемога) та «Vrijheid» – «перемога» фламандською. Лавелі закликав жителів окупованих територій «примножити знак», написати його всюди, щоб окупанти бачили його та розуміли, що їх оточують громадяни, які з нетерпінням чекають на деокупацію. Знак прижився і за кілька тижнів його малювали на тротуарах, плакатах і німецьких машинах.

Згодом ВВС запустили кампанію «V for Victory». На окупованих територіях як джингл звучав код з абетки Морзе, що означає букву «V» – короткий-короткий-короткий-довгий. 19 липня 1941 року кампанія «V for Victory» отримала офіційне визнання британського уряду. В ефірі радіостанції зачитали послання прем’єр-міністра Великобританії Вінстона Черчилля.

Цитата: «Знак V є символом непереможної волі окупованих територій і віщує долю, яка чекає нацистську тиранію. Поки народи відмовляються від будь-якої співпраці з загарбником, безперечно, його справа загине, а Європа буде звільнена».

Німецька пропаганда відреагувала на кампанію. Розуміючи, що позбутися символу V вже не зможуть, його намагаються привласнити.  Міністр пропаганди Йозеф Геббельс заявив, що кампанія зі знаком V підтримувала перемогу Німеччини. Адже V означає «перемога». «Nazi V» з’являвся на банерах і перших сторінках газет, на стінах будинків і транспортних засобів. Невдовзі на Бурбонському палаці в окупованому Парижі та на будівлі парламенту в Осло в окупованій Норвегії була встановлена величезна літера V із гаслом “Німеччина перемагає на всіх фронтах”. Тобто, нацисти просто перехопили ідею та знак.

Та все ж таки змінити першочергове значення символу німцям не вдалось. Прем’єр-міністр Великобританії Вінстон Черчилль, якого вважали символом опору, при зустрічі з фотографами складав пальці літерою V. Цей жест продовжував бути універсальним символом віри в перемогу над нацистською Німеччиною та водночас став фірмовим знаком Черчилля. Де б не з’являвся прем’єр-міністр, люди розводили вказівні та середні пальці, як це робив він.

У новітній історії крім тріумфального значення жест «V» набув ще кількох смислових відтінків. У 1960-ті роки серед протестувальників проти війни у В’єтнамі він був найпоширенішим привітанням на демонстраціях. Хіпі використовували його як символ світу.

Цей жест часто можна побачити на протестних акціях у різних куточках світу, наприклад, на демонстраціях руху Black Lives Matter, перед або після засідань суду.

Кремлівські політтехнологи не придумали нічого краще, а ніж  використати вже широковідому у війнах букву V. Проте визначитись із семантикою літери вони не змогли. Розтиражований символ кожен трактував по своєму.

У березні 2022 року Міністерство оборони РФ у соцмережі Instagram пояснили значення латинських літер Z та V на російській військові техніці. Зокрема, буква Z означає «За перемогу», а літера V — «Сила у правді» і «Завдання буде виконано» http://surl.li/hdvtp

Проте пізніше, міноробони рф вже в іншій соцмережі – «Вконтакте» – подавали мові варіації трактування цих символів, такі як «За дітей Донбасу», «За мир», «За правду».

Генштаб ЗСУ опублікував своє пояснення знаків, що їх використовує рф у війні. Згідно з ним V означає – сили морської піхоти http://surl.li/hdsxg.

За ще однією версією, латинські букви означали військові округи, з яких прибули військові частини, так, наприклад, Z – Західний ВО, V – Східний ВО, О –  Центральний.

ВИСНОВКИ

  • Одним із символів російської агресії проти України стала латинська літера V. Вочевидь, російська пропагандистська машина вирішила не вигадувати нові знаки та лозунги, а обмежитись вже відомим.
  • Аналіз історичних матеріалів свідчить про те, що саме у такому вигляді та у такому значенні при використанні знак V рф запозичила у нацистської Німеччини, які у свою чергу скалькували його у руху опору самим нацистам. 

 

Матеріал підготовлено ресурсом “Брехунець” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja