Пропагандисти поширили в одній статті більше десяти фейків  про втрати ЗСУ і мобілізацію – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Пропагандисти поширили в одній статті більше десяти фейків  про втрати ЗСУ і мобілізацію

“Брехні багато не буває”: російська пропаганда зібрала всі фейки про втрати ЗСУ, які змогла знайти, в одному тексті. Мета – залякати українців і довести, що вони мають тільки два шляхи: втекти за кордон або здатися в полон росіянам. Хто грає на руку пропаганді і з яких фейків стряхнули пил заради залякування – читайте далі.

 

СПРОСТУВАННЯ

“Курс на истребление. На Украине признали огромные потери ВСУ” (мовою оригіналу), – кричить заголовок чергової псевдостатті на РІА “Новості”. Текст довжиною майже у 5 тисяч знаків містить більше десятка фейків та маніпуляцій, ретельно дібраних пропагандистами, аби довести: втрати ЗСУ сягають 400 тис. вбитими, в Україні закінчуються цвинтарі, а не бачимо ми цього, бо “влада приховує”.

Приводом для чергового сплеску активності пропаганди стало відео від українського волонтера. 18 серпня волонтер Ігор Хома публікує ролік, у якому стверджує: “Буквально від всіх батальйонів, з різних напрямків, від всіх бійців, яким ми допомагаєм, всі просять багато мішків для двохсотих”. До відео він додає коментар: “Це настільки злодійства наших чиновників, які відповідальні за вкрадену допомогу для ЗСУ.!” (http://surl.li/kniok)

Російські пропагандисти стверджують, що “Эти слова быстро разошлись по украинскому сегменту интернета и многим открыли глаза на масштабы потерь” (мовою оригіналу). І хоча Ігор Хома – це реальний волонтер, який публікує фото із бійцями підрозділів, які підтримує, його відео дає всі підстави для маніпуляцій. Про які підрозділи йдеться у зборі, чому вони не мають відповідного – невідомо. Таким чином, оцінити реальні масштаби проблеми, на яку вказує волонтер, неможливо. Цілком ймовірно (як часто це було у інших ситуаціях), мова йде про локальний підрозділ і про локальність проблеми. Тим більше, що того щоб масштабувати проблему, треба мати інформацію з десятків підрозділів. Хома ж узагальнюючи говорить просто «всі»! При всій повазі до волонтера, така інформація сама по собі маніпулятивна.

Маємо і натяк на те, що цим роликом пан Хома міг прагнути пришвидшити свій поточний збір на коптери: наприкінці він каже, що щоменше буде дронів, то більше необхідно мішків. Тим не менше, відео має більше 320 тис. переглядів тільки у Фейсбуці, і було переопубліковане на YouTube.

Розуміючи недостатність одного ролика, пропагандисти рясно присмачили його добіркою нових і старих фейків, маніпуляцій стосовно масштабів втрат ЗСУ. Деяким з них кілька місяців, вони вже були спростовані, але авторів тексту (як і журналістів деяких західних видань) це не зупинило.

МЕСЕДЖ 1. Валерій Залужний заборонив журналістам відвідувати передову без його згоди, щоб приховати реальні цифри втрат.

Правила висвітлення перебігу подій на фронті і справді було змінено, але причини цьому – не у втратах. Нещодавно заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила: через інформацію у ЗМІ про те, куди перемістили 82-гу бригаду, по ній завдали 5 авіаударів (http://surl.li/knpju). Ідеться про публікацію у Forbes (http://surl.li/knplb), присвячену перебігу контрнаступу. Після цього доступ до передової було обмежено як закордонним, так і українським журналістам.

 


МЕСЕДЖ 2. Киев признает: несмотря на непрерывную мобилизацию, ряды ВСУ редеют. Однако винит в этом коррумпированных военкомов, которые не выполняют план (мовою оригіналу).

Безпідставні твердження без посилань на конкретні джерела і без конкретних цифр, які можливо було б перевірити. Все – щоб підірвати довіру до офіційних повідомлень про перебіг війни. Інший аспект – пропагандисти перекладають відповідальність за втрати на воєнкомів, які зараз під прицілом спецслужб України. Проте, це лише наслідки – головна причина того, що гинуть солдати ЗСУ – повномасштабна війна, яку розв’язала росія проти української держави 24 лютого 2022 року.

 


МЕСЕДЖ 3. Как пишет The Guardian, одна из главных причин потерь — отсталая медицина (мовою оригіналу). 

Насправді у тексті The Guardian йде мова про втрати як ЗСУ, так і російської армії (http://surl.li/knivz). Чиї саме втрати пов’язують із недосконалим (причому порівняно із армією США) медичним супроводом – із тексту незрозуміло, але далі в цьому ж абзаці йдеть про те, що російських військових колишніх ув’язнених, яких просто кидали після поранення.

Загалом же текст наголошує на тому, що саме російська сторона применшує масштаби своїх втрат.

МЕСЕДЖ 4. На заході України розкопують могили тих, хто загинув у Першу світову війну, для поховання нових загиблих.

Це ще квітневий фейк, який вже спростовувало, зокрема, видання “Детектор медіа” (http://surl.li/knizh). Ідеться про інвентаризацію могил часів Першої світової на Личаківському військовому кладовищі, які за СРСР ніблито “переоблаштували” – але тільки за документами. От тоді і справді нові поховання відбувалися без перенесення старих. Щоб упорядкувати могили, керівництво установи і проводило розкопки.

Втім, спростування пройшло повз журналістів The New York Times, які вже у червні без “зайвих” перевірок дали фейку нове життя (http://surl.li/knizx). Саме звідси російські пропагандисти і поцупили псевдофакт.

 


МЕСЕДЖ 5. Одразу три цвинтарі у Харкові оголосили, що місця для поховання закінчилися.

Особливо епічний фейк, який у своїй основі має… телеграм-переписку невідомо кого із невідомо ким, якому “сказали”, що місця закінчилися. Вишенька на торті: цей хтось настільки не харків’янин, що порахував окремо Безлюдівське та 18-те кладовище. Насправді це одна й та сама установа. Новину за безіменним скріншотом рознесла ціла низка російських та проросійських інфопомийок (http://surl.li/knjay).

Насправді ж про припинення роботи через нестачу місця з початку війни повідомляло лише одне кладовище – на вулиці Франка. Втім, проблеми є і на інших цвинтарях – але… через нерозірвані снаряди та міни, якими росіяни обстрілювали територію кладовищ. Через це деякі з них закриті для відвідування. Але про нестачу місця через потік поховань у цьому випадку не йдеться.


МЕСЕДЖ 6. По сообщениям местных СМИ, во Львове самая востребованная профессия — могильщики. Власти даже объявили официальный набор непьющих и патриотически настроенных украинцев. За работу на крупнейшем в городе Лычаковском кладбище предлагают 500 гривен (более 1100 рублей) в час (мовою оригіналу).

Станом на 11 серпня Львівський обласний центр зайнятості публікував перелік з більш ніж 7 800 вакансій – і тільки 7 із них стосуються ритуальних послуг (http://surl.li/knjcg). Для порівняння, там же є запит на 111 поліцейських, 338 електриків, електромонтерів, електрозварювальників та електрослюсарів, тощо (http://surl.li/knjcd). Ну а погодинна оплата на муніципальному кладовищі неможлива, бо суперечить українському законодавству.

 


МЕСЕДЖ 7. По словам полковника Дугласа Макгрегора — бывшего советника Дональда Трампа, погибло 400 тысяч военнослужащих (ЗСУ – прим. ред., мовою оригіналу).

Давній фейк, який ми вже спростовували (http://surl.li/kknbx) – але ж брехні для російської пропаганди не буває забагато!

 

МЕСЕДЖ 8. Политолог Александр Дудчак уверен: если украинцы узнают о реальных масштабах трагедии, страну ожидает настоящий шок. “Сейчас под Киевом планируют создать кладбище почти в 2,6 квадратных километра. Для сравнения: самое большое в мире, которое находится в Ираке, занимает шесть квадратных километров. Но оно существует 14 веков, и там пять миллионов захоронений. Зачем на Украине строят самое обширное военное кладбище на планете? Хотелось бы услышать ответ Зеленского. А ведь это только для погибших из Киева и области”, — рассуждает эксперт (мовою оригіналу).

Ще більш цинічна брехня ще одного псевдоексперта. Дудчак каже про плани створення Національного військового меморіального кладовища у Биківнянському лісі. І бреше в одному невеличкому абзаці щонайменше 5 разів.

По-перше, Верховна Рада ухвалила постанову про створення меморіалу ще у 2011 році.

По-друге, наразі ідеться про територію близько 1 кв. км., а не 2,6 кв.км.

По-третє, комплекс буде призначений “для організації почесних поховань та перепоховань борців за незалежність України у ХХ столітті, військовослужбовців, померлих (загиблих) при виконанні бойових завдань, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною”, а не тільки учасників нинішньої російсько-української війни (http://surl.li/knjeh), і тим більше – не тільки воїнів із Київської області.

По-четверте, на території знаходитимуться не тільки поховання, а й музейний комплекс, ритуальна будівля та інші споруди (http://surl.li/knjek).

Зрештою, у проекті вказана точна кількість могил – 50 тис., а не мільйони, як натякає росіянин (http://surl.li/knjeu). Для порівняння: військове кладовище в Арлінгтоні, біля Вашингтону у США, займає площу більш ніж у 2,5 кв. км. і містить 400 тис. поховань. Тож національний меморіал під Києвом не стане найбільшим військовим кладовищем у світі.

 

МЕСЕДЖ 9. У украинских мужчин есть только два пути, чтобы выжить. Первый — уехать, а это будет очень дорого после смены военкомов. Второй — если отправили на передовую, сразу сдаться в плен российской армии (мовою оригіналу). 

А ця брехня, власне, і є головною метою, для якої писалася ця довжелезна добірка фейків та маніпуляцій. Справи на фронті у росії все гірші, тож не допустити поповнення ЗСУ, залякати українців та підбадьорити засмучених останніми новинами росіян – це завдання №1. Тож невдовзі можна чекати нових фейків і маніпуляцій пропаганди стосовно втрат ЗСУ.

 

Матеріал підготовлено виданням «Запорізький центр розслідувань» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja