Топ-10 фейків пропаганди про Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

Топ-10 фейків пропаганди про Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного

Насправді таких фейків було у рази більше. За час повномасштабного вторгнення та роботи наших фахівців по викриттю ворожої пропаганди, було спростовано орієнтовно біля 50 фейків, які напряму чи опосередковано стосувалися персони до вчорашнього дня ще Головнокомандувача Збройних сил України генерала Валерія Залужного. Главком ЗСУ завжди був серед топових об’єктів дискредитації кремлівських інформаційних злочинців. На тлі неоднозначної події – заміни очільника Збройних сил – згадаємо, як пропагандисти два роки намагалися очорнити Залужного.

 

ФЕЙКИ ПРО «ЗАКОЛОТ ГЕНЕРАЛІВ»

На тлі чуток про напружені відносини між Офісом президента та військовим керівництвом Збройних сил і особисто Валерієм Залужним, пропагандисти розгорнули цілу компанію про нібито «заколот генералів», які готують державний переворот і захоплення влади.

Так у листопаді 2023 року з’явилося фейкове відео де нібито Головнокомандувач Залужний закликає до повалення влади – військових «йти на Київ», а цивільних «виходити на майдани». Насправді для фейку було використане реальне відео майже дворічної давнини – за лютий 2022 року. А точніше – за 18 лютого 2022 року. Тобто за шість днів до повномасштабного вторгнення. Тоді Валерій Залужний звертається до жителів території, контрольованої проросійськими сепаратистами і спростовує пропагандистські вкиди, що нібито ЗСУ планує наступати на Донбас для звільнення територій. (наше спростування тут: http://surl.li/myzyh).

Проте, ще раніше, а саме у вересні 2023 року пропагандисти, так би мовити, промацували тему «заколоту генералів» – вони поширили у TikTok відео, у яких нібито Валерій Залужний, Олександр Сирський, Сергій Шаптала, Дмитро Марченко та інші командувачі української армії створили петицію щодо розпуску Верховної Ради України та подальшої мобілізації депутатів. Також у цих відео фігурує й очільник Миколаївської ОВА – Віталій Кім. Та відео було швидко викрито, яка фальсифікат, бо у нібито «тексті звернення» була купа помилок і сам ролик ширився тільки у російському сегменті мережі (наше спростування тут: http://surl.li/mwspo).

ЗАЛУЖНИЙ… ЗАГИНУВ, ПОРАНЕНИЙ, ЗНОВУ ЗАГИНУВ…

Напевно другими за рівнем трешу була серія фейків пропаганди про загибель, потім поранення, а потім знову загибель Главкома Залужного та ще низки українських генералів вищої командної ланки.

Цей серіал активно просувався у травні 2023 року. Найтрешовішим було те, що 20-21 травня пропагандисти пошири фейк про нібито загибель Залужного і генералів, а через три дні 23-24 топові російські медіа писали, про поранення українського головнокомандувача. І вже ні словом не згадували, що три дні назад він нібито «загинув». Викриття фейків цієї «санта-барбари» можна прочитати на нашому ресурсі «БезБрехні» за посиланнями: http://surl.li/qhsaa, http://surl.li/qhsam).

ЗАЛУЖНИЙ «ЙДЕ В ПРЕЗИДЕНТИ»

Цю тему пропаганда активно розігрівала у кінці жовтня-грудні 2023 року, коли в українському інформаційному просторі активно почали циркулювати чутки (але як бачимо по подіях сьогодні, що не зовсім і чутки), про те, що рейтинг довіри Залужного набагато перевищує рейтинг довіри до президента Зеленського. І мовляв це роздратувало Банкову. І на тлі цього Залужний нібито вирішив скористатися моментом і… почати передвиборчу компанію.

Одним з фейків, який пропагандисти поширили, як аргумент про «похід у президенти» Главкома, став вкид про те, що нібито на сайтах роботи з’явилися «оголошення» про набір масовки на мітинги в підтримку Залужного. І хоча фейк був швидко викритий, бо у тому оголошенні була купа помилок, а скрін з сайту роботи – підробкою (наше викриття тут: http://surl.li/qhsfu), пропагандистів це не зупинило.

Згодом з’явився фейк, що на вулицях вже роздають передвиборчі листівки на підтримку кандидата у президенти Залужного. Проте, листівки виявилися дешевим фотошопом (наше спростування тут: http://surl.li/nfpnn). А сам Главком ні тоді, ні до сьогоднішнього дня ні разу не говорив про політичну кар’єру.  

“СТАВКИ” НА ПОЛІТИЧНЕ ВБИВСТВО

Цей фейк став продовженням теми «політичної конкуренції» між Зеленським та Залужним, яку активно качала пропаганда. Він був поширений у кінці листопада – пропагандисти вкинули «сенсацію», нібито в США букмекери приймають ставки на політичні вбивства в Україні. Буцімто букмекерські контори пропонують вибрати, хто кого вб’є першим Зеленський чи Залужний. За версією файкарів, американська еліта новиною про ставки на політичні вбивства в Україні нібито хоче привчити американців до думки, що президентом України стане генерал Залужний. Адже ставки на Залужного нижчі – 1 до 2, тобто букмекери нібито вважають його фаворитом.

Фейк був побудований на скріншотах з нібито сайтів букмекерських контор та повідомлень і західних медіа. Як було зазначено у нашому викритті, всі ці нібито «документальні докази» виявилися фальсифікацією (деталі викриття тут: http://surl.li/qhskvє).

ЗАЛУЖНИЙ ПІДІРВАВ «ПІВНІЧНІ ПОТОКИ»

Не оминули пропагандисти тему «Північних потоків» у інформаційній війні проти Залужного. Так у червні 2023 року російські ЗМІ вибухнули передруками тексту про те, що підрив трьох труб морських газопроводів “Північний поток” і “Північний поток-2” пройшов під безпосереднім керівництвом Валерія Залужного. Відбулося це нібито потайки від Володимира Зеленського. Кремлівські пропагандисти посилалися на Deutsche Welle і The Washington Post.

Фактично це була маніпуляція на маніпуляції, бо західні медіа опублікували схожу інформації як одну з версій, яка будувалася на анонімних документах, що поширилися у Даркнеті. Проте, ні Deutsche Welle, ні The Washington Post жодним словом не сказали про те, що для такої версії не 100% докази. Але пропагандистів то не хвилювало. Викриття цього вкиду на нашому «БезБрехні» за посиланням: http://surl.li/qhsqh

ДОНЬКА ЗАЛУЖНОГО КУПИЛА МАЄТОК НА КАНАРСЬКИХ ОСТРОВАХ

Одним з векторів російської пропаганди була і залишається тема корумпованості української влади. В тому складі – і військового керівництва. Залужного теж спробували причепити до цієї теми. Найбільш гучним вкидом цього наративу де фігурувало прізвище Залужного був фейк про купівлю донькою Валерія Залужного двох котеджів на Канарських островах та у Чилі.

Як доказ придбання нерухомості пропагандисти публікували папери, що нібито засвідчують реєстрацію двох об’єктів нерухомості на ім’я доньки Залужного. Українські фактчекери та фактчекери міжнародних ресурсів детально розглянули інформацію про вказану віллу й з’ясували, що документи про реєстрацію будинку в Чилі є фальшивими (деталі викриття фейку тут: http://surl.li/qhsxy).

ЗАЛУЖНИЙ І АРМІЯ РОБОТІВ

Цей фейк нажаль згенерували недолугі українські політологи із сумнівною репутацією, які роками просиджували штани на медведчуківських телеканалах та нардепи-зрадники.

В середині листопада 2023 року російськи пропагандистські ресурси вибухнули заголовками про те, що нібито Головнокомандувач Валерій Залужний запропонував Президенту Зеленському створити армію роботів. Інформаційні посіпаки кремля смакували і зловтішалися цією темою, посилаючись на заяву нині позафракційного, а раніше народного депутата від партії «Слуга народу» Євгена Шевченка. Саме він видав в ефір такий меседж у бесіді з, так званим, політологом Вадимом Карасьовим.

Це так горе-депутат зрозумів зміст деяких тез Залужного у статті у виданні The Economist. Насправді, у публікації Главкома не було ні слова про роботів, а лише про збільшення використання сучасних технологій у війні. Викриття цього вкиду на нашому «БезБрехні»: http://surl.li/qhtbi

ЗАЛУЖНИЙ ЗАКЛИКАВ ДО ПЕРЕМОВИН ІЗ РФ

Не тільки горе-нардеп перекрутив зміст статті Залужног у The Economist. Матеріал не давав спокій і іншим інформацяійним посіпакам кремля. Тож вони побачили у статті натяк на заколот і … заклик до перемовин з росією. Пропагандисти «прочитали між рядків» у The Economist, що нібито «Залужный показал Зеленскому, что если его окружение не согласится на проведение переговоров с Россией, то военные силовым путем захватят власть в стране…»

Насправді, подібних меседжів не було у знаменитій публікації Залужного у західному виданні. І ми писали про це тут: http://surl.li/qhteo

СОЦМЕРЕЖІ ПРОТИ ЗАЛУЖНОГО

У дискредитації постаті Залужного російська пропагандистська машина неодноразово використовувала різні фальсифікації із фейковими розсилками від імені Главкома у соцмережах та месенджерах, або підробляла сторінки генерала чи створювала несправжні. Ми викрили низку таких вкидів.

Так у червні ще 2022 року пропагандисти створили фейкову сторінку Главкома у мережі Twitter  (зараз – мережа «Х»), хоча там Залужний не має акаунта (наше викриття тут: http://surl.li/qhtgr).

У грудні 2022 року пропагандисти поширили фейк нібито про фан-канал Залужного у Телеграм. Проте сам Главком спростував цю інформацію (викриття тут: http://surl.li/mtnwc).

У листопаді 2023 року мережею поширилася розсилка нібито від Головнокомандувача із дискредитуючим змістом. Залужний також поширив інформацію, про те, що це фальсифікація (викриття тут: http://surl.li/qhtng).

ЗАЛУЖНИЙ І «СЕКРЕТНІ ДОКУМЕНТИ» ПРО ВТРАТИ ЗСУ

Під час повномасштабного вторгнення російська пропаганда активно почала використовувати фейки, що містили різні «секретні» документи. Всі ці секрети, як правило виявлялися фальсифікатом. Не оминули у цій темі і постать Залужного – пропагандисти неодноразово поширювали вкиди із «таємними документами» за підписом Головнокомандувача ЗСУ.

Одним із найгучніших вкидів був фейк нібито із секретним листом Залужного до секретаря РНБО Данілова про втрати Збройних сил України. Враховуючи, що такі дані поки в Україні засекречені, ця тема дуже тригерила кремлівських інформаційних злодюжок. Так званий лист, виявився достатнього примітивною підробкою – як це неодноразово ми констатували у своїх спростуваннях, пропагандисти «прокололися» на низці дрібних деталей у листі, що і вказали на фальсифікацію (спростування за посиланням на «БезБрехні»: http://surl.li/qhtzx).

Вже після повідомлення про намір звільнити Залужного були: “роздруківки” нібито прослуховування розмов Залужного про Зеленського, вкиди версій “від джерел” в західні ЗМІ можливих причин звільнення. Але це все було вже радше операцією з підготовки суспільства до звільнення. Наприклад, той же Подоляк тиждень тому звільнення Залужного називав російською ІПСО, а вчора виклав список “причин”, більший ніж у заяві Президента. Так само не російським є і цькування протягом останніх місяців від сумнозвісної депутатки, яка, до речі ще в грудні писала “ніколи не підтримаю Сирського”, а з минулої неділі вже співала йому дефірамби.

 

Матеріал підготовлено фахівцями видання “Запорізький центр розслідувань”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja