Ворони проти українців: пропаганда поширює недоведену інформацію про ґав, що переносять міни – Без Брехні
Фактчек

Ворони проти українців: пропаганда поширює недоведену інформацію про ґав, що переносять міни

Не встигли українці оговтатись від божевільного фейку про розробку в Україні біологічної зброї для поширення в росії через кажанів, «бойових комарів» та гусей, як росіяни знову грішать на українських птахів. Цього разу пропаганда  переконує, що птахи «мінують українські території»

Топ-пропагандистка скабєєва поширила у своєму телеграм-каналі допис, що нібито на Харківщині ґави переносять у дзьобах протипіхотні міни-«пелюстки». Начебто про це розповідають місцеві. А в місцевому зоопарку, наголошує популяризаторка кремлівських наративів, підтверджують факт, що птахи можуть переносити боєприпаси.

Хоча насправді у Харківському зоопарку заявили наступне: «Обычно эти птицы настороженно относятся к изделиям человека, но в наше время некоторые из них настолько привыкли к жизни рядом с людьми, что способны достаточно беспечно отнестись к подобным вещам. Предмет весом в 80 граммов они могут перенести на лету и потом выронить».

Інформацію про «мінування» територій птахами швидко підхопили російські пропагандистські ЗМІ http://surl.li/gvwmz. Крім того, пости про ворон, що розносять міни, активно поширювали у соцмережі Facebook http://surl.li/gvuze

Тож далі у матеріалі по те де маніпулює і перебріхує факти російська пропаганда.

 

Сумнівний інфопривід про ґав, що переносять боєприпаси має під собою одне першоджерело – сайт “Status Quo”. Українські ЗМІ, а це “OBOZREVATEL”, “NV.ua”, “Vesti.ua”, “ZV.ua” та інші, теж поширили цю інформацію. Всі вони посилаються саме на цей інтернет-ресурс. Видання “Status Quo” позиціонує себе як сайт з новинами Харкова, Києва, Полтави, Львова, Донбасу. На інтернет-ресурсі дійсно розміщена стаття про “мінування” від ґав http://surl.li/gvuwp. Цікаво, що конкретні випадки таких фактів перенесення птахами мін-«Пелюсток» авторка матеріалу не наводить. Посилається журналістка лише на розповіді місцевих, без уточнень.

У статті авторка наводить коментар заступника завідувача культурно-просвітницького відділу Харківського зоопарку Дмитра Стрєлкова. Його слова використала пропагандистка скабєєва в пості. Спеціаліст зоопарку пояснює, що теоретично це можливо, бо боєприпас має невелику форму та вагу. Дійсно, протипіхотна фугасна міна “Пелюстка” має вагу 80 грамів. Встановлюється в ґрунт з допомогою засобів дистанційного мінування. Спрацьовує  «пелюстка» в момент, коли наступають на датчик.

У статті також подають коментар ДСНС. Зокрема, рятувальники стверджують, що «пелюстки» можуть з’являтися на новій території не лише через птахів. Зокрема, під час дистанційного мінування боєприпас може застрягти на деревах, залишитись на покрівлях будинків. Згодом, може впасти на землю і опинитись там, де ще вчора її не було. У матеріалі співробітники ДСНС не наголошують на конкретних випадках перенесення ґавами мін.

Інше видання, харківський регіональний медіаресурс «Слобідський край», опублікував коментар речника ДСНС у Харківській області Євгена Василенка стосовно виявлення інцидентів з перенесенням мін воронами http://surl.li/gvvan  Надзвичайник наголосив, що поки жодних подібних випадків не зафіксовано: «Цю інформацію ми отримали через інтернет-ресурси, але в нас немає підтвердження від місцевого населення, хто б це бачив чи чув. Ми такі дані не фіксували, але теоретично це можливо. Ми будемо ще перевіряти цю інформацію»

ВИСНОВКИ

  • Кремлівська пропагандистка скабєєва, а згодом і російські ЗМІ подають інформацію про перенесення мін птахами як доконаний факт. Проте, ні у пості, ні ЗМІ, що поширили інформацію, не згадується жодного конкретного випадку.
  • Ба більше, ми перевірили соцмережі та офіційні канали інформації рятувальників – ми не встановили жодного підтвердження таких випадків. Самі ж надзвичайники наголошують, що подібного не фіксували. 

 

 

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja