В Україні ціна електроенергії вища ніж, у Європі | МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
ТернопілляФактчекФактчек-регіон

В Україні ціна електроенергії вища ніж, у Європі | МАНІПУЛЯЦІЯ

Ціни – це одна із болючих тем, яка завжди залишається актуальною, особливо, якщо мова йде про вартість комунальних послуг.  На фоні підвищення з 1 листопада тарифів на газ для населення, у соцмережах почали порівнювати ціни електроенергії в Україні та країнах Східної Європи. Перевіримо, що з того правда.

ПЕРЕВІРКА:

У соцмережі Twitter пишуть, що вартість електроенергії в нашій державі у декілька разів чи навіть десятки разів вища ніж у інших європейських державах. Зокрема, у представленому переліку йдеться про ціни на електроенергію Nord Pool в Україні, Норвегії, Швеції, Данії, Франції, Німеччині та Австрії.

Для початку пояснимо, що таке Nord Pool.  Nord Pool Spot (NPS) – перша в світі біржа електричної енергії, за посередництва якої між собою торгують виробники і покупці електроенергії Північних країн. На даний час на NPS торгують вже 350 учасників ринку.

На біржі електроенергії торгують щодня і щогодини. Торгівля здійснюється в основному за принципом «за день вперед». Ціни наступного дня стають відомі днем ​​раніше о 15.00.

Електроенергію неможливо зберігати, тому ціна на неї весь час змінюється – в залежності від обсягу попиту і пропозиції. Коли попит зростає, зростає і ціна, якщо попит, в порівнянні з пропозицією, низький – ціна падає.

Повернемося ж до самої публікації. Автор не вказує, про який тариф йдеться і який день мається на увазі.

Публікація зроблена 5 листопада, тому до прикладу можемо порівняти вартість електроенергії станом на той день. Тож, на сайті Nord Pool, за 05.11.2020 вказуються наступні дані:

в Норвегії (2,11-2,76 євро / МВт-год)
в Швеції (2,11-3,05 євро / МВт-год)
в Данії (2,76 -3,05 євро / МВт-год)
у Франції (39,02 євро / МВт-год)
в Німеччині (38,66 євро / МВт-год)
в Австрії (38,81 євро / МВт-год)

В Україні ж в той день, за даними ДК «Оператор ринку», в об’єднаній енергосистемі (ОЕС) середня ціна дорівнювала 1514, 37 грн / МВт-год), а за курсом євро станом на 5 листопада – 45, 3 євро / МВт-год.

Тож, на ринку Nord Pool Україна і справді купувала електроенергію найдорожче.

Проте варто зауважити, що, хоча на біржі електроенергії Nord Pool торгують щодня і щогодини, ціна на електроенергію для більшості домашніх споживачів складається на підставі середньозваженої ціни за місяць.

Окрім того, автор публікації не вказує, що ціну на світло для побутових споживачів встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (НКРЕКП).

До того ж, у Міненерго ще у вересні заявили, що до кінця року тарифів переглядати не будуть.

Згідно з цією постановою, ціна на електричну енергію для населення наразі становить (з ПДВ):
• до 100 кВт/год – 90 коп. за кВт/год,
• понад 100 кВт/год – 168 коп. за кВт/год.

ВИСНОВКИ:

  • Якщо порівнювати з цінами на європейській Енергобіржі Nord Pool, ціна в ОЕС України (47,53 євро/МВт-год) перевищує ціни в деяких країнах Європи.
  • Проте вартість електроенергії для населення встановлює НКРЕКП.
  • За даними Міненерго, до кінця року тариф на світло не переглядатимуть.

 

Авторка: Світлана Величко

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja