В Росії створять єдиний реєстр фейкових новин та фейкарів. Чи внесуть туди славнозвісних Соловйова і Скабєєву? – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

В Росії створять єдиний реєстр фейкових новин та фейкарів. Чи внесуть туди славнозвісних Соловйова і Скабєєву?

У Росії з’явиться список видань, інтернет-спільнот і окремих людей які, як вважають в Роскомнадзорі, поширюють фейкові новини. Про це йдеться в доповіді, яку підготував глава відомства Олександр Жаров. У переліку зазначатимуться адреси сторінок, які поширюють недостовірну інформацію та її опис, повідомляє Euronews.

«Професійні ЗМІ в умовах жорсткої конкуренції за новини і скорочення часу на фактчекінг виявляються не стільки винуватцями, скільки заручниками цієї проблеми», – заявив Жаров, додавши, що поширення фейкових новин – це «загальносвітова проблема».

Як приклад фейк-ньюс в доповіді наводиться інформація про події в селі Чемоданівка в Пензенській області, де кілька місяців тому сталася масова бійка за участю місцевих циган. Після цього в соцмережах почалася фейк-кампанія.

Про створення реєстру Роскомнадзор повідомив ще в травні цього року, викликавши різку критику з боку громадських організацій.

«Дане рішення досить абсурдне і дивне. Незрозуміло, на якій підставі будуть створюватися списки подібних новин, видань, ЗМІ », – вважає керівник «Роскомсвободи» Артем Козлюк.

Особлива небезпека, на його думку, полягає в тому, що Роскомнадзор може скласти не тільки «чорний список», але і реєстр тих ЗМІ, яким можна довіряти – «білий список».

«Вийде, що якісь ЗМІ для держвідомства будуть більш достовірними, якісь менш достовірними. І робитиметься це відповідно до якимись непрозорими критеріями. Звичайно, я бачу в цьому обмеження для ЗМІ та введення чергової неформальної цензури», – сказав він.

Навесні цього року в Росії вступили в силу зміни до закону «Про інформацію, інформаційні технології та захист інформації», що стосуються заборони поширення фейкових новин. Зміни також передбачають покарання для інтернет-ресурсів та ЗМІ за образу влади і держсимволів. Також доповнено Кодекс РФ про адміністративні правопорушення. Громадянам загрожують великі штрафи і арешт, а інтернет-ресурси можуть бути заблоковані.

Так, він доповнений частиною, яка регламентує «порядок обмеження доступу до інформації, що виражається в непристойній формі, яка ображає людську гідність і громадську мораль, явну неповагу до суспільства, держави, офіційним державним символам Російської Федерації, Конституції Російської Федерації або органам, що здійснюють державну владу у Російській Федерації». Далі пояснюється, в якому випадку може бути тимчасово обмежений доступ до інтернет-ресурсу.

Крім того, до статті 15 внесено зміни і доповнення – наприклад, в ній тепер йдеться про «недостовірну суспільно значущу інформацію, поширювану під виглядом достовірних повідомлень, яка створює загрозу заподіяння шкоди життю та (або) здоров’ю громадян».

Доповнено і Кодекс РФ про адміністративні правопорушення: за поширювану інформацію в інтернеті, яка принижує гідність і моральність, громадянин може бути оштрафований на суму від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При повторному правопорушенні сума може вирости до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, крім того, людини можуть заарештувати на 15 діб. У разі третього порушення штраф буде мати верхню межу в 300 тисяч, арешт також передбачений.

Інші зміни в Кодексі стосуються поширення в ЗМІ та інформаційно-комунікаційних мережах завідомо недостовірної суспільно важливої ​​інформації під виглядом достовірних повідомлень. Залежно від наслідків, громадяни можуть бути оштрафовані на суму до 400 тисяч рублів. 

Від редакції.

Чи будуть внесені до нового реєстру фейкометів такі особистості роспропаганди як Скабєєва та Соловйов – питання риторичне.

 

Сабіна Мусіна. За матеріалами партнерського ресурсу Factcheck.kz

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja