Що правда, а що чутки та фейки про загрози у разі надзвичайної ситуації на ЗАЕС – Без Брехні
Фактчек

Що правда, а що чутки та фейки про загрози у разі надзвичайної ситуації на ЗАЕС

В інформаційному полі знову почали з’являтися тривожні, а то й апокаліптичні дописи про катастрофу на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Насправді загроза нікуди не поділась. Вона весь час висить над нами з того самого моменту, як контроль над ЗАЕС опинився в руках росіян. Проте, варто розібратися у фактах, чітках, інколи у відвертих фейках з цього приводу. Далі про це у матеріалі.

 

Наразі ми знову заговорили про потенційні ризики в тому числі після заяви Кирило Буданова про те, що росіяни замінували охолоджувач станції. Про це він заявив у телемарафоні «Єдині новини».

«Перш за все ЗАЕС як знаходилася, так і знаходиться під тимчасовим контролем окупаційних військ. І правда – у тому, що знищивши греблю, вони зруйнували нормальний доступ води до охолоджувачів, які працюють на Запорізькій АЕС. Але друге і найстрашніше – те, що за цей час ЗАЕС була додатково замінована. І що найстрашніше – замінований саме охолоджувач», – сказав керівник ГУР: http://surl.li/igmex

І додав, що якщо росіяни виведуть охолоджувач із ладу шляхом підриву, то є велика ймовірність того, що будуть значні проблеми. Про те, що мається на увазі під “значними проблемами” він не уточнив. Це не зупинило різні медіа від розповсюдження апокаліптичних картинок.

Схожу “інфографіку” ми спростовували ще минулого року: http://surl.li/igmgx. Тоді радіобіологиня Олена Паренюк, яка надавала нам коментарі з цього приводу ставила під сумнів реалістичність такої мапи розповсюдження.

От як вона прокоментувала це рік тому: “Ми обговорювали з колегами цю мапу. Нам це нагадує ІПСО, направлене на українців. На чому базується ця мапа не ясно. Візьмемо напрямок вітру. На момент написання матеріалу, ви можете подивитись на сайті windy.com напрямок вітру. Як воно буде надалі – невідомо. Я не метеоролог, але кожен раз, коли я передивлялась напрямок вітру, то він дмухає в напрямку Чорного моря”.

Ми в жодному разі не хочемо применшити ризики, які наразі стоять перед нашою країною. Вони страшні й безпрецедентні. Проте скріни, які пророкують випалену пустелю цілком можуть бути намаганням ворога посіяти паніку.

ЩО САМЕ НЕ ТАК З ТАКИМИ МАПАМИ?

Невідомо, хто її складав. Хто ця людина? Чи має він/вона відповідну освіту? Чи має вона знання щодо функціонування саме цієї атомної станції, адже часто співробітників тренують саме для роботи на конкретній АЕС.

На основі чого він робить такий прогноз? Він точно знає нюанси мінування? Кількість вибухівки? Конкретне місце, де саме вона закладена і до чого призведе підрив саме цієї частини АЕС?

Коментуючи вже нещодавні заяви очільника ГУР, Паренюк каже, що заява занадто розмита для остаточних прогнозів:

Найгірша ситуація, якщо води не вистачить охолоджувати 5 енергоблок, бо він знаходиться  в гарячому зупині, тобто його треба охолоджувати

Решта в холодному зупині з вересня. Ці блоки також треба охолоджувати, але вони потребують менше води”, – пояснює науковиця.

Вона додає, що важливо зрозуміти, що проблема не в браку інформації, а в тому, що її забагато.

Варіантів розвитку подій безліч. Ви можете щоранку заходити на сайт windy.com та дивитись, чи станете ви сьогодні жертвою ядерної катастрофи. Але завтра напрямок вітру змінюється і ваші прогнози вже нічого не варті”, – каже вона.

Олена Паренюк пропонує розглянути два варіанти розвитку подій.

Перший варіант. Уявімо, що 5 енергоблок не охолоджували. Він охолоджується водою зі ставка. Якщо спочатку опустити рівень води, то через якийсь час паливо розжариться, тиск підвищиться і реактор вибухне зсередини і можна очікувати тепловибух по типу Чорнобиля або Фукусіми. Це також може статися, якщо рівень води в ставку-охолоджувачі опуститься нижче за водозабір ЗАЕС.

Підкреслюю, не в Каховському водосховищі, а саме в ставку-охолоджувачі. Але наразі там ситуація стабільна”, – каже Паренюк.

Якщо такий вибух станеться, то механічно це можна буде порівняти з аварією на Фукусімській АЕС, радіонукліди піднімуться у повітря і їх рознесе вітром. Куди? Наразі це неможливо передбачити.

Другий варіант (він же, за думкою науковиці найбільш ймовірний). Буде заміноване “щось”. Наприклад, сховище відпрацьованого палива або всі 5 енергоблоків. І тепловибуху не буде, проте станеться вихід радіоактивності.

Ви можете загуглити “Киштим 1957 рік”. На цьому радянському сховищі радіоактивних відходів тоді був відносно невеликий вибух, який призвів до витоку стронцію у річку. Така ситуація може бути в Україні: радіонукліди з реактора чи зі сховища витечуть у Дніпро і це буде велика проблема”, – пояснює радіобіологиня.

Річ у тім, що Дніпро нижче за течією буде забруднене. Якби у нас використовувались ще якісь меліоративні канали, які брали б воду з Дніпра, то вони рознесли б забруднення далі. Але за іронією долі, після підриву росіянами Каховської ГЕС їх більше немає. І вся радіація піде прямісінько в Чорне море та країни чорноморського узбережжя.

“Поки в нас була ГЕС, то при реалізації цього сценарію весь цей “бруд” осів би в Каховському водосховищі. Але ГЕС більше нема”. 

Чорного моря не буде, підсумовує науковиця: “Болгарія, росія, Грузія, Туреччина тощо. Далі це все потече в Середземне море. Парадокс в тому, що для України це буде трагедія, але ми з нею поступово зможемо впоратись. Так, ми не зможемо брати воду з Дніпра, але зможемо і будемо вимушені знайти інші варіанти. Зона відчуження на частині дніпровського узбережжя буде, але вона буде не катастрофічною”, – каже Паренюк.

Вона додає, що це матиме страшні наслідки для економіки та екології континенту.

ЩО БУДЕ З УСІМА НАМИ?

Олена Паренюк наголошує на тому, що радіація, попри те, що вона може мати страшні наслідки для здоров’я, не обов’язково означає апокаліпсис для нас всіх.

Всі знають, що в ДТП за статистикою гине більше людей, ніж в під час аеротрощів. Але літаків все одно бояться більше.

Так і з радіацією. Звичайно, багато що залежить від вашого місця перебування в момент аварії, але на індивідуальному рівні, куріння скоріше спричинить рак, ніж підвищення дози радіації. 

А щоб отримати променеву хворобу необхідно отримати ну дуже високу дозу. Ви не отримаєте її, якщо вибух стався на ЗАЕС, а ви перебуваєте в умовному Києві”, – пояснює вона.

І додає, що у разі реалізації другого сценарію Херсон в більшій небезпеці, ніж Запоріжжя, бо Запоріжжя знаходиться вище за течією Дніпра. Основна суть в тому, що питання радіації та атомних станцій мають дуже багато нюансів, щоб категорично щось прогнозувати.

Проте при будь-яких варіантах важливо не піддаватись паніці. А ноунейм мапи цьому дуже заважають.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja