Як ПРОПАГАНДА спершу розігнала, а потім сама і спростувала ФЕЙК про «українських газових диверсантів» – Без Брехні
ДніпропетровщинаФактчекФактчек-регіон

Як ПРОПАГАНДА спершу розігнала, а потім сама і спростувала ФЕЙК про «українських газових диверсантів»

Створити «звірячий образ українського фашизму» для своєї ватної аудиторії – чи не найголовніша мета російської пропаганди від початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Активно кремлівські інформаційні міньйони педалюють тему дітей. Цього разу пропаганда поширила вкид, про так званих «українських газових диверсантів», які телефонують дітям в рф. Але потім щось пішло не так – і самі ж пропагандисти викрили цей фейк, якому, як виявилося – 4 роки. Далі про це у матеріалі.

 

Перші дзвіночки фейку пролунали із начебто «українського»  сегменту Телеграм. І запаковані вони були у «обгортку» помсти за трагедію у Дніпрі. В одному з повідомлень був такий контекст:

«Как отомстить за Днепр? Включаем впн, заходим в …. Вк и ищем страницы п…..лет 10, если нам повезет, на странице окажется номер телефона, все эти…. юзают Вотсап, так что загружаем его на телефон, если умеете юзать сайты по регистрации на виртуальный номер – прекрасно, регистрируем аккаунт, на рус…вый номер, далее ставим аватарку пожарника, или что-то такое, и пишем им текст типо срочная газовая проверка, включите все 4 комфорки и идите в другую комнату. По итогу даже если 1 поведется, мы имеем взорванный дом где то в маскве и десятки дох…х х…..в… гойда».

По-перше, звернути увагу на відсутність логіки і доцільності у такій «інструкції». Якщо перший крок – знайти телефон у мережі «ВКонтакті», то навіщо другий, достатньо складний етап з реєстраціями? Якщо мета дістати контакти малолітніх користувачів мережі, то вже на першому етапі «если повезет», вона може бути виконана і «диверсію» можна зробити простим дзвінком (через телефон чи мережу).

Тобто складається враження, що друга частина була розписана аби надати «інструкції» конспірологічності, продуманості у діях, що (напевно на думку творців) додає правдоподібності.

По-друге, від цієї інструкції буквально тхне «русским духом». Саме пропаганда використовує наратив помсти – «за Донбас», «за Кримський міст», «за крейсер Москва». Це маніпулятивний прийом, який перекладає відповідальність у війні на Україну. Мовляв, ми там у рф, білі та пухнасті, і просто стріляємо у відповідь на українську агресію – от зруйнували «кляті хохли» Кримський міст, то ми у відповідь і почали бомбити критичну інфраструктуру.

Інші деталі – відверті помилки, русизми, та калькування під українізоване пересмикування російських слів. Ну і – гойда – як вишенька на тортик.

Згодом з’явилися аналогічні за змістом, але модифіковані повідомлення, де вже на перший план «вийшли українські спецслужби». Повідомлення містили аудіозапис, до якого додавалися коментарі на шталт: «Украинские спецслужбы начали провоцировать взрывы газа через детей. Звонят на телефон и если поднимают дети трубку, то в игровой форме и под видом экстренных служб просят включить газовые комфорки…»

До таких повідомлень додавався аудіофайл, де жіночий голос через телефон розмовляє з дитиною і дійсно дає «інструкцію» по включенню газових конфорок.

Слід зауважити, що саме в такому форматі, де згадуються, невідомі «українські спецслужби» вкиди розлетівся від «калінінграду до якутії» – десятки так званих ерефських видань поширили це повідомлення, а слідом… поширили спростування, що це фейк! Тобто пропаганда зробила вкид – пропаганда спростувала. У «боротьбу» із своїм же фейком включилися навіть, так звані, «воєнкори», такі як сумнозвісний коц і кусенкова. http://surl.li/elgyd

Як не дивно, «спростування» опублікував навіть ерефський ресурс із спростування фейків «Война с фейками». http://surl.li/elbdh Це той ресурс, який нібито спростовує «українські фейки» про рф. Ну тобто, спростовує правдиву інформацію з боку України, про кремлівські брехню.

Для надання ваги «викриттю» (а насправді, для прикриття тупості своєї ж пропаганди) написали навіть, що в «цій історії не все так просто».

Насправді, в цій історії все просто і ясно як божий день. Бо цьому фейку більше чотирьох років. Тобто він не з теперішнього часу! І цей фейк вперше поширився в Казахстані. Тобто він і географічно не звідси!

Тоді казахстанські медіа про цей інцидент писали наступне: «В WhatsApp распространяется аудиозапись, где неизвестная женщина просит по телефону семилетнюю девочку включить газ на два часа, передает Tengrinews.kz.

Она представляется работником газовой службы, узнает у девочки, кто находится дома, и просит ее включить газовую плиту и оставить открытыми конфорки на два часа. Это делается якобы в целях проверки оборудования.

В Министерстве внутренних дел РК прокомментировали данную аудиозапись.

«Через мессенджер WhatsApp распространен якобы звонок злоумышленницы ребенку с просьбой совершения опасных действий. МВД обращает внимание на недостоверность информации и призывает не поддаваться ложным сообщениям неизвестных в социальных сетях», – сообщили в ведомстве». http://surl.li/elhbm

Крім того, у інших казахстанських медіа у 2018 році такі провокації називали телефонним тероризмом. http://surl.li/elhby

Істинний «глибокий задум» цієї інформаційної пропагандистської комбінації звичайно залишиться не розкритим (бо дуже глибинний). Але навіть начебто спростування, все одно залишило у ватної аудиторії осад, про підступні «українські спецслужби» і «фашиствуючих украинцев». Бо у більшості заголовків у викриттях фігурувала отака комбінація «Эксперты развенчали фейк о звонках детям от украинских «газовых диверсантов».

А враховуючи масовість поширення і географія викди – подібні публікації вийшли у видання від Калінінграду до Приморря (Якутія) – є натяки на те, що це може бути чергова ІПСО по нагнітанню ненависті до українців, підняття градусу цієї ненависті.

 

Матеріал підготовлено виданням “ЕКСПЕРТ-КР” в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja