У волинському сегменті Facebook поширюють повідомлення про те, що начебто в місцевих магазинах, зокрема в Луцьку, зникає оцет. Фактчекери проєкту «Брехунець» перевірили цю інформацію і виявилося, що поширені повідомдення – маніпуляція. Пояснюємо чому
У тексті повідомлення йдеться про те, щоб ті, хто не встиг запастися сіллю, поспішали в магазини за оцтом. Говорять, що він начебто зникає, але про це всі мовчать. «Поки нема ажіотажу, купуйте! В деяких магазинах оцет уже зник!» – таку тезу зараз активно поширюють у соцмережі.
Для того, аби перевірити, чи насправді в магазинах «зникає» оцет, ми звернулися за коментарем до відомих волинських торгівельних мереж «Наш Край» і «SPAR». Там нас запевнили, що оцет нікуди не зник.
«Дефіциту оцту в торгівельних мережах наразі немає. Вся продукція регулярно надходить на наш розподільчий центр. Може змінюватися лише ціна, адже вона залежить від логістичної складової», – розповіла менеджерка зі зв’язків з громадськістю мереж «Наш Край» і «SPAR» Вікторія Матвіюк.
Ми звернулися за коментарем і до місцевого виробника оцту ПрАТ «Луцьк Фудз», де нас запевнили, що проблем з виробництвом оцту немає.
«Наразі виробництво оцту працює безперебійно. Проблем з поставками сировини (оцтової кислоти, – ред.) немає. Можливо, попит на оцет зріс у зв’язку з тим, що найближчим часом стартує сезон консервації», – прокоментували у маркетинговому відділі підприємства.
Зрозуміло, що ситуація з поставками деяких видів продукції залишається в країні критичною. Нещодавно зупинив роботу найбільший в Україні завод з виробітку солі «Артемсіль», що спричинило паніку і ажіотаж серед покупців. Скоріше за все, маніпулятори і скористалися «хайпом» навколо теми нестачі солі і вирішили розігнати паніку ще й навколо оцту.
Зауважимо, що допис про начебто зникнення оцту набрав чимало коментарів. У яких користувачі пишуть, що саме такі повідомлення створюють ажіотаж, сіють паніку.
ВИСНОВОК
Повідомлення про те, що оцет зникне з прилавків магазинів – неправдиве і маніпулятивне. Заклик «запастися» оцтом у великій кількості призведе лише до створення штучного дефіциту, збільшить час очікування нових поставок на прилавки магазинів, а можливо – й підвищення цін.
Матеріал підготовлено партнерами Мережі – проектом “Брехунець”
Авторка: Вікторія Телечук