ПРОПАГАНДА рф розганяє дезинформацію уБолгарії про «мобілізацію місцевих чоловіків на війну в Україні» – Без Брехні
Фактчек

ПРОПАГАНДА рф розганяє дезинформацію уБолгарії про «мобілізацію місцевих чоловіків на війну в Україні»

В останні тижні російська пропаганда активно почала поширювати вкиди у країнах східної Європи про мобілізацію чи вербвку місцевих громадян «на війну в Україну», або українських чоловіків, що по різним причинам опинилися у цих країнах після початку повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 рок.

«Вперше я не хвилююся щодо того, що мій син виїхав з Болгарії», – розказала Болгарській службі Радіо Свобода жінка, яка попросила не називати її ім’я, пояснивши, що вона занепокоїлася після того, коли почула про «можливу військову мобілізацію чоловіків на війну в Україну». http://surl.li/essnz

Проте, болгарська влада не оголошувала про такі плани чи наміри, не кажучи вже про їхнє суспільне обговорення. Ці чутки, як і більшість подібних є дезінформацією, яку сьогодні активно поширює у соціальних мережах у Болгарії російська пропаганда. На чому яке підґрунтя використовують пропагандисти та яка їхня мета – далі у матеріалі.

 

ХТО І ЯК ПОШИРЮЄ ЧУТКИ У БОЛГАРІЇ

 Спецслужби Болгарії активно відслідковують ситуацію іх поширенням подібних чуток.  Одним з активних поширювачем російсього наративу про мобілізацію виявився блогер «Йордан Галачов», який має понад 11 000 підписників у мережі Фейсбук. http://surl.li/esrsc Акаунт Галачова публікує виключно проросійський контент, в основному про війну в Україні, але також про міжнародні відносини загалом.

За даними Болгарської служби Радіо Свобода, цей пост також поширили в групах однодумців блогера у фейсбуці. Акаунт на ім’я «Ніколіна Михайлова» розмістив цей контент в 11 таких групах, три з яких мають понад 150 тисяч підписників.

У поширення чуток про мобілізацію «включився» і популярний репер Станіслав Найденов-Спенс. На своєму шоу 12 січня він завив:  «Вони відправлять болгарську армію в Україну», – сказав репер тисячам своїх підписників, не надавши жодного доказу http://surl.li/esrtx

Не залишилися за лаштунками і представники прокремлівського політичного лобі у Болгарії, наприклад ультраправої болгарської Партії відродження та її лідера Костадіна Костадінова, який від початку війни в Україні 24 лютого 2022 року активно просуває у медіа-простір прокремлівські меседжі, російську інформаційну повістку, в тому складі – і останній наратив про мобілізацію громадян Болгарії.

Тобто, якщо резюмувати, то російська пропаганда для поширення чуток про мобілізацію, активно використовує середніх інфлюенсерів у соцмережах, лідерів думок, на кшталт співаків, систему мережування. Ну і звичайно – своїх політичних міньйонів. Це можна розглядати як інформаційно-психологічну спецоперацію. Вона направлена на молоду аудиторію, а вже через них на покоління їх батьків.

ПІДҐРУНТЯ ІПСО

За даними Світового банку за 2019 рік, Болгарія, як і інші країни ЄС, зараз має повністю професійну армію із 37 000 військовослужбовців. http://surl.li/essho . Чисельність резервістів складає близько 45 000 осіб. Згідно з чинним законодавством, болгарські військові резервісти не можуть бути призвані на навчання в мирний час. Тож ні фактично, ні юридично мобілізації у країні проведено не може бути без оголошення військового стану.

«Широкомасштабне вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року ознаменувала і ескалація давніх інформаційних спецоперацій рф проти України та відкритих демократій, зокрема і у країнах Східної Європи, – про це було заявлено у Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) в робочому документі в листопаді 2022 року. http://surl.li/essjd

Інфопростір Болгарії виявилася родючим ґрунтом для фейкових новин, значна частина яких поширюється та підживлюється пов’язаними з Кремлем особами. Країна перебуває в політичному лімбі з червня 2022 року, коли прозахідна влада прем’єр-міністра Кирила Петкова розвалилася завдяки вотуму недовіри шість місяців після формування влади. http://surl.li/essnr

«Болгарія є особливо родючим середовищем для поширення проросійської дезінформації. Рівень медіа-грамотності є низьким і комуністичне минуле країни вкоренило проросійські погляди в культурний мейнстрім», – написав болгарський сайт Kapital Insights у травні 2022 року. http://surl.li/essno

Слід згадати, що у Чехії під час неданих виборів поширювалися подібнні чутки. Так проти Петра Павела, генерала армії у відставці, який переміг популіста і мільярдера Андрея Бабіша 28 січня у другому турі голосування і став новим президентом Чехії, поширювали дезінформацію у соціальних мережах про підготовку призову чехів до армії, щоб відправити їх воювати в Україну. Тобто формувалася негативна паралель – якщо президентом стане колишній натівський генерал, то чехи підуть на війну.

Що цікаво, коли відповідні органи провели розслідування про розміщення біл-бордів проти Петра Павела з «інформаціє» про втягування Чехії у війну, то виявилося, що саме Бабіш, який у підсумку програв, оплатив їх.

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja