ТОП-фейків із категорії «нижче ватер-лінії»   – Без Брехні
ЗапоріжжяФактчекФактчек-регіон

ТОП-фейків із категорії «нижче ватер-лінії»  

Щоденно пропаганда та інколи і наші топ-персони «дивують» інформаційний простір не просто фейками і вкидами, а безглуздим, примітивним, смітниковим контентом. Підібрали і викрили низ таких, що з’явилися протягом минулого тижня.

 

ОМАНА ВІД НАРДЕПА

Депутата Верховної Ради Олексія Гончаренка 22 лютого у своєму телеграм-каналі опублікував відео, зняте на території Бєлгорода. Ролик демонструє пожежу та чутно звуки, схожі на вибухи. Гончаренко певнить, що на відео палає склад боєкомплекту. Також народний депутат навіщось пригрозив жителям російського міста тим, що “ми скоро будемо” http://surl.li/fcctw

Відео дійсно зняте в Бєлгороді, і пожежа в районі цукрового заводу дійсно була. Але не в лютому, а 13 жовтня. Про це свідчать публікації в Телеграм-каналі, звідки Гончаренко взяв відео – «БєлПлюс» http://surl.li/fccyf. Про причини та наслідки пожежі, звісно, російські ЗМІ не розповіли. З якої причини народний депутат опублікував старе відео – не зрозуміло. Чи то заради хайпу, чи то помилково. В будь-якому випадку ця інформація не відповідає дійсності.

«ЗАГИБЛИЙ» СОЛДАТ ЗСУ

Російський Телеграм-канал, який «спеціалізується» на публікації інформації та, подекуди, фотографій загиблих на фронті українських військовослужбовців, опублікував інформацію про начебто загиблого солдата Збройних Сил України з позивним «Кельт».

Наші захисники зняли відео у відповідь, в якому військовий цитує тому самому «Кельту», так званий некролог з російського пабліка. На що у відповідь той знімає балаклаву та запевняє всіх, що тепер буде стріляти у два рази більше.

Цікаво те, що першочергову публікацію адміністратор Телеграм-каналу видалив, але зробив кілька дописів, присвячених «Кельту», який «ожив». При цьому, сам автор «некролога» визнає, що його допис – підробка http://surl.li/fcdoj

АМЕРИКАНЕЦЬ, ЯКИЙ ВВАЖАЄ ВІЙНУ В УКРАЇНІ «ФЕЙКОВОЮ»

В Twitter антиукраїнські наративи розповсюджує Стю Пітерс – американський ультраправий ведучий вечірнього шоу і та так званий «мисливець за головами», відомий розповсюдженням дезінформації та теорій змови про COVID-19. Американець не лише розповсюджує інформацію, що шкодить іміджу України, а й постить відверті фейки.

Наприклад, 24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, він запостив твіт із текстом «Ця війна – фейкова!», і прикріпивши дві фотографії будинку в Києві на вулиці Лобановського, в який 26 лютого 2022-го року влучила російська ракета http://surl.li/fcdya

На початку лютого в мережі опублікували фото цієї будівлі, яка зараз знаходиться на завершальній стадії відновлення http://surl.li/fcdxy Саме фото до влучання ракети та після запостив Стю Пітерс, стверджуючи, що війна в Україні – фейкова. Напевне, американцю не віриться, що у воюючій країні трохи більше ніж за рік можуть відновити житло, понівечене обстрілом країною-агресоркою.

Ще один відвертий фейк від цього ж персонажа. Він опублікував «фото», нібито зроблене у 1999 році, на якому зображені Олексій Арестович та Володимир Зеленський у доволі відвертих нарядах. Підпис говорить, що «знімок» зроблений на Lgbtq+ параді в Нью-Йорку.

Дійсно, фото було зроблене в Нью-Йорку, в районі Юніон-сквер, але під час гей-прайду 25 червня 2006 року. Автором є фотограф Томас Гоббс, який зібрав роботи того дня в альбомі Flickr під назвою Gay Pride 2006 http://surl.li/fceet У колекції фотографій ми бачимо оригінальний знімок, і зображені там зовсім інші люди.

А Стю Пітерсу, який затвітив це фото, стало соромно за такий відвертий фейк, і твіт він видалив http://surl.li/fcefv  Але скріншоти не горять.

 

Матеріал підготовлено виданням “Запорізький центр розслідувань” і рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja