ЯК «ПЕРЕВЗУВАЄТЬСЯ» МОКШАНСЬКА ПРОПАГАНДА: «Z» – ЦЕ ВЖЕ ЗЕМЛЯ, «ОБЩОСТЬ НАРОДОВ» – Без Брехні
Пропаганда-СТОПФактчек

ЯК «ПЕРЕВЗУВАЄТЬСЯ» МОКШАНСЬКА ПРОПАГАНДА: «Z» – ЦЕ ВЖЕ ЗЕМЛЯ, «ОБЩОСТЬ НАРОДОВ»

З самого початку війни тактичні позначки на техніці російських окупантів, які нагадували латинську букву «Z» викликали здивування і нерозуміння – чому саме такий символ. Згодом почали помічати позначки і у вигляді «V» та «О». Але символом військ загарбників залишилася саме позначка у вигляді «Z».

На поточний момент існує декілька версій трактування цього знаку. Але є і зовсім несподіваний момент – як «перевзулася» мокшанська пропаганда у трактуванні цього символу.

 

ВЕРСІЯ 1. Тактичні знаки саме для вторгнення в Україну

Засновник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв вважає, що буква Z на військовій техніці означає Західний військовий округ, а V – Східний військовий округ. Техніка, відзначена трикутником, належить до Південного військового округу, а з діагональної межею – до Центрального. Таке пояснення розслідувачу надали джерела серед російських військових.

«При цьому солдатам вказівки щодо нанесення знаків дали нечіткі – як наносити, якого розміру і куди. Тому такий розкид у плані того, як саме вони зображені на техніці.

Ходить думка, що нібито так техніка позначалася для навчань. Нічого подібного. Навчання були лише у Білорусі, а техніка розфарбовувалась скрізь, уздовж усього кордону з Україною. Плюс ніхто і ніколи на навчаннях не перефарбовує техніку саме так – це абсурд, потім змивати, фарбувати знову. На справжніх навчаннях просто роздають червоні, сині прапорці та стрічки та кажуть: ви – команда сині, а ви – команда червоні», – каже Левієв.

ВЕРСІЯ 2. Знак ближчий до нацистської символіки

Колумністка журналу New Yorker Маша Гессен дає своє бачення символу: «Графічно «Z» явно ближче до свастики, ніж до будь-якого відомого радянського символу, такого як п’ятикутна зірка, серп та молот або червоний прапор».

Українські користувачі соцмереж також порівнювали новий символ із нацистськими емблемами. Так, рунічний знак «Вольфсангель», схожий на латинську «Z», був тактичним знаком кількох дивізій СС та Вермахту; а найближче – емблема 4-ї дивізії СС, що воювала під Лугою, Псковом та Ленінградом.

За версією Служба безпеки України російські окупанти використовують на техніці нацистські позначки. Буквою «Z» під час Другої світової війни було позначено будівлю у нацистському концентраційному таборі Заксенгаузен, де скоєно масові вбивства.

На цій «Станції Z» розміщувався крематорій із чотирма печами, в якому нацисти спалювали тіла в’язнів. У 1943 році там було також прибудовано газову камеру. Транспорт із людьми направляли безпосередньо до цієї споруди, минаючи реєстрацію в таборі.

ВЕРСІЯ 3. Пропаганда вигадує новий бренд

Проте, схоже на те, що дивні символи були дійсно просто тактичними позначками. Недолугий вибір саме таких символів мокшанськими стратігами – окрема розмова.

Але коли все пішло не так і почали звучати звинувачення в тому, що «Z» – дуже близька до нацистської символіки, мокшанська пропаганда почала перевзуватися на ходу, вигадуючи «правдоподібні» версії символу «Z.

Першим кроком було перетворення символу у пропагандистський бренд. Приблизно через тиждень після початку війни на кремлівських інформаційних майданчиках почали лунати достатньо примітивні пояснення,  що «Z» – означає «Zа перемогу», V – означає «Сила V правді». Правда ніхто не пояснив, чому саме для суто російських гасел використали літери латиниці, а не звичної для мокшан кирилиці. І це при тому, що аналогічні літери латиського формату використовуються практично у всіх західних мовах – країнах, таких ненависних росії.

Далі більше! В обліковому записі Міністерство оборони країни окупанта в інстаграмі без жодних пояснень почали з’являтися гасла з використанням цих літер: «Zа світ», «Zа правду», «Zакінчуємо війни», «ZаПацаноV» та інші.

Російський державний телеканал RT став називати війну в Україні «спецоперацією Z».  Далі цей  маховик почав набирати оберти у вигляді численних флешмобів, друку плакатів, футболок та іншої символіки з знаком «Z».

Апофеозом фантазії мокшанських пропагандистів стало «приклеювання» до символу «Z» історичних і релігійних скреп. Сталося це напередодні фейкового свята на стадіоні в Лужніках 18 березня. Тоді з’явилися «методички» де рекомендувалося пояснювати символіку «Z» як варіацію старослов’янської літери (в інших варіантах церковно старослов’янської) Z, у якої нижня лінія мала загнутий вниз елемент. За змістом ця буква називалася «земля». Пропаганда у своїх маніпулятивних поясненнях пішла далі, додаючи до цього значення (якого насправді не містить ця літера-символ), ще той, що крім «земля» ця слово-літера мала пояснення – «край», «народ». А ми всі живемо на землі. Тому глибинний зміст символу «Z» – «спорідненість народу». Ну тобто «докрутили» до потрібного тлумачення – «ми прийшли асвабаждать і об’єднувати народи»…

Правда, об’єднання відбувається через сотні обстрілів мирних міст, загибель тисяч простих громадян, трагедії мільйонів людей.

Тож можемо констатувати, що трактування символу «Z», як «земля і спорідненість народів» – з’явилися лише на третій тиждень вторгнення окупантів в Україну. Такими недолугими поясненнями мокшанські пропагандисти намагалися втиснути у безглуздий символ історичний і символічний зміст. М’яко кажучи, вийшло убого, дешево, примітивно. Проте мокшани схавають…

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja