Від «вуличного фестивалю» до «автономної республіки» – що відбувається в Сіетлі | ПРАВДА І МІФИ – Без Брехні
Фактчек

Від «вуличного фестивалю» до «автономної республіки» – що відбувається в Сіетлі | ПРАВДА І МІФИ

8 червня Капітолійський пагорб – центральний район Сіетла (США, штат Вашингтон) – був зайнятий активістами BLM (Black Lives Matter). Вони проголосили там створення «Автономної зони Капітолійського пагорба» – скорочено CHAZ. Це сталося на хвилі протестів і заворушень по всій країні після вбивства афроамериканця Джорджа Флойда.

Сіетл – місто, де вже активно діють ліві рухи. Прихильники цих поглядів теж є серед учасників CHAZ. Окрім цього Капітолійський пагорб – це міський житловий район, знаменитий нічними розвагами у клубах. Ці квартали вважаються епіцентром спільноти ЛГБТК і контркультури в місті. Серед протестуючих є і представники цих спільнот. Де правда, а де міфи – розбиралися на тлі достаньо обмеженої офіційної інформації. 

Фото: The New York Times

Суть питання 

ЗМІ, як і самі учасники акцій по-різному називають те, що сталося в центрі міста: експеримент без поліції, правозахисний вуличний фестиваль, утопічна комуна. Тут дійсно є місце творчості і соціальній згуртованості: демонстранти пропонують перегляд фільмів, поетичні, танцювальні експромти, безкоштовне харчування, медикаменти та інше.  

Все це відбувається після того як учасники протестів захопили поліцейський відділок, оголосивши на його території «Автономну зону Капітолійського пагорба». Тобто, автономія перш за все від поліції. Хоча треба визнати, що саме так, із захоплень райвідділів у Донецьку та Луганську в 2014 році починалася російська окупація Донбасу.  

Ми пошукали відповіді на деякі питання про CHAZ, стосовно яких можуть виникнути маніпуляції, особливо в умовах, коли частина ЗМІ дозволила собі демонізувати учасників процесу, а інші ЗМІ, навпаки, побачили в центрі Сіетлу лише те, як люди медитують, співають та декламують вірші.

МЕСЕДЖ 1: «Автономна зона» планує стати безстроковою акцією чи взагалі «республікою»?

ВЕРДИКТ:. НЕПРАВДА

Принаймні, про це можна судити з відповідей самих протестувальників.  Лідери організації Black Lives Matter заявили, що вони звільнять територію, коли їхні вимоги виконають. Вони називають «окупацію» тимчасовою. Але згідно повідомлень ЗМІ, наразі ані поліції, ані представників місцевого самоврядування в зоні протесту немає.

Російські та деякі українські ЗМІ називають CHAZ «автономною народною республікою», що є недоречнім, якщо тільки вони не іронізують у такий спосіб. Вимоги протестувальників стосуються не визнання території як окремої республіки, держави.   

Фото: The New York Times

МЕСЕДЖ 2:  Протестуючих єдині вимоги до влади

ВЕРДИКТ. НЕПРАВДА

Насправді, вимоги різні. Проте деякі з них написані на парканах. Офіційних же вимог – 30. Вони стосуються економічних питань, охорони здоров’я, освіти та правосуддя. Більшість серед них стосується змін у правоохоронній системі міста. Наприклад, щоб рада Сіетла скасувала Департамент поліції міста і відповідний йому апарат кримінального правосуддя. Протестуючі вимагають перерозподілити на соціальні потреби фінансування, яке використовується для поліції Сієтлу.  Замість правоохоронних органів люди вимагають надати містянам автономію для створення локалізованих систем боротьби зі злочинністю.

Більшість вимог прямо чи опосередковано стосуються темношкірого населення міста.

МЕСЕДЖ 3: Серед учасників акції виникають сутички

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

Це дійсно так. Комуна – не є монолітною. Серед протестуючих є представники різних рухів і поглядів. Наразі ЗМІ фіксують лише суперечки, багато з яких мають локальний характер. Наприклад, серед протестуючих виникла суперечка, слід знімати дорожній знак CHAZ чи ні.

Ось іще приклади

Коли чоловік прокричав, що це «Зона Христа», зав’язалася бійка.

МЕСЕДЖ 4: Деякі люди в «зоні» відкрито носять вогнепальну зброю.

ВЕРДИКТ: ПРАВДА

Так, це правда. Носіння вогнепальної зброї дозволено в штаті Вашингтон. Хоча «автономія» оголосила про її заборону. Серед озброєних людей був помічений репер Раз Сімоне. Деякі ЗМІ називають його лідером протесту. Це неправда. Ще у ЗМІ іронічно його називають «командувачем збройних сил Автономної Зони Сіетла». Він та його друзі, які називають себе охороною території, носять вогнепальну зброю.

Цікаво, що в інтерв’ю «Форбс» Сімоне заявив, що не хоче скасовувати поліцію.

«Він закликає до «перепрофілювання» поліцейських функцій. Це спричинить за собою створення нової інфраструктури, яка дійсно служить людям, і ліквідацію озброєної мілітаристської системи, яке завдає шкоди, пригнічує і тероризує американських громадян», – пише журналіст, який спілкувався з репером-протестувальником.

МЕСЕДЖ 5: «Усі білі люди повинні платити чорним людям 10 доларів».

ВЕРДИКТ. МАНІПУЛЯЦІЯ

Така фраза дійсно пролунала на території «автономної зони». Проте чи є вона наказом до обов’язкових дій? Ні. Це, скоріше окрема думка людини з мікрофоном.

В сюжеті російського телеканалу «Первый» трактували ці слова як «завдання для тих, хто прийшов на вечірній мітинг».

Фейк, який зловили американські ЗМІ серед своїх колег

Телеканал Fox News опублікував фотоколаж в репортажі про події в Сіетлі. Зображення склеїли із зроблених в різний час і в різних місцях знімів.

The Seattle Times відзначають, що колажі зібрали з чотирьох зображень, зроблених різними фотографами в різні дні в різних локаціях Сіетла.

Знімок з табличкою і озброєним чоловіком дійсно зробили в центрі Сіетла, а фото з розбитими вітринами магазинів – в інших районах міста ще в кінці травня. Після запиту журналістів колажі видалили з сайту Fox News.

У репортажі під назвою «Божевільне місто» про «автономну зону» Fox News використовував фото, зроблене 30 травня в Сент-Полі, штат Міннесота. Це зображення також видалили.

13 червня в Fox News принесли вибачення на своєму сайті і заявили, що «видання шкодує про свої помилки». Редактор визнав, що під «склеєними зображеннями» не вказали, що фото зроблені в різних локаціях, а також погодився з тим, що видання неправильно використовувало фото з Міннесоти.

Читати статтю

Схожі статті

Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja