Незабаром після масованого обстрілу та трагедії в дитячій лікарні “Охматдит” російські пропагандисти почали розхитувати стару добру страшилку про підрив Київської ГЕС. Про це заявила пропагандистка Захарова. При чому заявила це так, як часто люблять росіяни оформлювати свої погрози — назвали це “провокацією Києва”.
Проте, такі заяви несуть виключно характер психологічного терору. Про міфи та правду навколо Київської ГЕС ми поговорили з професором Інституту радіоактивності навколишнього середовища Фукусімського університету Марком Железняком.
Які міфи вигідно поширювати російській пропаганді. І на які нам важливо не “купуватися”.
МЕСЕДЖ 1. НЕ СТАВТЕ ЗНАК “ДОРІВНЮЄ” МІЖ КИЇВСЬКОЮ ТА КАХОВСЬКИМИ ГЕС.
“Каховська ГЕС була зруйнована зсередини. Ба більше, вибухівка була спеціально закладена так, щоб зруйнувати греблю. Реалізувати таке в Києві, за зрозумілих причин, росіяни не можуть”, — зауважує Марк Железняк. Це неможливо зробити ударом ракети.
Таку інформацію підтверджують й інші експерти у своїх коментарях та заявах, які лунали вже після підриву Каховської ГЕС.
Наприклад, гендиректор «Укргідроенерго» Ігор Сирота стверджував, що «Щоб підірвати дамбу — те, що відбулося у Каховці — потрібно в одне місце скинути щонайменше три авіабомби по пів тонни. Це неможливо зробити ударами якоїсь однієї ракети. Це був дуже потужний вибух у трьох місцях станції. Під час демонтажу нашої станції ми це побачимо, експертиза це доведе»: http://surl.li/rufuvb
МЕСЕДЖ 2. АТАКА НА КИЇВСЬКУ ГЕС НЕ ПРИЗВЕДЕ ДО МАСОВИХ СМЕРТЕЙ.
Коли розносяться російські вкиди про обстріли ГЕС, це робиться для залякування. Люди уявляють собі хвилю, яка зносить все на своєму шляху. Проте, цього не буде, впевнений експерт.
“Якщо працює ДСНС, працюють системи попередження, то людей встигнуть евакуювати з вразливих районів”, — каже Железняк.
Як зазначає у своїй статті “Гребля Київської ГЕС: Чи в безпеці кияни” науковиця Світлана Галата, “У перші ж дні великого вторгнення російської армії на території України виникла загроза ушкодження греблі Київської ГЕС”: http://surl.li/nqljhm
Команда науковців зробила прогнози небезпеки й ці результати вони передали до Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Висновки за результатами досліджень такі:
- підняття води у випадку пошкодження греблі відбуватиметься поступово;
- максимальний рівень буде досягнуто через 8 – 20 годин від моменту руйнування залежно від відстані;
- цього часу достатньо, щоб попередити й евакуювати людей з найнебезпечніших ділянок;
- хоча ділянки потенційних затоплень значні, людям достатньо піднятися на другий поверх, щоб уникнути небезпеки.
Остання фраза вкрай важлива, тому що, по суті, озвучує важливий факт:
МЕСЕДЖ 3 . АПОКАЛІПСИСА НЕ БУДЕ. ВИ ЗМОЖЕТЕ ВРЯТУВАТИСЯ.
Марк Железняк визнає, що є певні райони, які мають вищі ризики потерпати від затоплення. Але навіть там, можливо “пересидіти” воду на другому поверсі у себе чи сусідів. Якщо атака на Київську ГЕС і станеться, то це буде вкрай дивна витрата ресурсів ворога.
Науковець нагадує, що навіть нижче Каховської повністю зруйнованої греблі на підконтрольній нам території, українські служби, попереджені про загрозу, не допустили масових жертв.
Якщо згадати Каховську трагедію, то за даними ДСНС та урядовців, станом на серпень 2023 року до зони надзвичайної ситуації потрапили 180 населених пунктів. Щонайменше 34 особи загинули, ще 28 — отримали поранення. Безвісти зниклими вважаються 39 осіб.
З підтоплених районів вивезли майже 4 тис. людей та сотні домашніх тварин. Кількість цих смертей все одно неможливо прийняти, але навіть така руйнація не “змила” місто. Зруйнувати таким чином Київську ГЕС — неможливо: http://surl.li/rhgsos
Матеріал підготовлено командою видання “ЕКСПЕРТ-КР” http://surl.li/npjeik