Провідник рубав дрова на пероні | Як ЗМІ створили фейк – відео з провідником вже рік, а дрова звичайна складова української залізниці – Без Брехні
Фактчек

Провідник рубав дрова на пероні | Як ЗМІ створили фейк – відео з провідником вже рік, а дрова звичайна складова української залізниці

Вчора ширилася «новина» у різних ЗМІ як співробітник «Укрзалізниці» рубав дрова просто на пероні. Кейс можна використовувати під час теми «Соціальні мережі як джерела інформації», бо першоджерелом був допис користувача ФБ. Якщо дослідити як подавалася ця «новина» у різних медіа, то можна вивчити цілий курс, на кшталт, «Редагування медіа текстів» або «Теорія і методика журналістської творчості».

Окрему увагу варто приділити висвітленню заголовків. Так, наприклад, журналісти інформаційного порталу «Стопкор» штучно перекрутили сутність новини для привернення уваги читача «Панщина від «Укрзалізниці»: на Одеському вокзалі провідник рубав дрова для опалення вагону».

Як виявилося, низка ЗМІ вдалася до свідомої маніпуляції з метою сформувати у читача певне ставлення до описаного «Це така реформа залізниці? Навіщо провідник поїзда рубав дрова на пероні»). Тож, розбираємо!

Агенція «Уніан», підсиливши кричущий заголовок («21 століття в Україні»: у мережі показали, як провідник «Укрзалізниці» змушений рубати дрова на пероні») не менш маніпулятивним контентом «У коментарях інші користувачі нагадали про «реформу» від УЗ, в рамках якої планується  заміна кольору розмальовки пасажирських вагонів».

На сайті «24 каналу» заголовок «Провідник потяга рубав дрова прямо на станції: в Укрзалізниці пояснили, навіщо» (23:55, 7 грудня) натякає на коментар. Принаймі, читаючи такий заголовок, складається враження, що хоч журналісти цього видання здогадалися взяти коментар. А от ні, вся сутність новини полягає в одному реченні стосовно електро-вугільної системи опалення та підігріву води на основі допису з фейсбуку директора філії УЗ «Пасажирська компанія» Олександра Перцовського. Який, до речі перший тад-а-аа-ам пояснив, що «відео, якому вже понад рік і яке сьогодні чомусь почали розганяти...». Але про це журналісти скромно промовчали, ну ж бо новина…

На основі посту в ФБ О. Перцовського (без посилання на саму сторінку в соціальній мережі) базувався матеріал також ІА «112» про наявність дров, як важливої складової організації пасажирських перевезень, адже не скрізь за маршрутом потяга є необхідна електрична потужність.

Новину подали під заголовком «Майже всі потяги опалюються дровами: Одеські співробітники «Укрзалізниці» пояснили рубання дров на пероні» (00:05  08.12.2020). У матеріалі судження подано як факт: «Коментатори, які переглянули відеоролик, були здивовані тим, що члени Наглядової ради «Укрзалізниці» отримують астрономічні зарплати, тоді як рядові співробітники змушені рубати дрова, щоб пасажирам всередині було тепло». Аж наприкінці матеріалу йде згадка про те, що «поширюване в соцмережах відео було зняте ще минулого року, проте досі наявність дров є важливою складовою організації пасажирських перевезень. Так буде і в найближчі роки».

Подання судження за факт спостерігаємо і на сайті «Західної інформаційної корпорації» – zik.ua , які подають подію за новину на основі згаданого вище допису у соціальній мережі: «Ось воно 21 століття в Україні. Не нарубаєш — не поїдеш. Але при цьому міністр “Укрзалізниці” отримує мільйонний дохід”, — підписав відео автор публікації. Не забули навіть про розвиток досліджуваної нами теми, доповнивши реакціями користувачів мережі: “Так, круто… Час йде вперед, а ми стоїмо на місці, все тому що ті, хто править країною, не їздить цим транспортом”, “Так вагони перефарбують і буде нам щастя…”, “Смішно. Прогрес”, “При цьому міністр “Укрзалізниці” отримує мільйонний дохід”, “Процес реструктуризації “Укрзалізниці”, – зазначили користувачі соцмережі у коментарях до відео».

Крім того матеріал підкріплено відповідним бекграундом, який формує відповідне ставлення людей до події: «Нагадаємо, наприкінці листопада голова “Укрзалізниці” Володимир Жмак заявив про плани оновити пасажирські вагони та перефарбувати їх в іншій колір. Крім цього, їх планують обладнати USB-розетками, відеокамерами і поличками для телефонів». Але жодного слова про те, що матеріал витягнуто зі сторінок історії немає.

Для порівняння на сайті «Кореспондент. net» також підібрано бекграунд так, щоб у людини, яка читає матеріал, склалася потрібна, а не цілісна картина ситуації. «Нагадаємо, СБУ викрила керівника одного з підрозділів Укрзалізниці на систематичному вимаганні хабарів».

Але перше місце 🏆посіли журналісти програми «Свідок». Мало того, що подали подію якій вже рік за новину (власне як і багато згаданих вище, так і інших ЗМІ), але ще й Одесу назвали Харковом. А про себе пишуть, що їх програма то «не тільки констатація фактів, а й власні журналістські розслідування» Еге ж!

 

Авторка: Олена Панкевич

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja