“Веселі картинки” про “побудовані” тисячі кілометрів доріг – як Гройсман і Омелян маніпулювали “дорожньоремонтними” досягненнями – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

“Веселі картинки” про “побудовані” тисячі кілометрів доріг – як Гройсман і Омелян маніпулювали “дорожньоремонтними” досягненнями

24 травня 2019 року прем’єр-міністр Володимир Гройсман на своїй сторінці у Фейсбук з гордістю відзвітував про надзвичайні темпи ремонту доріг України: 6800 км побудованих та відремонтованих доріг, нові автостради, десятки мільярдів на місцеві шляхи і тому подібні здобутки.

Міністр інфраструктури Володимир Омелян також показав захоплюючу інфографіку з тракторцем і вражаючими цифрами здобутків. Джерела цих цифр пан міністр залишив поза повідомленням, оскільки, за його словами: «текстів вже давно ніхто не читає». Там теж фігурували 6850 км побудованих та реконструйованих доріг.

Зрештою віце-прем`єр Степан Кубів 28 травня на конференції виробників бетону видав як доконаний факт, що ми саме збудували 6800 км доріг.

Почалася ж ця історія з гарними графіками ще на початку 2018 року з посту в.о міністра Новака, де він в графіку не став показувати скільки ж окремо побудовано і відремонтовано доріг за рік, а узагальнив це все однією цифрою.

Хоча до цього в Укравтодорі любили показати, як при попереднику Азарову не будувалися дороги і який прогрес зараз.

То ж побудовано 6800 км доріг чи відремонтовано? Чи можливо взагалі цифри не відповідають дійсності.

ТЕЗА 1: “За 3 роки роботи Уряду було збудовано та відремонтовано 6800 км доріг.”

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА/МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ

Справжні цифри, згідно з уточненим звітом Держагентства автомобільних доріг за 2018 рік, ніяк не збігаються з графіками і цифрами, зазначеними на малюнках міністра Омеляна та в пості Володимира Гройсмана.

За паспортами бюджетних програм виконання виглядає наступним чином:

Навіть якщо додати відремонтовані та побудовані дороги, то цифра 3285,2 км ніяк не сходитися з 6800 км, що були озвучені паном Гройсманом.

Кількість нових побудованих доріг за ці роки склала лише 28,3 км.

Маніпуляція криється ще й у наступному.

ТЕЗА 2: “У 2019 році на відновлення доріг заплановано близько 55 млрд грн, з них 14,6 млрд – на місцеві шляхи”.

Це лише 26,6%, хоча законодавчо передбачено , що з Дорожнього фонду на місця віддаватиметься 35%.

З 2015 року в рамках децентралізації Укравтодор почав «позбуватися» доріг місцевого значення. Вони були передані у власність і відповідальність обладміністрацій та місцевих громад. Натомість держава обіцяла адресно виділяти кошти територіям, а місцева влада, буцімто, краще знає, які дороги потребують ремонту в даний період. За три роки держава скоротила ще на кілька тисяч кілометрів зону своєї відповідальності.

Розподіл доріг і коштів виглядав у 2015 році так:

Тобто в рамках децентралізації на місцеві бюджети перекладено близько 123 тис. км доріг і 250 тисяч кілометрів вулиць. Натомість фінансування усіх місцевих доріг передбачено в розмірі лише 35% від Дорожнього фонду, та й то аж з 2020 року. Окрім того за останні три роки Укравтодор позбувся ще кількох тисяч кілометрів доріг державного значення.

Таким чином зараз Укравтодор відповідальний лише за близько 43 тисячі кілометрів доріг, на які використовує більше 70% дорожнього фонду та бюджетних коштів, натомість на місцеві 122 тисяч кілометрів доріг та 250 тис. км вулиць виділено лише 27,6% коштів.

Але і ці 43 тис. кілометрів Укравтодор не в змозі утримувати в належному стані. За розрахунками згідно з офіційними звітами за рік було відремонтовано 1408 км доріг.

Такими темпами 43 000 км доріг планово відремонтувати вдасться приблизно за 30 років. Хоч Володимир Гройсман і заявив, що: “З 2018 року всі контракти на середні поточні ремонти мають гарантію не менше 5 років, на капітальні ремонти – 10 років”, але за такої швидкості ремонту дороги руйнуватимуться швидше, ніж дійде черга її ремонтувати.

А от що зростало протягом останніх років — це вартість реконструкції та ремонту доріг.

А що як рахувати не в кілометрах, а в грошах? На графіках все виглядає чудово: 10,20,44 млрд грн за минулі роки – стрімкий зріст фінансування. На 2019 рік планують взагалі виділити рекордні 57 млрд.

Але якщо порахувати кошти в доларах, а не в мінливій гривні, по курсу, який було закладено в бюджети відповідних років, то уряд Гройсмана ще навіть не наблизився до сум, що виділялися урядом Азарова на ремонт та утримання доріг.

ТЕЗА 3:Реалізуються важливі інфраструктурні проекти: траса GO Highway, Н-31 Дніпро – Решетилівка, М-15 Одеса – Рені та інші.”

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА/МАНІПУЛЯЦІЯ

Автострад за 2018 рік:

Побудовано – 0 кілометрів

Реконструйовано – 0 кілометрів

Відремонтовано – 18,8 кілометра

Сумнозвісна дорога Н- 31 (Р-52) Дніпро – Царичанка – Кобеляки – Решетилівка. У 2018 році побудовано і здано в експлуатацію 0 км дороги. Хоча з запланованих 2 млрд у 2018 році було виділено і витрачено 1,4 млрд грн на цю дорогу. Ба більше — проект призупинено через відсутність фінансування. Будівництво нової цементобетонної автостради, яку ллють уже другий рік, в кінці 2018 року призупинено, тому що будувати планувалося за рахунок  “конфіскованих коштів”, які з бюджету так і не надійшли. Але в бюджеті на 2019 рік на цю призупинену програму знову виділяють чергові  2 млрд грн на уявні 12 кілометрів дороги.

Попри те, що завершено за 2017-2018 роки було нуль кілометрів автомагістралей, вартість будівництва і кількість витрачених коштів значно зросла:

Отже за 3,7 млрд витрачених гривень у 2017-18 роках здали в експлуатацію нуль кілометрів автострад.

Основними винуватцями такої неефективної роботи названі Підрядники, які то невчасно проект здали, то роботи не розпочали.

По іншим автодорогам ситуація була не краща. Наведемо лише кілька прикладів.

Капітальний ремонт автодороги Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв у 2018 році так і не розпочався. А це єдина дорога через центр України до Миколаєва, капремонт на якій не проводився 30 років. Про катастрофічний стан  “дороги смерті” знято безліч відеосюжетів та передач.

У 2019 році тендер  знову заблокований через антимонопольний комітет учасниками торгів. Навіть у випадку відхилення скарг цього року будівництва вже не буде.

Автодорога Н-30 Василівка-Бердянськ. Одна з двох доріг, якими можна дістатися до прифронтового Маріуполя. Інша  — Запоріжжя-Маріуполь, в ще гіршому стані. У 2018 році було  відремонтовано 14 км з 44 запланованих кілометрів траси. Всього ж ремонту потребує 258 кілометрів дороги. Тендер на 2019 скасовано рішенням суду на догоду фірмі місцевого депутата. Курортний сезон в  Бердянську під загрозою, обороноздатність Маріуполя теж.

Отже, пост про переможне будівництво (особливо будівництво автострад) та ремонт доріг стрімко зростаючими темпами, виявився черговим піаром перед позачерговими виборами.

 

 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja