Як експерти Bellingcat і New York Times встановили звідки знімали відео, яке зафіксувало влучання ракети в український літак – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Як експерти Bellingcat і New York Times встановили звідки знімали відео, яке зафіксувало влучання ракети в український літак

Дослідники з Bellingcat і New York Times вивчили відеоролик, на якому зображено потрапляння ракети (як вже офіційно визнано владою Ірану) в український пасажирський літак рейсу PS 572 поблизу Тегерана. 9 січня в мережі інтернеті та соціальних мережах це відео активно поширилося користувачами. Ролик був, опублікований і в телеграм-канал, де проводився збір матеріалів, пов’язаних з катастрофою рейсу 752 МАУ. З попереднього аналізу складалося важення, що на відео зафіксувало вибух, який стався на літаку ще у повітрі.

Газета New York Times зв’язалася з автором відео, отримала запис у високій роздільній якості. Попереднє дослідження виявило, що відео було зроблено у житловому районі населеного пункту Паранд (координати: 35.489414, 50.906917), передмістя Тегерана на захід від міжнародного аеропорту імені Імама Хомейні, звідки рейс 752 «Міжнародних авіаліній України» (PS752) вилетів в Київ.

Дослідники з’ясували, що камера була направлена ​​на північний схід, у напрямку траєкторії польоту PS752. В поле зору на відео попали декілька характерних будівель та їх елементи. Такі ж споруди, як на відео були ідентифіковані на наявних у відкритому доступі супутникових знімках даної території. Ідентифікована була лінія багатоквартирних будинків, ліхтарні стовпи і будівельний майданчик зліва від точки зйомки.

Вимірявши час, за яке звук вибуху дійшов до точки зйомки – це приблизно 10.7 секунди – фахівцям, що вели розслідування, вдалося оцінити відстань по прямій від місця вибуху до точки зйомки. Вона складала близько 3.6 кілометрів. Знаючи висоту польоту PS752 і за допомогою алгоритму теореми Піфагора, дослідники розрахували, що відстань в горизонтальній проекції (по землі) від камери до місця вибуху становила біля 3.3 кілометри.

Далі ці дані були зіставлені з геолокаційними даними, а також накладені на траєкторію польоту PS752 (взяту з FlightRadar24). Горизонтальна проекція місця вибуху відповідала екстраполяції траєкторії польоту літака за даними FlightRadar24. Таким чином з достатньо великою точністю вирахувана потенційна точку зйомки даного відео.

Пізніше експерти Bellingcat і New York Times зробили припущення і про точку запуску ракети, що влучила в літак.  Сьогодні цю інформацію ж підтвердила і влада Ірану, яка визнала за собою вину у катастрофі українського літака і що ракета була випущена з бази Корпусу вартових Ісламської революції.

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja