Як пропаганда рф використовує підпал автівок військових для масштабного ІПСО – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

Як пропаганда рф використовує підпал автівок військових для масштабного ІПСО

Російська сторона розгорнула інтенсивну інформаційно-психологічну спецоперацію (ІПСО), в основу якої лягла серія підпалу автомобілів Збройних Сил України, що фіксується правоохоронцями останнім часом. Кремлівські пропагандисти активно використовують ці події для створення ілюзії, що нібито утворюються осередки внутрішнього повстання проти українського уряду, а серцевиною народних хвилювань є військові, які повернулися з фронту покаліченими. Аналіз реальної ситуації показує, що більшість випадків підпалу є результатом діяльності російських спецслужб, які використовують місцевих маргіналів для проведення диверсійних акцій, щоб згодом створити черговий фейк та долучити його до масштабної ІПСО.

 

Фотографія підпаленої автівки, розмальованої антиукраїнськими гаслами, виявляється черговим фейком, який є частиною масштабної ІПСО, заснованої на результатах діяльності російських спецслужб. Досліджуючи розповсюдження та поширення інформація про це, виявляється, що подібні випадки непоодинокі, як непоодинокі й фейки та зловмисні інформаційні вкиди. Ба більше, розгорнути масштабне вороже ІПСО в українському інфорпросторі зловмисники намагаються вже понад місяць.

Якщо говорити про вищезгаданий фотофейк, то першоджерелом світлини є один з одеських телеграм-каналів. На оригінальній фотографії відсутні провокативні написи на кузові автомобіля. Це дійсно спалена військова автівка, проте немає прямих доказів того, що вона належить працівникам ТЦК та СП. Однак у коментарях лідера ГО «Вуличний фронт» Дем’яна Ганула користувачка Олена Жарська зазначила, що неодноразово звертала увагу саме на цей пікап та шукала його господарів, тому що вже понад півроку він стояв без руху:

«Я говорила воєнним з каналу, щоб може дізнались чия вона. Хлопцям так потрібні авто»

Повертаючись до фейкової фотографії, окрім проросійських написів неозброєним оком можна побачити залишки водяного знаку того самого одеського телеграм-каналу. Подібні сфабриковані зображення поширюються у маси задля створення ілюзії, нібито українці чекають на «русский мир», а також щоб сформувати хибне уявлення про активізацію партизанського руху.

Підпали автівок військовослужбовців, зокрема тих, хто проходить службу в ТЦК та СП, в Україні дійсно частішають. Ці випадки російська пропаганда активно використовує та підносить своїй аудиторії, як початок народного повстання. Проте розслідування цих злочинів українською стороною вказує на те, що діяльність паліїв координується та фінансується ззовні.

Показові приклади розвінчують міф про «місцеве підпілля» та «українське повстання» в цілому, а разом з цим викривають справжню суть підпалів автомобілів ЗСУ:

  • 12 липня поліція Рівненської області повідомила, що правоохоронцями було затримано місцевого жителя, який разом зі спільником на замовлення російських спецслужб підпалив цивільне авто, видаючи його за військове. Зловмисник перефарбував номери цивільної автівки «Audi» у чорний колір, щоб обдурити замовників. За це йому обіцяли 2000 доларів, але заплатили лише 2000 гривень. Поліцейські оперативно встановили 24-річного зловмисника, затримали його і помістили до ізолятора тимчасового тримання.
  • 26 червня в Одесі правоохоронці затримали двох чоловіків за підпал автомобіля військового ЗСУ. Про це повідомили в Одеській обласній прокуратурі та Службі безпеки України. Слідство встановило, що вони діяли за завданням російських спецслужб. Один із затриманих виявився колишнім наркодилером, який винайняв для підпалу наркозалежну людину, обіцяючи йому дозу наркотиків.
  • За три дні до цього, вночі 23 червня, в Одесі 28-річний чоловік підпалив автомобіль, що належав військовій. Він отримав замовлення через Telegram-канал з обіцянкою значної суми грошей, але фактично отримав лише мізерну частку «на проїзд». Раніше чоловік самовільно залишив військову частину, де ніс службу за призовом, тобто дезертував. В березні він був засуджений за оборудки з наркотиками.

Російські спецслужби намагаються залучати до підпалів автомобілів ЗСУ навіть неповнолітніх. Такі випадки зафіксовані в Одесі та Дніпрі, де правоохоронці затримали групи підлітків віком від 13 до 18 років. Подібні інциденти трапляються у КиєвіЛьвові, Запоріжжі та інших містах України.

«Країна-агресор не гребує будь-якими способами досягненням своїх цілей і використовує для цього українських дітей. Наразі вони вербують неповнолітніх для підпалу автівок військовослужбовців. (…) Така ситуація та вербування дітей зі сторони РФ – черговий спосіб РФ дестабілізувати ситуацію в Україні», – заявив 18 червня омбудсман Дмитро Лубінець.

Серія підпалу військових автівок та подальше поширення дезінформації несуть всі ознаки масштабної ІПСО. Ворожа сторона не просто створює непоодинокі фейки, а розбудовує цілеспрямовану й довготривалу кампанію, яка характеризується систематичністю та чітко визначеною стратегічною метою – дестабілізувати ситуацію в країні та посіяти розбрат у суспільстві.

Маніпуляції, як елементи цієї ІПСО, містять спроби представити всі ці інциденти органічним проявом протесту українського населення проти власної армії та уряду. Пропагандисти створюють ланцюг із ІПСО, що можна прослідкувати із їхніх стверджень, що підпали автівок частіше за все очолюють саме військові, які «ненавидять» співробітників територіальних центрів комплектування за те, що ті «ловили їх на вулицях і силоміць заганяли у окопи». Популяризатори російський фейків ж додатково акцентують увагу на залученні до злочинних підпалів військових, які отримали поранення або вже мають інвалідність.

 

Матеріал підготовлено командою видання «Явне медіа» http://surl.li/hlcxdr

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja