Як китайці у порту Одеси сховище ядерних відходів з Європи будували | ФЕЙК “міжнародного” масштабу – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Як китайці у порту Одеси сховище ядерних відходів з Європи будували | ФЕЙК “міжнародного” масштабу

Вже більше тижня в Одесі розповсюджують інформацію про те, що китайці нібито хочуть зібрати в Одесі не просто відходи, а ядерні відходи з усієї Європи. Сталося це після того, як знову заговорили, що морвокзал планируют отдать в концессию. «Пушкінська» вирішила вивчити всі наявні дані і прийшла до висновку, що це – фейк, тобто абсолютна неправда.

СПРОСТУВАННЯ

Вперше інформація, що якісь китайці планують звозити до Одеси ядерні відходи з’явилася 11 вересня на сторінці «Слухи Одессы» в Фейсбуці. У публікації йшлося про те, що китайські інвестори хочуть для цих цілей купити Одеський порт і нібито мер Геннадій Труханов дав на це добро. Ілюструвало публікацію фото, на якому поруч стоять мер Одеси і нібито неназваний китайський інвестор.

На наступний день аналогічна публікація з’явилася в популярному телеграм-каналі міста «XYdessa», а вже 13 вересня на сайті «Одеса правда» црозгорнуте інтерв’юь якогось китайского інвестора Лі Сунь Цзян, де він називає Одесу «ідеальним місцем для перевалочного хаба ядерних відходів». Ілюструє інтерв’ю той же фото з Трухановим, а ще – фото із Зеленським. Далі цей матеріал передрукували сайти «Антифашист», «Знають всі», і посилання опублікувала «XYdessa».

 

Що ж з цією інформацією не так?

Почнемо з китайського інвестора. Пошукові системи людини з ім’ям Лі Сунь Цзян не знають. Ми шукали і російською, і англійською мовами. Результати пошуку видають тільки інформацію про «збір в Одесі ядерних відходів». Знайти його по компанії, яку він представляє, також не вдалося – цієї інформації просто немає ні в одній публікації.

Фотографії, якими ілюструють пости в соцмережах і інтерв’ю. З прочитаного і побаченого можна зробити висновок, що на фото поруч з Геннадієм Трухановим і Володимиром Зеленський вищезгаданий китайський інвестор. Насправді ж це не так. Фотографія з Трухановим зроблена у 2018 році і на ній – генеральний секретар Китайської асоціації з розвитку підприємств за кордоном (CODA) Хе Чженьвей. Фото із Зеленським зроблено у липні 2019 року під час зустрічі президента з представниками китайського бізнесу.

Джерела інформації. Згідно порталу who.is, сайт «Одеса Правда», який опублікував інтерв’ю з китайським інвестором, зареєстрований 11 вересня 2020 року. Саме в цей день з’явилася перша публікація про хаб ядерних відходів в Одесі. Через два дні на цьому сайті виходить інтерв’ю «Китайський інвестор Лі Сунь Цзян:« Ми хочемо зібрати в Одесі ядерні відходи з усієї Європи ». На наступний день матеріал з «молодого» і нікому невідомого сайту, який не можна навіть знайти через пошук гугла, публікує один з найбільших телеграм-каналів Одеси. До того ж з 23 вересня цей сайт більше недоступний.

Якість інформації. У всіх публікаціях немає вказівки на офіційні джерела, назв китайської компанії і європейських партнерів. Немає також інформації про те, коли все це буде реалізовано. Інформації на сайті мерії і сайті президента про створення в Одесі хаба для збору ядерних відходів також немає. Більш того, мер Одеси Геннадій Труханов, якого згадують в інтерв’ю і публікаціях, 21 вересня на засіданні оперативного штабу з питань ліквідації наслідків НС спростував свою причетність до будь-яких переговорів щодо збору в Одесі ядерних відходів. Він це назвав фейком, брудними політичними технологіями і заявив, що звернувся з цього приводу до Служби безпеки України.

 

ВИСНОВОК

  • Офіційного підтвердження того, що в Одесі хочуть створити хаб зі збору ядерних відходів немає. Фотографії з Трухановим і Зеленським, які ілюструють публікації, зроблені 1-2 роки тому і ніяк не пов’язані з переговорами щодо ядерних відходів. Їх спеціально використовували в публікаціях, щоб ввести аудиторію в оману.
  • Все це плюс публікація «сенсаційного» інтерв’ю невідомого китайського інвестора на щойно створеному сайті і видалення цього сайту говорить тільки про одне: інформація – фейк.

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту “”Придія фейкам і маніпуляціям під час місцевих виборів” факчекерами ресурс Pushkinska.netSvoi.city

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja