Як дезінформація країни-агресора продовжує тероризувати мешканців Херсонщини – Без Брехні
ФактчекФактчек-регіон

Як дезінформація країни-агресора продовжує тероризувати мешканців Херсонщини

Берислав – одне з ключових міст Херсонської області – перебував під російською окупацією від початку березня 2022 року і звільнений 11 листопада 2022 року. Але і після відходу з міста росіяни не вгамовуються та продовжують інформаційних терор проти бериславців. Для поширення своїх маніпулятивних меседжів окупанти використовують зокрема й телеграм-канали.

У липні 2022 року СБУ опублікувала список із 100 телеграм-каналів, які фінансуються російською федерацією. Під номером 44 у списку – тг-канал «Новости Херсонщины», де 17 листопада опублікувано пост із фото та наступним текстом (подаємо мовою оригіналу): «Украинский мир в Бериславе.

«После прихода в наш родной город Берислав украинских оккупационных войск и новой власти, полным ходом идёт его погружение в средневековье!

Перечислим основные достижения оккупационной власти:

 • – вода из Днепра;

 • – электро снабжение только по одному адресу – Областная больница, и то от генератора 4 часа в день;

 • – интернет там же;

 • – отопления нет;

 • – канализация не работает;

 • – топлива на заправках нет;

 • – хлеба нет;

 • – денег нет.

 • Зато есть гордисть и «боевые педики» на хлебзаводе.

Берислав ждёт Голод!!!!»

Цей пост нібито є репостом із телеграм-каналу «Берислав Новости», якого в переліку СБУ немає. Та за всіма ознаками цей канал також є проросійським і розміщена в ньому інформація становить загрозу інформаційній безпеці України та її громадян.

 

ЯК НАПИСАНА ЦЯ МАНІПУЛЯЦІЯ?

Власне, усе тут написане є однією масштабною маніпуляцією. Сили оборони України визволили Берислав від російських окупантів 11 листопада 2022 року. Але перед відходом із міста росіяни підірвали високовольтні лінії електропередач. Це сталося 7 листопада, і про це розповів кореспондентам «Суспільного» голова районної військової адміністрації Володимир Літвінов: http://surl.li/dszsg

«Там зруйновано близько півтора кілометра опор та ліній, у зв’язку з цим повністю місто без електропостачання і декілька населених пунктів району теж без електропостачання. Води питної теж немає, немає світла і не працюють помпи. Опалення, на жаль, теж немає», — розповів Літвінов.

В пізніших коментарях голова ВЦА повідомив і те, що в Бериславі та районі майже все заміновано, доставка товарів ускладнена, ведеться розмінування.

Тож автори посту перелічують правдиві факти, але замовчують причину зникнення опалення та інших комунальних проблем. Головною причиною цих проблем є російська агресія – бо саме внаслідок дій російських окупантів зникла питна вода, з’явилися проблеми з електрикою, опаленням, каналізацією тощо. Замовчування причин є одним із основних інструментів дезінформації та маніпуляції.

НЕПРАВДА

В одному з пунктів переліку згадано, що електропостачання лише за однією адресою. Проте в ілюстрації до цього посту в тг-каналі «Берислав Новости» згадано ще як мінімум один пункт, де теж працює електрогенератор для місцевого населення – будівля районного управління Держслужби України з надзвичайних ситуацій.

МАНІПУЛЯЦІЇ В ТЕКСТІ

Фраза «украинский мир» є ідеологічною калькою вислову «русский мир», який є рашистським пропагандистським конструктом: http://surl.li/dszsa

Маніпуляцією є і фраза про «украинские оккупационные войска»: Берислав був і залишається територією України. Результати фейкового російського «референдуму», згідно з яким місто нібито увійшло до складу росії, не визнані в світі і є легітимними хіба що в уяві російських пропагандистів та їхніх жертв. Тому в українському Бериславі законом є український народ, який захищають українські війська, а «окупаційними» є саме російські війська. Пересмикування, або ж «перекладання з хворої голови на здорову» – традиційний інструмент роботи російської пропаганди.

Фінальна фраза тексту – «Берислав ждет Голод!!!» – є яскравим прикладом емоційної маніпуляції. Тут для залякування використано ідею голоду, а для її підсилення вживаються три знаки оклику.

НЕПРАВДА В ФОТО

Пост проілюстрований фотографією, де люди набирають воду в баклаги просто з річки. Але це фото було зроблено не в Бериславі, а в Миколаєві, який також потерпає від росіян. Першоджерело – публікація на сайті NikLife про роботу подружжя фотографів Ліберових у Миколаєві: https://niklife.com.ua/ru/literatop/74577

Тож використання фотографії з іншого міста теж є маніпуляцією.

ВИСНОВКИ

У цьому пості використані різні пропагандистські прийоми:

 •  пересмикування, або ж «перекладання з хворої голови на здорову»: «украинский мир» як ідеологічна калька «русского міра»;
 • перелічення негативних явищ без називання їх причин: опалення в Бериславі нема – це факт, але причина цього – російська агресія – не названа;
 •  використання як ілюстрації фото, зробленого в зовсім іншому місці;
 • залякування абстрактним негативним явищем («Голод») і надмірне використання знаку оклику для підсилення емоційної напруги.

Пильнуйте свою інформаційну гігієну, вичистіть свій телеграм-месенджер від ворожих тг-каналів (повний список – на сайті СБУ:  http://surl.li/dszru

Матеріал підготовлено партнером Мережі проектом Експерт-КР – експертне відео про Кривий Ріг

 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja