Як «Newsone» піднімав тарифи на комунальні послуги | МАНІПУЛЯЦІЯ – Без Брехні
Фактчек

Як «Newsone» піднімав тарифи на комунальні послуги | МАНІПУЛЯЦІЯ

Комунальні послуги завжди залишаються болючою та актуальної темою для населення. Зовсім скоро українців може очікувати підняття тарифів на електроенергії, водопостачання та опалення така інформація циркулює у медіапросторі. Ось, і «Newsone», інформаційно-новинний телеканал, у свої статті 25 вересня 2020 року зазначає, що «в Україні з 1 жовтня зростуть тарифи на воду й електроенергію». Чи дійсно це правда чи чергова дезінформація, розберемося.

 

МЕСЕДЖ 1: «Тарифы на коммунальные услуги для населения вырастут уже в октябре. Об этом сообщает Час Пик с отсылкой на Министерство энергетики. Цена на первые 100 к Вт/ч электроэнергии увеличится почти в два раза. С 1 октября стоимость вырастет до 1,68 гривны (была 90 копеек). Цену подняли впервые с 2017 года»

По-перше. «Newsone» у свої статті посилається на Інтернет-видання «Час Пик». Ольга Романець, авторка статті у «Час Пик», інформує читачів про те, що «Міністерство енергетики та вугільної промисловості України спростувало інформацію щодо жовтневого підвищення тарифів на електроенергію до кінця поточного року» та надає лінк на інформацію на сайті міністерства. «Newsone» же навпаки проігнорувало важливі дані та оприлюднило статтю без спростування. Міненерго та Уряд неодноразово наголошували, що в умовах складної соціально-економічної ситуації ціна електричної енергії для населення до кінця поточного року залишатиметься незмінною.

По-друге. НКРЕКП постановою № 220 від 26.02.2015 прийняла рішення щодо поетапного підвищення тарифів на електроенергію для населення в п’ять етапів, що почалися з 1 квітня 2015 року. З 1 березня 2017 року почав діяти 5-й етап та не змінювався з 2017 року.

Згідно з цією постановою, ціна на електричну енергію становить (з ПДВ):

− до 100 кВт/год – 90 коп. за кВт/год,

− понад 100 кВт/год – 168 коп. за кВт/год.

Компанія «YASNO», яка займається постачанням електроенергії, на своїй офіційній сторінці зазначає, що ціна на електроенергію для побутових споживачів залишилася без змін відповідно до тарифів та буде актуальною до 30 квітня 2021 року (включно) (фото 1).

«ICTV» у випуску «Факти Тижня» від 4 жовтня 2020 року зробила матеріал, в якому вирішила розібратися з підвищенням тарифів та з’ясувати «чи дійсно це введення нових правила чи просто до виборів не хочуть дратувати людей». Тетяна Бойко, координатор ЖК та енергетичних програм громадської мережі «Опора», зазначає, що «і протягом жовтня, і протягом листопада, і можливо грудня ціна буде незначним чином зростати. Фактично на пряму залежить від того, що відбувається на європейських хабах. Після виборів можуть бути прийняті перші рішення, наприклад, скасування тарифу 90 коп. та буде 168 коп. для всіх категорій».

По-третє. Федерація роботодавців України інформує, що 8 жовтня 2020 року відбулася робоча зустріч присвячена вирішенню нагальних питань в енергетиці, в якої взяли участь члени НКРКЕП Ольга Бабій та Руслан Кайдаш, а також Голова ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник, Голова Федерації роботодавців паливно-енергетичного комплексу України Сергій Чех та представники промисловості. Темою зустрічі було обговорення пропозиції щодо чергового підвищення тарифів на передачу електричної енергії для ПРАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО». Нагадаємо, 07.10.2020 НКРЕКП було схвалено проект постанови, відповідно до якої з 1 грудня цього року має відбутися підвищення тарифів на передачу електричної енергії з 240,23 грн/МВт год до 312,76 грн/МВт год. Ця постанова набирає чинності з 1 грудня 2020 року, але не раніше дня, наступного за днем її оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП.

НКРЕКП на своїй офіційній сторінці 7 жовтня 2020 року наголошувало, що «в засобах масової інформації поширюється недостовірна інформація щодо підвищення Регулятором тарифу на послуги з передачі електричної енергії ПРАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» на грудень 2020 року». Хоча, того ж дня було схвалено проект постанови щодо підвищення тарифів на передачу електричної енергії з 1 грудня 2020 року.

 

МЕСЕДЖ 2: «Более того, в октябре планируют повысить тариф на холодную воду. Цена поднимется на 22%. В Минэнергетики объяснили, что причиной повышения стоимости коммунальных услуг является рост заработных плат сотрудников и  подорожание расходных материалов»

НКРЕКП на своїй офіційній сторінці 19 березня 2020 року вказує, що на виконання пункту 2 постанови НКРЕКП від 30.03.2017 № 464 «Про щорічне забезпечення споживачів ключовою інформацією про послуги у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, оприлюднила інформацію про те, що в середньому по Україні 1 л питної води коштує 1 коп., 10 л питної води − 10,2 коп., 100 л питної води −1 грн. 2 коп. Середньозважений тариф (з ПДВ) на послуги з централізованого постачання холодної води у 2019 році, станом на 31.12.2019, за ліцензіатами НКРЕКП становить 11,364 грн/куб. м., на централізоване водовідведення − 8,48 грн/куб. м., на послуги з централізованого водовідведення − 8,928 грн/куб. м.

Ціни на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення для кожної області та надання послуг певним підприємством будуть різні. Ціна залежить від різних чинників: технологічні особливості виробництва послуг (джерела водопостачання, якість води, протяжність мереж тощо), технічний стан мереж та обладнання (зношеність основних засобів), обсяги надання та місцеві особливості споживання послуг.  Це можна простежити у pdf-файлі НКРЕКП про тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення станом на 24.09.2020.

ВИСНОВКИ

  • «Newsone» проігнорувало інформацію щодо спростування Міненерго жовтневого підвищення тарифів на електроенергію, тим самим ввівши в оману читачів.
  • Міненерго, НКРЕКП, YASNO на своїх офіційних сторінках вказують, що привидів для хвилювань не має та «ціна на електроенергію для населення до кінця поточного року залишатиметься незмінною». Але є приклад НКРЕКП, яка спочатку спростувало недостовірну інформацію, яку поширює ЗМІ і в той же день схвалило проект постанови щодо підвищення електроенергії з 1 грудня 2020 року.
  • Інформація про те, що «в жовтні планують підвищити тариф на холодну воду» на сайті Міненерго не зазначена.

 

Авторка. Карина Богодьорова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja