Туберкульоз «косить» українців сильніше, ніж COVID-19 | МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчек

Туберкульоз «косить» українців сильніше, ніж COVID-19 | МАНІПУЛЯЦІЯ

Про це в ефірі ток-шоу «Урядовий квартал» телеканалу «112 Україна» заявив екс-міністр транспорту і зв'язку, народний депутат України IV скликання Євген Червоненко

Від туберкульозу в Україні помирає набагато більше людей, ніж від коронавірусу, але влада не публікує статистику захворюваності і смертності. Про це в ефірі ток-шоу «Урядовий квартал» телеканалу «112 Україна» заявив екс-міністр транспорту і зв’язку, народний депутат України IV скликання Євген Червоненко.

Подібні меседжі про те, що від інших хвороб помирає у рази більше людей, ніж від коронавірусу, ми вже спростовували в рамках світової статистики. Подивимося, що скаже українська.

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

СПРОСТУВАННЯ

Червоненко: «Мы на первом месте в Европе по туберкулезу. Эта болезнь в десятки раз страшнее коронавируса. И сейчас из-за недостатка денег у многих туберкулез переходит в резистентную мультимодальную стадию. Это значит, что нет антибиотиков, которыми это лечат. И от этого цифры намного больше, чем от коронавируса».  Цитата на відео  – з 41:53.

Перш за все, Червоненко не уточнює: ми на першому місці у Європі за кількістю виявлених випадків захворюваності чи на першому місці за смертністю від туберкульозу. Ці дві гілки статистики – принципово різні, а тому дане твердження є маніпулятивним.

Щодо самої статистичної інформації, то за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, туберкульоз входить до десятки найпоширеніших причин смертей світу.  Проте остання загальна інформація по цьому захворюванні ВООЗ надає за 2018 рік, вказуючи, що загальне число тих, хто захворів становить 10 мільйонів людей, а тих, хто помер – 1,5 млн осіб.

Щодо даних по окремих країнах, то вона також є «найсвіжішою» за 2018 рік, де вказується, що в Україні за цей період від туберкульозу померли 3700 осіб (статистика включає ВІЛ-інфікованих). І це справді найвищий показник в Європі. Проте це не означає, що коронавірус – менш небезпечна хвороба.

Щодо даних від українських відомств, то на сайті Держслужби  статистики даних по окремих захворюваннях немає.  А на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України є попередні дані про контингент хворих на всі форми активного туберкульозу, який знаходиться на обліку в протитуберкульозних закладах системи МОЗ України станом на 1 квітня 2020 року. Їх кількість становить 28 781 особа.

Дані про смертність в Україні від туберкульозу ЦГЗ надає за перший квартал 2019 року. Там кількість летальних випадків дорівнює 228.

Щодо «свіжих» даних по захворюваності на коронавірус, то за даними Центру громадського здоров’я, станом на 17 червня в Україні підтверджено 33 234 випадки COVID-19, з них – 14 943 одужали, 943 померли. Протягом останньої доби лабораторно підтверджено 758 випадків.

Проте говорити про те, що, як каже Червоненко, туберкульоз страшніший за коронавірус, як мінімум, некоректно. Туберкульоз як захворювання було відоме ще у ХІХ столітті, а пневмонії невідомої етіології в Ухані (Китай) ВООЗ оголосила назву COVID-19 лише у лютому 2020 року.

Відповідно  статистика по  COVID-19 постійно уточнюється, і порівнювати кількість заражених чи летальних випадків від COVID-19 з аналогічними даними від інших хвороб – на поточний момент є маніпуляцією.

Подібні публікації, які, на перший погляд, викривають «зраду», насправді наражають на реальну небезпеку людей. Вони підштовхують до «потрібної» думки – від COVID-19 смертність набагато нижча, і  просувають ідею нехтування епідемічними правилами безпеки. В результаті такої безпечності в Україні рекордно зросла кількість інфікованих COVID-19.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja