Три місяці окупації Херсону – ТОП-10 фейків рашистської пропаганди про місто і область – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчекХерсонщина

Три місяці окупації Херсону – ТОП-10 фейків рашистської пропаганди про місто і область

Херсонщина однією з перших зустріла повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року: о 4-й ранку в районі Генічеська (поблизу КПВВ з Кримом). Вже вдень російські війська були під Херсоном. 28 лютого Херсон був фактично оточений. 2 березня місто було захоплено рашистськими військами. З того часу місто і область живуть і борються в окупації. Окупанти чинять не тільки фізичний тиск на громадян, але і проводять постійні інформаційні атаки, вкидуючи в інфопростір фейки і дезу. Ми зібрали ТОП-10 меседжів пропаганди про Херсон і Херсонщину, які не відповідають дійсності.

ХЕРСОНЩИНА ХОЧЕ ДО РОСІЇ

Цю тезу розповсюджують місцеві гауляйтери (окупаційна влада). Насправді це все, що вони можуть надати: свої слова про херсонців, які начебто хочуть до Росії. Насправді ж у них щонайменше тричі провалилась ідея проведення “референдуму” про “приєднання” Херсонської області до Росії, а на пропозицію президенту росії Путіну приєднати область без референдуму отримали відповідь, Що з цим росія не поспішає. До речі, 29 травня колаборанти знову заявили про “приєднання” області до росії. Скоріш за все, ефект буде приблизно той самий.

ХЕРСОНЦІ ГОЛОДУЮТЬ

Це також теза з російських медіа. Про це почали писати ще в березні 2022 року, коли росіяни щойно заблокували Херсон. Однак, херсонці і досі не голодують, принаймні продукти є — щоправда, ціни на них, особливо в березні та квітні, були дуже високими. Важко тим, хто не має роботи і відповідно заробітку, але максимально стараються допомогти волонтери.

ЗСУ ОБСТРІЛЮЄ ХЕРСОН. АБО ХЕРСОНЩИНУ

Йдеться про чергову спробу росіян стріляти в бік Миколаєва. Вони від початку агресії розташувались на аеродромі в Чорнобаївці, зруйнувавши аеропорт “Херсон” — і звідси ведуть обстріли, тоді як Збройні сили України цьому протистоять. Власне, це основна теза російських ЗМІ: ніби Україна раптово сама себе стала обстрілювати. Як правило, російські медіа ще додають, що обстрілюють Херсон “націоналісти”:

ХЕРСОНЦІ ДОБРОВІЛЬНО ЗДАЮТЬ ЗБРОЮ ДО ПОЛІЦІЇ

Такий наратив поширюють окупаційні ЗМІ. Насправді ні — у херсонців зброю відбирають примусово після так званих “обшуків”, причому шукають окупанти цілеспрямовано. Наприклад, у членів родин воїнів АТО (ООС) або за списками тих, хто офіційно має зброю (вони опинились в руках росіян). Також ніхто не виключає колаборантів, які повідомляють про володарів зброї. Поліції ж на території Херсонщини немає — принаймні української — з кінця лютого. Отже, йдеться виключно про окупаційну “поліцію”.

В ХЕРСОНІ НЕМАЄ ЗВ’ЯЗКУ ЧЕРЕЗ ОБСТРІЛИ ЗСУ

Вже вдруге з різницею рівно в місяць (30 квітня — 30 травня) на Херсонщині пропадає мобільний зв’язок та Інтернет. Російські медіа повідомляють, що це — після обстрілів ЗСУ і таким чином пояснюють “рятування” області своїми операторами зв’язку. Радник Голови Херсонської ВЦА Сергій Хлань (реальний, не окупаційний) та інші посадові особи наголосили, що ЗСУ подібних спроб не чинить: “Навпаки, робиться все, щоб посилити сигнал, посилити інтернет, щоб забезпечити спілкування наших людей і доступ до об’єктивних новин. Усі звинувачення окупанта є брехлива пропаганда”

ЗАЛИШИЛИСЬ В ХЕРСОНІ — ОТЖЕ, ЗРАДНИКИ

Такий наратив поширюють вже на українських теренах, хоча, ймовірно, джерела все одно російські. Так, у приватних розмовах часто можна почути, що ті, хто хотіли виїхати з Херсона, виїхали, а залишились лише ті, хто хоче жити в окупації. “Підігрівають” наративи про “зрадників”, які залишились у Херсоні, тутешні російські загарбники, які просувають тезу про те, що Херсон покинули і забули представники української влади. Насправді причини у херсонців лишатись в місті у кожного свої. І варто зауважити, що жодного офіційного “зеленого коридору” для виїзду для містян та мешканців області не було. Тобто виїзд херсонців проходить на свій страх і ризик — це неодноразово підтверджував і Херсонський міський голова Ігор Колихаєв.

ТРЕБА ЇХАТИ З ХЕРСОНЩИНИ

Цей наратив також здебільшого передається в особистих розмовах і підкріпився ще й заявою Міністерки з питань тимчасово окупованих територій Ірини Верещук, яка закликала переїжджати на підконтрольну територію, оскільки “йдеться про вашу безпеку й долю вашу та ваших дітей”. Однак, пані Міністерка не зауважує, що їхати з Херсонщини — це також ризиковано, оскільки всі шляхи заблоковані росіянами. Обстрілюють колони нерідко — і які авто потраплять під обстріл, а які проїдуть, невідомо. І так відбувається доволі регулярно. Тому їхати з Херсонщини чи ні — це особистий вибір кожного.

КОЖЕН ДРУГИЙ НА ХЕРСОНЩИНІ ХОЧЕ СТАТИ ГРОМАДЯНИНОМ РОСІЇ

Цей  наратив поширюють дедалі більш впевнено представники окупаційної влади. Як вони могли порахувати, невідомо і будь-яких доказів своїм словами вони не надають. Але відомо, що, наприклад, вчителі на Херсонщині масово відмовляються працювати з окупантами, так само відмовляються від роботи з окупантами чимало фермерів та власників потужних підприємств.

ХЕРСОНСЬКІ ВКЛАДНИКИ МОЖУТЬ ВТРАТИТИ СВОЇ ЗБЕРЕЖЕННЯ В УКРАЇНСЬКИХ БАНКАХ

Черговий вкид від окупаційного “заступника” Голови так званої ВЦА кирила стремоусова. Жодних доказів своїм тезам він не надає, але доволі емоційно, як завжди, розповідає про “пакості” українських банків. Втім, банки продовжують працювати за всіма програмами, зокрема депозитними. Більш того, 13 квітня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб». На час дії воєнного стану та трьох місяців після його завершення, новий закон запроваджує 100% гарантію за банківськими вкладами фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців (разом із нарахованими відсотками, якщо це був депозит). Через три місяці після припинення чи скасування дії воєнного стану гарантована сума за вкладами становитиме 600 000 гривень.

В ХЕРСОНІ ЗНИЗЯТЬ ТАРИФИ НА КОМІРНЕ

Таке заявляв окупаційний “мер” Херсона олександр кобець 21 травня, але не судилось. Принаймні тому, що всі комунальні структури в Херсоні продовжують працювати за українським законодавством і змінювати тарифи російська окупаційна влада ніяк не може.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja