“Міфи” президентських перегонів. Як поліція допустила помилку, штрафуючи кандидата Зеленського, за те що він допустив помилку, демонструючи свій бюлетень – Без Брехні
Фактчек

“Міфи” президентських перегонів. Як поліція допустила помилку, штрафуючи кандидата Зеленського, за те що він допустив помилку, демонструючи свій бюлетень

У день виборів Президента України, 21 квітня 2019 року на сайті нацполіції Києва з`явилося повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності кандидата в президенти В. Зеленського. Вказується, що кандидат продемонстрував бюлетень з відміткою, з якої вбачається який саме вибір він здійснив.

За такі дії поліцейські склали на Володимира Зеленського адміністративні матеріали за ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Ця неординарна подія викликала значний резонанс в соціальних мережах, тому доцільно провести аналіз дій поліції у цій ситуації – чи дотримались вони букви закону.

 

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ: 

Без перебільшення можна сказати, що пересічний виборець сприйняв дії поліції, як такі, що відповідають нормам закону. Проте, помилка правоохоронців полягає тому, що хоча перебіг подій відповідає дійсності, але містить відхилення від законодавства України.

Так, відповідно до ст. 212-10 КУпАП  передбачає відповідальність за порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації. Поняття та форми передвиборної агітації визначені Законом України  «Про вибори Президента України».

У статті 58 Закону вказано, що передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України.

Як вбачається з матеріалів, що надаються ЗМІ та є у відкритих джерелах, кандидат не закликав голосувати за будь-кого з кандидатів.

Необхідно звернути увагу, що Статтею 159 Кримінального кодексу України передбачено відповідальність за умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах

Що таке таємне голосування визначено статтею 7 згаданого виборчого закону  – окрема зазначено, що демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Таким чином можна зробити висновок, що дії поліції не відповідають законодавству в тому аспекті, що у разі притягнення особи до адміністративної відповідальності за такі дії, притягнути особу до іншого виду відповідальності, зокрема, кримінальної – буде не можливо.

 

Експерт: Олександр Владикін

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja