Відповідальність за порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» – чи є кримінальна відповідальність? – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Відповідальність за порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» – чи є кримінальна відповідальність?

Одним із найпоширеніших наративів про Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яким апелювали псевдопротивники закону і який активно поширювався в соцмережах і деяких ЗМІ – кримінальна відповідальність за недотримання його норм. Відповідає це дійсності чи ні – аналізували експерти «БезБ».

 

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА / МАНІПУЛЯЦІЯ

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Як вже зазначалося в попередньому фактчеку щодо даного закону, кримінальна відповідальність за порушення його положень не передбачена чинним законодавством, а отже така інформація є маніпулятивною. Більше того, положення щодо публічного приниження чи зневажання української мови, що тягне за собою юридичні наслідки, встановлені законом за публічну наругу над державними символами України було виключено з остаточної версії Закону.

Натомість з’явилось більш коректне положення, відповідно до якого «навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах, зокрема навмисне застосування її з порушенням вимог українського правопису і стандартів державної мови, а також створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом». В даному випадку йдеться, в першу чергу, про дисциплінарну відповідальність.

Враховуючи, що 15.05.2019 Президент України підписав даний закон пропонуємо розглянути, який же вид відповідальність дійсно передбачений за його порушення, адже чинності він набуде зовсім скоро, а саме 16.07.2019.

Так, стаття 30 Закону присвячена вимогам до підприємств, установ, організацій, які здійснюють обслуговування споживачів. Такі суб’єкти господарювання зобов’язані здійснювати обслуговування  державною мовою, якщо тільки клієнт не бажає обслуговування іншою мовою, про що він може заявити в усному порядку. Поширення комерційного електронного повідомлення, інформація про товари, роботи чи послуги має бути надана українською мовою. У випадку порушення цих вимог складається акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, який оголошується суб’єкту господарювання з вимогою усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта. У разі повторного порушення протягом року складається протокол. Порядок притягнення до відповідальності та розміри штрафів за такі порушення передбачені ст. 56 Закону.

 

Автор: Ольга Головко

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja