Як клікбейти українських медіа підіграли наративам російської пропаганди – Без Брехні
Фактчек

Як клікбейти українських медіа підіграли наративам російської пропаганди

Ми вже неодноразово наголошували на тому, що часто ми, як пересічні користувачі інформації, а ще гірше коли це професійні медіа, стаємо або поширювачами російських вкидів – як правило, випадково, помилково або у гонитві за хайпом. Або створюємо певне підґрунтя, яке підіграє російській пропаганді. Так сталося днями, коли деякі українські медіа поширили новину про те, що нібито Британія направить своїх військових в Україну. Далі про це у матеріалі.

 

Низка топових українських видань, а за ними і інші видання поширили новинну із хайповим, але відверто клікбейтним заголовком: «Британія вперше розмістить своїх військових в Україні».

Якщо робити висновки про новину лише по заголовку – що робить переважна більшість користувачів, особливо, якщо інформація зчитується із стрічки у соцмережах – то складеться враження, що Сполучене Королівство прийняло рішення створити в Україні або військову базу, де розмістяться її військові, або біде відправлено певний контингент військ.

Враховуючи, що в Україні йде повномасштабна війна – звучить провокативно. Але головна біда в тому, що такі заголовку, з якими вийшли як під копірку топові українські медіа – відверто грають на руку російській пропаганді.

Бо давайте пригадаємо одні з ключових наративів російської пропаганди: «Захід фактично воює на боці України», «рф воює в Україні з НАТО», «Захід і НАТО направляють в Україну своїх найманців».

Крім того, варто згадати одну з, так званих причин, якими пропаганда виправдовувала напад на Україну 24 лютого 2022 року. Усі пропагандисти кремля в один голос верещали про «бази НАТО в Україні». При тому, що тут їх і близько немає, як не було і намірів їх будувати.

Тож заголовок, що «Британія вперше розмістить своїх військових в Україні» – чудовий подарунок пропагандистам. Їм залишиться лише додати: «А ми ж казали!»

Проте, у самій новині мова йде про зовсім інші речі. «Міністр оборони Великобританії Шеппс після візиту в Україну повідомив, що провів переговори з армійськими керівниками щодо перенесення офіційної програми підготовки під керівництвом Великої Британії на територію України. Він також закликав більше британських оборонних компаній відкривати заводи в Україні. Шеппс розповів, що обговорював із президентом України Володимиром Зеленським роль британського військово-морського флоту у захисті комерційних судів від атак росії у Чорному морі… Обидва кроки ознаменували б значну ескалацію участі Великої Британії в захисті України від російської агресії, зазначає британське ЗМІ».

Тобто мова йде про інструкторів, які готують українських військових. Так, інструктори теж військові. Але інструктори і бойові підрозділи, або узагальнено «війська» – це зовсім інші речі.

До того ж пізніше Прем’єр-міністр Великої Британії вважає, що слова його колеги «неправильно зрозуміли» й «спотворили інформацію». Разом з тим, Сунак наголосив, що британські військові інструктори дійсно можуть прибути в Україну, але це відбудеться після закінчення війни. Я думаю, що про це було спотворено інформацію. Те, що міністр оборони говорив, цілком можливо, що одного разу в майбутньому ми будемо проводити частину цього навчання в Україні. Але це те, що стосується довгострокової перспективи, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких відправлять воювати в поточному «конфлікті», – заявив Сунак. http://surl.li/lscwd

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja