Як ФЕЙК про «пінопластові літаки» знову повертають в медіапростір недолугі журналісти – Без Брехні
Фактчек

Як ФЕЙК про «пінопластові літаки» знову повертають в медіапростір недолугі журналісти

Минулого тижня в соцмережах декілька днів гуляло зображення з начебто «пінопластвими» муляжами російських літаків. Саме на пінопласті, як матеріалі виготовлення, наголошував один із користувачів, який стверджував, що нібито прямо був свідком, коли на одному з підприємств російські військові різали великі листи пінопласту для формування муляжів літаків. На тлі загальної і виправданої зневаги до окупантів, їх зброї і військових потуг, а також постійної брехні, яку вони поширюють про війну в Україні, цей вкид ліг на благодатний ґрунт і активно поширювався. І для більшості користувачів взагалі пройшло повз увагу, що той вкид цілком з російського сегменту.

Та за декілька днів увага до картинки впала. Проте сьогодні горе журналіст і ведучій каналу Україна 24 – Василь Голованов, той самий, який приймав участь у просуванні проекту, так званого телемосту, з москалями «Нада пагаваріть» – вдаючи з себе великого військового «іксперта», з розумним виглядом знову втягнув в інформаційний простір інфу про «пінопластові літаки».  

 

Ми вже не раз наголошували на тому, що на 57-мий день війни переважна більшість журналістів, які ведуть і національний марафон, і ефіри на свої телеканалах, так і вивчили хоча б елементарні поняття з військової термінології. Попре те, що вони ними щодня оперують.

Звідси і викривлене, а часто і відверто помилкове поширення інформації, наприклад про те, яку зброю нам постачають союзники. Так, коли пройшла інформація, що США та Естонія будуть постачати нам гаубиці, то низка видань, серед яких такі популярні як той же «Гордон», ТСН, Перший Західний та велика кількість регіональних медіа, проілюстрували новину про це зображеннями німецьких, американських гаубиць, але у САМОХІДНОМУ варіанті! Тобто це гаубиці, які встановлені на гусеничному шасі! А це зовсім інший клас зброї і окремий вид бойових машин!

Хоча, якщо ретельно розібратися навіть в публічній інформації, то мова йшла про постачання звичайних гаубиць, які є буксируваними – автівками або бронетранспортерами. Для тих кому лінь заглядати у найпростіші довідники, пояснимо, що гаубиця, це велика гармата, яка стріляє навісною траєкторією (а є ще настільна) на велику відстань – від 20 до 70 км (в залежності від системи). І так, вона буває самохідною, а буває і буксируваною.

Але щодо пінопластових літаків. По-перше, першоджерело поширення дуже сумнівне, а сам допис сходи на звичайний вкид із серії – «я сам бачив, як одна баба казала». І як ми наголошували вище – з усіма ознаками що з російського сегменту.

По-друге, на зображенні з великою вирогідністю не пінопластові, а ймовірно літаки, які розібрані для транспортування, або ремонту. Так-так, літаки не завжди літають до пункту призначення самі. Наприклад, для ремонту на заводі їх часто доставляють саме на вантажних платформах тягачами (якщо у заводу немає злітно-посадкової смуги або літак аварійний). А для зручності транспортування по автомагістралях і маскування можуть перевозити із знятими крилами.

Інша версія – літаки розібрані, тому що використані, як «донори» запчастин для інших літаків. Це теж поширена практика, а в тій же рф вона може застосовуватися ще й з причин тиску санкцій і обмеження можливості виготовляти, або купувати нові запасні частини.

Ну у по-третє і головне. Як пояснив в ефірі ж того каналу Україна 24 військовий експерт Олег Жданов, пінопластові муляжі військової техніки не існують. http://surl.li/bvfer

Принаймні, серійно, масово і цілеспрямовано їх не виготовляють. Це недоцільно з точки зору матеріалу складності і незручності експлуатування. Ще за радянських часів (і в рф це поширено) виготовляли і застосовувалися надувні муляжі військової техніки. Це поширена практика для введення супротивника в оману, створення хибних позицій.

І до того ж, аби такі муляжі не були викриті швидко вони мають властивість електромагнітного відображення, бо у своєму складі містять мідну проволоку.

Тож шановні колеги журналісти і «диванні іксперти», ще раз нагадуємо, що у нас 57-мий день війни. І варто, як казали у відомому фільми, вивчити матчасть. Хоч трохи. Іноді корисно.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja