ТОП-фейків пропаганди: «кліматична зброя», «укренерго просить збільшити споживання електрики», «заборона українського прапора в Ізраїлі» – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

ТОП-фейків пропаганди: «кліматична зброя», «укренерго просить збільшити споживання електрики», «заборона українського прапора в Ізраїлі»

Російська пропаганда продовжує дивувати своєю прямолінійністю, але впертою масовістю, закидаючи український інфопростір фейками та дезінформацією. Наші колеги із харківського видання Gwara Media http://surl.li/fifko, отримують велику кількість запитів на перевірку тієї чи іншої інформації через свій телеграм-бот «Перевірка». Цей алгоритм дав можливість підготувати чергову добірку останніх карколомних фейків.

 

ГОЛОВА КОСМІЧНОГО АГЕНТСТВА ТУРЕЧЧИНИ СЕРДАР ХУСЕЙН РОЗПОВІВ ПРО НОВУ КЛІМАТИЧНУ ЗБРОЮ, ЩО Й СПРИЧИНИЛА ЗЕМЛЕТРУС

ФЕЙК. До бота «Перевірка» продовжують надходити запити щодо нещодавнього землетрусу в Туреччині. Так було отримано запит, в якому зазначено: голова космічного агентства Туреччини Сердар Хусейн днями нібито розповів про нову кліматичну зброю, а також надав світлини, які підтверджують штучність вибухів.

Проте це фейк. Почнімо зі світлини у пості (скріншот – нижче під матеріалом): вона насправді не має стосунку до подій у Туреччині, а зображає випадок у Мехіко 7 вересня 2021 року. На фото зафіксоване рідкісне природне явище у небі Мексики після землетрусу силою 7 балів. Британське видання The Independent розмістило у своїй статті відео, скриншот з якого доданий до фото. http://surl.li/fifmd

Виступ голови космічного агентства Туреччини Сердара Хусейна відбувся не днями, а 4 листопада 2021 року. Голова космічного агентства сам спростував чутки, що рояться навколо виступу. http://surl.li/fifmz: «До відео, яке кілька днів крутиться в соцмережах, виникає багато запитань. Насправді це уривок з конференції, яку я давно проводив в Інституті стратегії. Я розповідав там про систему зброї, яка може стерти маленьке місто з карти, якщо її розгорнути та використовувати на орбіті Землі. Система не має таких функцій як ініціювання розломів або створення тектонічних землетрусів, тому не має нічого спільного з тектонічним землетрусом. Я не хочу, щоб це неправильно зрозуміли. Ефект зброї можна порівняти з ударом метеорита».

ДОПОМОГА ЛЮДЯМ З ДІАБЕТОМ «ЭПІЛЬГА»

ШАХРАЙСТВО. До нас у бот «Перевірка» стали масово надходити запити з проханням перевірити фонд «ЭПільга», реклама якого обіцяє допомогу людям, хворим на діабет.

Насамперед назва «ЭПільга» має російську букву «Э», але Олександр отримує допомогу від фонду «ЄПільга», така ж назва й на коробці.

Благодійного фонду з такою назвою не існує. Її, як і зовнішній вигляд організації, намагаються максимально стилізувати під державну платформу «єДопомога». При переході за адресою, що знаходиться на кнопці «Подробнее» http://surl.li/fifot, відкривається російськомовна сторінка масажу від «Института вертебрологии и реабилитации».

Крім того, ми перевірили вказаний номер 0443388980 і виявили безліч сторінок клонів, що також рекламують масаж і мають такий же телефон кол-центру.

Тож така інформація – це шахрайство, шахрайський фейк. Закликаємо бути обережними з подібними оголошеннями та в жодному разі не передавати третім особам дані банківських карток, особистих рахунків, CVV-код або іншу важливу для переказу коштів інформацію.

УКРЕНЕРГО ПРОСИТЬ УКРАЇНЦІВ ЗБІЛЬШИТИ ВИКОРИСТАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

ФЕЙК. До нашого бота «Перевірка» надійшло декілька запитів з проханням перевірити, чи дійсно Укренерго просить збільшити використання електроенергії. Проте це черговий фейк.

Схожий вигляд сторінки з новинами має видання «Українська правда».

Проте такої статті від 3 березня на сторінці УП ми не знайшли. До того ж у переліку авторів видання ми не знайшли Анастасії Вороніної. http://surl.li/fifpq

Також ми не знайшли жодної інформації від Укренерго з проханням збільшити споживання. Натомість 3 березня компанія «Укренерго» повідомила: http://surl.li/fifqh

«Мережевих обмежень, що спричиняють необхідність обмеження споживачів в областях наразі немає (станом на момент запиту до ракетного обстрілу 9 березня 20223 року). Але при зміні ситуації в енергосистемі та різкому зростанні споживання можливе застосування відключень».

 

В ІЗРАЇЛІ ЗАБОРОНИЛИ ВИКОРИСТАННЯ ПРАПОРА УКРАЇНИ

ФЕЙК. Днями ми отримали хвилю запитів щодо заборони використання прапора України в Ізраїлі. Про це пишуть проросійські ЗМІ, http://surl.li/fifri, телеграм-канали http://surl.li/fifrn  та акаунти в тік-тоці. Проте це фейк.

Таку новину точно б повідомили громадянам України, проте на сайті Посольства України в Державі Ізраїль останнім апдейтом є інформація про продовження терміну перебування для громадян України, які легально перебували в Ізраїлі станом на 24.02.2022, а також тих, хто в’їхав в країну пізніше, до 30.04.2023.

Фейкороби доказом своїх слів наводять твердження, що нібито ще в березні минулого року члени міської ради Єрусалиму розкритикували муніципалітет за розміщення зображення українського прапора на стінах старого міста Єрусалиму.

Проте це не зовсім так. Насправді в березні минулого року на стінах Єрусалиму розмістили зображення українського та російського прапорів. Вони були спроєктовані поруч із зображеннями голубів миру та уривком молитви «Той, хто творить мир на своїх висотах».

У відповідь на таке зображення члени опозиції в міській раді Єрусалиму попросили не спотворювати реальність і не ставити нападника й того, на кого напали, разом. http://surl.li/fifsg

Після того, як члени міської ради Єрусалима розкритикували муніципалітет за розміщення на стінах старого міста Єрусалиму зображень українського та російського прапорів, мерія видалила зображення обох стягів. http://surl.li/fifsj

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja