Прем’єр-міністр України, Володимир Гройсман вкотре пропіарився на ремонті «Дороги життя» Запоріжжя – Маріуполь – Без Брехні
Фактчек

Прем’єр-міністр України, Володимир Гройсман вкотре пропіарився на ремонті «Дороги життя» Запоріжжя – Маріуполь

12 лютого 2019 року Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив на своїй сторінці Фейсбук: «Після того, як росіяни почали блокувати наші порти, питання розвитку Приазов’я стало особливо гостро. Уряд буде підтримувати регіон, тому ми розпочинаємо низку інфраструктурних проектів, які підсилять його економічні можливості. Наприклад, дорога Н-08, частина між Запоріжжям та Маріуполем. На неї цього року передбачена окрема державна програма фінансування 1 млрд грн. Плануємо відремонтувати близько 45 км дорожнього покриття».

Суть питання

Автошлях Н-08 – автомобільний шлях національного значення на території України, Бориспіль – Кременчук –Дніпро – Запоріжжя – Пологи, Маріуполь. Загальна протяжність складає 644 км. Це єдина дорога  для швидкого перекидання важкої військової техніки. У 2018 році вже оголошувався масштабний ремонт цієї траси. Та на сьогодні залишається особливо критичним стан дороги  між Запоріжжям і Маріуполем. Це виглядає як багаторічний «піар» влади.

Теза 1: «Уряд буде підтримувати регіон, тому ми розпочинаємо низку інфраструктурних проектів, які підсилять його економічні можливості. Наприклад, дорога Н-08, частина між Запоріжжям та Маріуполем… Плануємо відремонтувати близько 45 км дорожнього покриття.»

Вердикт: МАНІПУЛЯЦІЯ

Докази і аргументи:

Станом на 27 липня 2017 року Служба автомобільних доріг у Запорізькій області оголосила тендер на поточний середній ремонт автодороги державного значення Т-08-03 Запоріжжя – Маріуполь. Переможцем тендеру стало ТОВ «Шляхове будівництво «Альтком» Про це повідомляється в системі «Prozorro». Але фактичний ремонт розпочався лише у вересні 2018 року і завершився  у грудні 2018 року.

На проведення ремонтних робіт на автодорогах державного значення на у 2017 році з державного бюджету Службі автодоріг  було передбачено 70 млн. грн. – на поточний середній ремонт автодороги Т-08-03 Запоріжжя – Маріуполь,  та 200 тис.грн для Донецької ділянки з капітального ремонту автомобільних доріг.

На проведення ремонтних робіт на 2018 рік (на будівництво, капітальний та поточний) ремонт траси державного значення Н-08 «Бориспіль–Дніпро–Запоріжжя–Маріуполь», обсяг фінансування складає близько 13 млн. грн.

У 2018 році поточний середній ремонт проїзної частини Н-08 було лише виконано на під’їзді до Маріуполя (4,1 км) та на кордоні із Запорізькою областю (6,0 км). Тобто  за 2017–2018 рік фактично було відремонтовано 10 км.

Окрім того, 22 червня 2018 року сам  Петро Порошенко урочисто відкрив рух на відремонтованій ділянці Дніпро – Запоріжжя, де зазначив, що дорога побудована з дуже високою якістю та була своєчасно профінансована. Проте в критичному стані була і залишається ділянка між Запоріжжям і Маріуполем (на якій місцями взагалі немає асфальту, незважаючи на її стратегічну важливість), а не Запоріжжя – Дніпро.

29 січня 2019 року, у Запорізьку область прибула делегація з Євросоюзу, щоб оцінити втрати в результаті агресії РФ на Азовському морі. Делегації довелося проїхатися по трасі Запоріжжя–Маріуполь, від якої, зрозуміло, вони були не в захваті. Відео автодороги опублікував у мережі Фейсбук Девід Стулік, прес-аташе Євросоюзу в Україні. Він зазначив: «Driving on the left side. In the UK? No! This is the main road to Mariupol and the first thing that the high-level EU fact-finding mission to the Azov Sea region has noticed». Що у перекладі: «Водіння по лівій стороні. У Сполученому Королівстві (Великобританія)? Ні! Це головна дорога до Маріуполя і перше, що помітила місія ЄС по встановленню фактів (агресії РФ) в регіоні Азовського моря».

Як видно з інфографіки, наданої прем’єром,  планується відремонтувати лише деякі ділянки протяжністю 45 км.  У той же час більшість  проблемних ділянок в 2019 році відремонтовані не будуть.  Про посилення економічних можливостей регіону, як і про  альтернативу заблокованим портам  з недоробленою дорогою, явно не йдеться.

Отже, це не початок ремонту  і не новий проект, як заявив  Гройсман. У попередні роки ремонт траси  Н-08  підносився  не менш  урочисто і прем’єром, і Президентом, але результатів не дав. Цього року теж у планах лише ремонт невеличкої ділянки.

Теза 2: «Наприклад, дорога Н-08, частина між Запоріжжям та Маріуполем. На неї цього року передбачена окрема державна програма фінансування 1 млрд»

Вердикт : МАНІПУЛЯЦІЯ

Докази і аргументи: 

У цьому році в державному бюджеті закладено мільярд гривень на ремонт дороги Маріуполь–Запоріжжя. Виявляється, що 1 млрд грн. буде розділено. Причому  Донецькій  області передбачено 600 мільйонів гривень, а Запорізькій  – 400 мільйонів.

Проте Голова ЗОДА Костянтин Бриль оптимізму Гройсмана не розділяє, адже протяжність запорізької ділянки  в рази більше: «Ми поставили питання перед Кабінетом міністрів, особливо по дорозі Запоріжжя–Маріуполь щодо «незрозумілих розрахунків», – зазначив Костянтин Бриль. І справді, протяжність дороги по території Запорізької області становить 191 кілометр, а Донецької тільки 41 кілометр. І якщо порівнювати стан дорожнього покриття, то на території Запорізької області воно значно гірше. Просто не спостерігається логіки в розподілі цього мільярда гривень у бюджетній програмі.

В ОДА вже звернулися до Гройсмана і Верховної Ради з проханням переглянути це фінансування.

Виділених 400 млн явно не достатньо, тому 1 лютого 2019 року Костянтин Бриль зустрівся з делегацією ЄС для  обговорення підтримки Запорізького регіону, а саме модернізації інфраструктури територій, які постраждали внаслідок блокади портів Азовського моря. «Ми хочемо звернути вашу увагу на дві дороги: Запоріжжя–Маріуполь та Василівка–Бердянськ. Дорогу Запоріжжя–Маріуполь, яка має протяжність 191 км по Запорізькій області, ми почали ремонтувати в минулому році. Були розроблені проекти, проведені тендери, укладені договори з підрядними організаціями, але коштів на завершення ремонту катастрофічно не вистачає. Зараз ще 124 км потребують ремонту», – зазначає Костянтин Бриль.

Отже, Прем’єр-міністрУкраїни Володимир Гройсман зманіпулював величиною фактичних коштів, що йдуть на ремонт автошляху Н-08 Запоріжжя–Маріуполь, заради піару. Так, гроші виділено, проте не 1 млрд грн., а лише 400 млн на більш проблемну Запорізьку ділянку. Цих коштів все одно недостатньо, тому Запорізька область змушена залучати кредитні кошти з європейських країн.

Автор: Вікторія Грибко

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja