ВКИД З РІЗНИХ МІСТ ПРО ПОРАНЕНОГО ВІЙСЬКОВОГО, ЩО ВТРАТИВ ПАМ`ЯТЬ – Без Брехні
ДніпропетровщинаФактчек

ВКИД З РІЗНИХ МІСТ ПРО ПОРАНЕНОГО ВІЙСЬКОВОГО, ЩО ВТРАТИВ ПАМ`ЯТЬ

12 квітня в одній із криворізьких фейсбук-груп з’явилося фото чоловіка з перебинтованою головою і текстом про те, що він нібито лежить у «тисячці» (друга міська лікарня). Авторка посту зазначила, що шукають родичів «воїна», просила розіслати фото знайомим, «може, хтось упізнає свого сина». Через 40 хвилин після публікації пост набрав близько 30 репостів, ще через півгодини їх було вже майже 60.

 

 

Відразу в коментарях люди написали, що ця інформація – недостовірна, і розмістили скріни з інших груп. Виявляється, цей самий чоловік «лежав» то в лікарні Калініна в Донецьку, то в Мечнікова у Дніпрі, в іншій соцмережі був пост, що цей чоловік нібито перебуває в одному з медзакладів Миколаєва. (Хоча там уже був скріншот скріншоту зі скріншотом фото). 

Ми дослідили історію трохи глибше 

Вперше повідомлення з’явилося 24 березня на сторінці “Движение Альтернатива” у Вконтактє з повідомленням про лікарню Донецька. В Коментарях 2 квітня повідомили, що родичі знайшлися. Адмін сторінки, яка розміщала пост підтвердив 8 квітня, що особу встановлено і рідня знайшлася. 

Але історія продовжувала паралельно розвивалася в інших оголошеннях в різних соцмережах. В “донецькому” варіанті висувалися дві версії: про знайдених родичів російського окупанта у Башкирії та про те, що це був український військовий, що інсценував втрату пам`яті в Донецьку. Башкирська версія нібито спиралася на сайт Пруфы.рф, проте там жодних новин про пошуки пораненого і його рідню нема. Зате там уже вистачає брехливих  “героїчних”  некрологів з похоронів рашистських окупантів. 

Версію, що хлопець – українець 8 квітня висунув сайт 2х2.su у статті з назвою  «Інформація про пораненого в Донецьку солдата, який втратив пам’ять, виявилася фейком». Посилалися на сторінку “Вова Лапочка Сатеренко” в соціальній мережі ВК. В інформації користувача написано, що він у 2011 році служив у ГУР МО України. Після 2012 року користувач, схоже, в соцмережі не бував. Фото у військовій формі того ж періоду. На «стіні» акаунту інші користувачі розмістили інформацію про пошук родичів, та інше фото того ж невідомого пораненого. З коментарів можна припустити, що це таки Володимир Сатеренко. З фото це не очевидно, тому що різниця між фото 10 років. На сторінці Володимира Сатеренка у Фейсбуці є єдине фото також у військовій формі за 2013 рік. Ідентифікувати за ним теж неможливо.

Ми все ж звернулися за коментарем у другу міську лікарню Кривого Рогу, але оскільки і публікація в криворізькій фейсбук-групі невдовзі зникла, можна стверджувати, що це таки був вкид. 

Проте на цьому історія не завершилася

Вранці 13 квітня на сторінці Обласний інформаційний штаб Дніпропетровщини з’явилася версія, що це російський шпигун лежав у лікарні Кривого Рогу і наразі його викрито. Попри чисельні коментарі від ЗМІ, що це фейк і цю інформацію заперечують правоохоронці та лікарі, пост продовжує висіти на сторінці. Щоправда, у своєму телеграм-каналі  Обласний інформаційний опублікував “спростування від СБУ, що ніякого шпигуна не було”.

Припускаємо, що метою вкиду могла бути або ідентифікація пораненого та збір про нього детальної інформації, або емоційне розхитування людей.

Нагадуємо: будьте уважні, перевіряйте інформацію! Якщо публікація явно спрямована на те, щоб викликати ваші емоції – зупиніться, обдумайте, погугліть ключові дані (номери телефонів, номер картки, ім’я тощо). І якщо виявили, що інформація є вкидом або фейком – відразу поінформуйте про це в коментарях та залишіть скаргу на публікацію.

Матеріал було підготовлено Експерт-КР у співпраці з БезБрехні. Ми разом протидіємо дезінформації та закликаємо всіх робити те саме. Адже інформаційний фронт – один із наших основних фронтів у боротьбі з російською агресією.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja